•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, اکتبر 3

آزادی مصطفی دانشجو, وکیل دادگستری و درویش گنابادی با قرار وثیقه

0
375

مصطفی دانشجو, وکیل دادگستری و از دراویش گنابادی محبوس در بند ۴ زندان اوین ساعاتی پیش با تودیع وثیقه از زندان اوین آزاد شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ مصطفی دانشجو از دراویش گنابادی و وکیل دادگستری محبوس در بند ۴ زندان اوین با تودیع وثیقه و بطور موقت از زندان اوین آزاد شد. این وکیل دادگستری پیشتر توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ۸ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

علی شریف زاده  که وکالت پرونده مصطفی دانشجو را بر عهده دارد طی یادداشتی در صفحه شخصی خود نوشت: “مصطفی دانشجو، وکیل، حقوقدان و فعال حقوق دراویش گنابادی آزاد شد، شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران طی تصمیمی با توجه به وضعیت خاص بیماری و نظریات تیم پزشکان معالج آقای دانشجو، قرار بازداشت موقت وی را فک کرد. دادگاه تجدیدنظر همچنین بیستم فروردین‌ماه سال آینده را زمان رسیدگی به پرونده‌ی محکومیت ۸ ساله‌ی ایشان تعیین کرده است”. لازم به ذکر است که پرونده مصطفی دانشجو در تاریخ ۱۲ اسفندماه جهت رسیدگی در مرحله تجدیدنظر به شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران ارجاع شده بود. این وکیل دادگستری که از دراویش طریقت نعمت اللهی و گنابادی ایران میباشد در ساعات پایانی مورخ ۱۶ تیرماه ۹۷ در خانه مادری خود توام با ضرب و شتم  بازداشت شده بود و پس از ۴۵ روز نگهداری در سلول انفرادی بند ۲۰۹ در زندان اوین که بازداشتگاه وزارت اطلاعات میباشد به قرنطینه زندان اوین منتقل شده بود و از آنجا به بند ۴ که مخصوص نگهداری مجرمان مالی و اقتصادی است منتقل شد.

مصطفی دانشجو وکیل دادگستری و از فعالاتن حقوق دراویش گنابادی که سابقه وکالت پرونده بسیاری از دراویش گنابادی را داشته است در تاریخ ۲۵ آذرماه سال جاری به اتهامات «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور، تشویش اذهان عمومی و فعالیت تبلیغی علیه نظام» جمعاً به هشت سال حبس محکوم شده است.

مصطفی دانشجو در اردیبهشت ماه سال۱۳۹۰ با حکم هفت ماه حبس تعزیری راهی زندان ساری شد که در مدت تحمل این حکم با تشکیل پرونده جدیدی به زندان اوین منتقل و به سه سال و شش ماه حبس دیگر محکوم شد.

این وکیل و فعال حقوق دراویش گنابادی که بیش از ۴ سال در زندان‌های اوین و ساری محبوس بود، در روزدوشنبه ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ با پایان یافتن مدت محکومیتش از زندان اوین آزاد شد.

لازم به توضیح است، حراست کل دانشگاه آزاد در اردیبهشت ماه سال گذشته طی نامه‌ای از ادامه‌ی تحصیلات مصطفی دانشجو، در رشته حقوق جزا و جرم‌شناسی جلو گیری کرده و همچنین پروانه وکالت این وکیل دادگستری نیز در جریان دفاع از حقوق دراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادی با گزارش نهادهاى امنیتی لغو شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده