•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

فریده مرادخانی تهرانی، زندانی سیاسی به اعتصاب غذای خود پایان داد

0
98

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۱دی ماه ۱۴۰۱، فریده مرادخانی تهرانی، زندانی سیاسی محبوس کانون اصلاح تربیت تهران به اعتصاب غذای خود پایان داد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، فریده مرادخانی تهرانی، متولد: ۱۳۵۱، فعال مدنی و زندانی سیاسی محبوس در بند کانون اصلاح و تربیت تهران که در اعتراض به عدم رعایت اصل تفکیک جرائم، در اعتصاب غذای اعتراضی بود به نافرمانی مدنی خود پایان داد.

محمود مرادخانی، برادر این زندانی سیاسی ضمن‌ اعلام ضمن‌ اعلام این‌ خبر در صفحه شخصی خود نوشت:”فریده مرادخانی به اصرار خانواده و با وجود عدم توجه مسئولین به درخواست موجهش به انتقال به زندان اوین، اعتصاب غذای خود را شکست و همچنان در میان زندانیان غیر سیاسی در کانون اصلاح و تربیت به سر میبرد.”

لازم به ذکر است، فریده مرادخانی، در تاریخ ۳ دی ماه ۱۴۰۱، با هدف اعتراض به عدم رعایت اصل تفکیک جرائم و نگهداری وی در میان زندانیان خردسال و مخالفت با انتقال وی به زندان اوین اعتصاب غذا کرده بود.

فریده مرادخانی تهرانی، در تاریخ ۲ آذر ماه ۱۴۰۱، پس از احضار به واحد اجرای احکام دادسرای زندان اوین، بازداشت و برای تحمل حبس تعزیری ۳ ساله خود به این زندان منتقل شد.

فریده مرادخانی تهرانی، در تاریخ ۲۳ دی ماه ۱۴۰۰، توسط ماموران وزارت اطلاعات در حالی که عازم منزل خود بود در خیابان، بازداشت و پس از انتقال وی به محل سکونت او و تفتیش منزل و توقیف برخی لوازم شخصی سپس جهت بازجوئی و تفهیم اتهام به بند ۲۰۹ این ارگان امنیتی منتقل شد و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۱۰ میلیارد تومان آزاد شده بود.

با آغاز مراحل دادرسی، فریده مرادخانی، توسط دادگاه ویژه روحانیت محاکمه و به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدیدنظر به ۳ سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرد.

همچنین، مبنای آزادی فریده مرادخانی تهرانی، علاوه بر تودیع وثیقه، منع فعالیتهای مدنی و اجتماعی، عدم ارتباط با سایر افراد فعال مدنی یا سیاسی، عدم خروج از تهران تا پایان مراحل دادرسی عنوان شده بود.‌

این فعال مدنی، پیش از این هم در سال ۱۳۹۴، در جریان برگزاری تجمعات اعتراضی موسوم به لاستیک دنا، به همراه محمد ملکی، محمد نوریزاد، نسرین ستوده، زرتشت احمدی راغب و چند تن دیگر از فعالان مدنی پس از حضور در آن تجمعات که به صورت هفتگی در اعتراض به فساد اقتصادی در کشور و با خواسته آزادی زندانیان سیاسی برگزار می شد پس از بازداشت و انتقال به زندان اوین و سپس زندان قرچک ورامین و طی مراحل دادرسی توسط شعبه دادگاه کیفری ۲ تهران از بابت اتهام (اخلال در نظم عمومی) محاکمه و به تحمل ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

این حکم پس از اعلام اعتراض و ارجاع پرونده به شعبه دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ۳ ماه حبس تعلیقی تغییر کرد.

فریده مرادخانی تهرانی، خواهرزاده، علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی است.

سرکوب، ارعاب و تهدید بر علیه شهروندان براساس سناریوی ارگانهای امنیتی، ناقض ماده  ۱۹  اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

بلاتکلیف نگهداشتن افراد در بازداشت و ممانعت از دسترسی متهم به انتخابی خود ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.