•                    
  •                  
جمعه , ۱۴ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, فوریه 4

انتقال ۳ زندانی به سلول انفرادی در زندان رجائی شهر جهت اجرای حکم اعدام

0
755

حقوق بشر در ایران – سه زندانی متهم به قتل, محبوس در اندرزگاه ۱۰ سالن ۳۱, اندرزگاه ۶ سالن ۱۷ و اندرزگاه ۱ زندانی رجائی شهر کرج, جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۲۴ تیرماه ۱۳۹۸, آصف خانی, اکبر صباغ زاده به همراه یک زندانی دیگر جملگی از بابت اتهام قتل, محبوس در زندان رجائی شهر کرج, جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ اکبر صباغ زاده, ۴۰ ساله, اهل اصفهان از اندرزگاه ۶ سالن ۱۷, آصف خانی, ۲۴ ساله, اهل تهران از اندرزگاه ۱۰ سالن ۳۱ و یک نفر دیگر هم با هویت نامشخص از اندرزگاه ۱, هر ۳ نفر از بابت اتهام قتل, جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند و به آنها گفته شد که حکم این افراد در سحرگاه امروز چهارشنبه ۲۶ تیرماه ۱۳۹۸ در زندان رجائی شهر کرج اجرا خواهد شد. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ آصف خانی از ۳ سال پیش به اتهام قتل بازداشت و در زندان رجائی شهر کرج بسر می برد. همچنین اکبر صباغ زاده هم از حدود ۱۶ سال پیش در زندان بسر می برد. 

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایئ است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق اخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام «محاربه» (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام «افساد فی‌الارض» و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده‌ بودند. 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.