•                  
چهارشنبه , ۲۸ مهر , ۱۴۰۰
چهارشنبه, اکتبر 20

زندان مرکزی ارومیه: انتقال ۲ زندانی به سلول انفرادی برای اجرای حکم اعدام

0
306

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۵ مرداد ماه ۱۳۹۹, دستکم ۲ زندانی با اتهام قتل عمد محبوس در زندان مرکزی ارومیه که احکام اعدام آنها برای اجرا تائید شده است به سلول انفرادی منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کُردپا, صبح امروز یکشنبه ۵ مرداد ماه ۱۳۹۹, علی عبدی به همراه یک زندانی دیگر با هویت نامشخص, به ترتیب از اندرزگاه ۱ سالن ۲ و بند جوانان زندان مرکزی ارومیه از بابت اتهام قتل که پیشتر احکام اعدام آنها توسط دادگاه و دیوان عالی کشور تائید شده برای اجرا حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند. 

با توجه به انتقال این ۲ زندانی به سلول انفرادی در صورت عدم رضایت ولی دم مقتول احکام اعدام این افراد طی روزهای پیش روز اجرا خواهد شد. 

این ۲ زندانی متهم به قتل در ۲ پرونده جداگانه پس از بازداشت به اتهام قتل و طی مراحل بازجوئی, دادرسی و اعتراض توسط دادگاه جزائی و دیوان عالی کشور به اعدام محکوم شدند و پرونده آنها برای اجرای حکم به شعبه اجرای احکام ارجاع شد. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاقتل در ایرانقتل عمدقتل عمد حکومتیقتل عمد حکومتی در ایرانقتل عمد در ایرانقتل عمد در زندانهای ایرانقتل عمد زندانیانقتل عمد زندانیان در ایرانمجازات قتل عمدمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمجازات غیر انسانیمجازات غیرانسانینقض حقوق شهروندیاتهام قتلاتهام قتل در ایراناتهام قتل عمداتهام قتل عمد در ایراناتهام متهمان به قتل عمد در ایراناتهام اعداماعداماعدام / حق حیاتاعدام قتل عمداعدام متهم قتل عمداعدام متهم به قتلاعدام متهم به قتل عمداعدام متهمان به قتل عمد در ایراناعدام مجازات غیرانسانیاعدام مخفیانهاعدام نقض حقوق بشراعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در زندان مرکزی ارومیهاعدام در زندان ارومیهاعدام در زندانهای ایراناعدام زندانیاناعدام زندانیان متهم به قتلاعدام زندانیان متهم به قتل عمداعدام زندانیان در ایراناعدام علی عبدیاعدامیحقوق شهروندیحکم اعدامحکم اعدام متهم به قتلحکم اعدام متهمان به قتلحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانحکم اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیانحکم اعدام زندانیان در ایرانحکم اعدام علی عبدیسلول انفرادی در زندان مرکزی ارومیهطرح لغو مجازات اعدام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: