•                  
شنبه , ۰۱ آبان , ۱۴۰۰
یکشنبه, اکتبر 24

حکم اعدام یک زندانی متهم به قتل در زندان مرکزی بروجرد اجرا شد

0
286

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۸ شهریور ماه ۱۳۹۹، حکم اعدام یک زندانی با اتهام قتل عمد، محبوس در زندان مرکزی بروجرد اجرا شد. همچنین یک زندانی دیگر هم پس از کسب مهلت به بند زندان بازگردانده شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از حقوق بشر ایران، سحرگاه امروز سه شنبه ۱۸ شهریور ماه ۱۳۹۹، شهباز حدادی، اهل شهرستان بروجرد، زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان مرکزی این شهرستان که پیشتر حکم اعدام وی از سوی دادگاه و دیوان عالی کشور تائید شده بود اجرای حکم شد. حکم اعدام صفر مهرانی، دیگر زندانی متهم به قتل هم پس از اخذ مهلت ۲ ماهه برای پرداخت دیه تعلیق شد. 

شهباز حدادی، در تاریخ ۱۶ شهریور ماه ۱۳۹۹، به همراه صفر مهرانی، دیگر زندانی متهم به قتل برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی در زندان مرکزی بروجرد منتقل شده بودند.

همچنین صفر مهرانی موفق شد در آخرین لحظات از شکات پرونده خود مهلت ۲ ماهه برای پرداخت ۱میلیارد و ۵۰۰ هزار تومان دیه اخذ کند.

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هااعدام / حق حیاتقصاص نفساعدام در ایراناجرای حکم اعدامحکم اعدامقصاص در ایرانصدور حکم اعداممجازات اعداماعدام قتل عمدقصاصآمار اعدام در ایرانزندان بروجردمجازات اعدام در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرمجازاتاعدام در ملاء عاممجازات غیر انسانینقض حقوق شهروندی در ایراناجرای حکم اعدام در ایراناعداممجازاتهای غیر انسانیحدود و قصاصمجازات غیرانسانیمجازات اعدام ایرانحکم قصاصحکم اعدام در ایراناعدام در ایرامنقض حکم اعدام در ایراناعدام زندانیان در ایرانقصاص نقسمجازات قتل عمدمجارات اعدام در ایرانزندان مرکزی بروجرداجرای حکم قصاصمجازات قصاصنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیحکم اعدام متهم به قتلقصاص نفس در ایرانحکم اعدام زندانیان در ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایراناجرای قصاص نفسمجازات اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام در زندانهای ایراناحکام اعدام در ایرانحکم اعدام زندانیانحکم اعدام در زنداناجرای احکام اعدام در ایرانحکم اعدام متهمان به قتلاجرای حکم اعدام در زندان مرکزی بروجرددرخواست قصاصصدور حکم اعدام در ایراناعدام در ارومیهاعدام در زندان مرکزی بروجردشهباز حدادیاعدام شهباز حدادیشهباز حدادی اعدامصفر مهرانیصفرمهرانیاعدام صفرمهرانی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: