•                  
یک شنبه , ۱۹ مرداد , ۱۳۹۹
دوشنبه, آگوست 10

حکم اعدام زندانی متهم به قتل عمد در زندان رجائی شهر کرج اجرا شد

0
88

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۵خرداد ماه ۱۳۹۹, حکم اعدام امیر گراوند, زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در اندرزگاه ۱۰ سالن ۳۱ زندان رجائی شهر کرج پس از تائید در دیوان عالی کشور اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از رُکنا, سحرگاه چهارشنبه ۲۱خرداد ماه ۱۳۹۹, امیر گراوند, زندانی متهم به قتل عمد محبوس در اندرزگاه ۱۰ سالن ۳۱ زندان رجائی شهر کرج که از حدود ۱۴ سال پیش در پس ارتکاب قتل عمد فردی بنام مهرعلی که یکی از دوستانش بود بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و دادرسی به قصاص محکوم شده بود در زندان رجائی شهر کرج اعدام شد. 

هویت این زندانی امیرگراوند, ۳۸ ساله, اهل بروجرد, محبوس در اندرزگاه ۱۰ سالن ۳۱ زندان رجائی شهر کرج توسط حقوق بشر در ایران احراز شده است. 

در تاریخ ۱۴ اردیبهشت ماه ۱۳۸۵, جسد مرد جوانی در چاه آسانسور نمایشگاه بین المللی تهران پیدا شد و پرونده‌ای جنایی را در مقابل تیم تحقیق قرار داد. در بررسی‌های اولیه هویت مقتول به‌نام مهرعلی، متولد ۱۳۴۵ و از کارگران نمایشگاه شناسائی شد. معاینات پزشکی قانونی علت مرگ را اصابت جسم سخت به سر اعلام کرد.

در ادامه بررسی‌ها عامل این قتل که امیر گراوند همکار مهرعلی بود دستگیر شد. امیر که آخرین بار با مقتول دیده شده بود و اختلاف قدیمی او با مقتول انگیزه‌ای شد تا تیم جنایی او را بازداشت کند. امیر بعد از ارتکاب این قتل محل را ترک کرده بود و وقتی ماموران برای بازداشت او راهی شهرستان شدند متوجه شدند او فرار کرده و همین موضوع فرضیه ارتکاب قتل توسط این فرد را قوت داد.

تحقیقات برای دستگیری متهم فراری ادامه داشت تا اینکه در سال ۱۳۸۶, تعقیب تیم جنایی به پایان رسید و متهم جوان دستگیر شد و در بازجوئی ها اعلام کرد: “من و مهرعلی هر دو در نمایشگاه بین‌المللی کارگر بودیم اما من به‌دنبال کار دیگری می‌گشتم تا درآمد بیشتری داشته باشم. در نهایت به این نتیجه رسیدم که قاچاق مواد مخدر انجام دهم ولی برای این کار هم نیاز به پول داشتم. به سراغ مهرعلی رفتم تا از او پول بگیرم اما وقتی درخواستم را مطرح کردم او مخالفت کرد و من بشدت از دست او عصبانی شدم”.

متهم جوان ادامه داد: “چند روز قبل از حادثه یک میله آهن ۳۰ سانتیمتری خریدم و در طبقه هفتم پارکینگ نمایشگاه بین‌المللی که محل استراحتمان بود پنهان کردم. روز حادثه، من و مهرعلی در استراحتگاهمان تنها بودیم و دوباره موضوع پول را مطرح کردم. اما وقتی جواب منفی داد از شنیدن این حرف بشدت عصبانی شدم و میله آهنی که از قبل خریده بودم را برداشتم. مهرعلی داشت چای می‌خورد که به او حمله کردم. پس از مرگ مهرعلی ۳۰۰ هزار تومان وجه نقدی را که همراه داشت برداشتم و جسد او را داخل چاه آسانسور انداختم و لوازمش را نیز در گوشه‌ای از خیابان انداختم”.

با اعتراف امیر گراوند به این قتل و بازسازی صحنه قتل، پرونده به دادگاه کیفری ۱ استان تهران ارجاع شد و پس از تشکیل جلسه دادرسی حکم اعدام این زندانی متهم به قتل صادر شد. پس از اعلام اعتراض و ارجاع پرونده به دیوان عالی کشور این حکم عیناً تائید شد.

مدتی قبل امیر گراوند را برای اجرای حکم اعدام  در زندان رجایی شهر پای چوبه دار بردند اما توانست از اولیای دم مهلت بگیرد. اما پس از اتمام مهلت چند روز قبل امیر بار دیگر پای چوبه دار رفت و این بار به درخواست خانواده مقتول وی پس از  گذشت ۱۴ سال از این قتل اعدام شد. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شد گان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هازندان رجائی شهرقصاص نفساعدام در ایراندیوان عالی کشورقصاص در ایرانقتل عمدقصاصآمار اعدام در ایرانمجازات اعدام در ایرانزندان رجایی شهرگزارش اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در ایراناتهام قتلقانون جدید مجازات اعدام در ایرانتائید حکم اعدامقتل عمد حکومتیحدود و قصاصزندان رجایی شهر کرجزندانیان زندان رجائی شهرحکم قصاصقتل در ایرانقتل عمد در ایرانحکم اعدام در ایراناعدام در ایرامنقض حکم اعدام در ایراناعدام زندانیان در ایرانقصاص نقساعدام در ایران گاعدام زندانیان متهم به قتلمجارات اعدام در ایراناتهام قتل عمداندرزگاه ۱۰ سالن ۳۱ زندان رجائی شهرزندانیان متهم به قتلاعدام اجرای حکم اعدامزندانیان متهم به قتل در ایراناندرزگاه ۱۰ سالن ۳۱زندانیان متهم به قتل عمداجرای اعدام در ایراناتهام قتل در ایراناعدام زندانیاناجرای حکم قصاصمجازات قصاصقصاص نفس در ایرانحکم اعدام زندانیان در ایرانقتل عمد زندانیاناعدام زندانیان محکوم به اعدامسلول انفرادی زندان رحائی شهر کرجزندانیان زندان رجایی شهراجرای قصاص نفسقتل عمد زندانیان در ایراناتهام قتل عمد در ایرانزندانیان متهم به قتل عمد در ایراناحکام اعدام در ایرانقتل عمد در زندانهای ایراننقض حقوق زندانیان در ایراناعدام زندانیان متهم به قتل عمداجرای احکام اعدام در ایرانقتل عمد حکومتی در ایراناعدام امیر گراوند

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: