•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, اکتبر 21

انتقال ۱ زندانی به سلول انفرادی برای اجرای حکم اعدام در زندان مرکزی ارومیه

0
539

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۹ شهریور ماه ۱۳۹۹، یک زندانی با جرائم موادمخدر، محبوس در بند ۱۵ زندان مرکزی ارومیه، برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کرُدپا، امروز چهارشنبه ۱۹ شهریور ماه ۱۳۹۹، خضر قوی دل، زندانی متهم به جرائم مواد مخدر محبوس در بند ۱۵ زندان مرکزی ارومیه برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شد. 

خضر قوی دل، اهل شهرستان سردشت پس از بازداشت به اتهام حمل و نگهداری موادمخدر و طی مراحل بازجوئی، بازپرسی و تفهیم اتهام توسط دادگاه به اعدام محکوم شد. این حکم پس از ارجاع پرونده به دیوان عالی کشور عیناً تائید شد. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاقانون جدید مجازات اعدام در ایرانقاچاقچی موادمخدرمواد مخدرموادمخدرموادمخدر هروئینموادمخدر کراکموادمخدر در زندانهای ایرانموادمخدر شیشهموادمخدر شیشیهموادمخدر صنعتیمتهم به حمل موادمخدرمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایرانهژیر ایران نژاداتهام موادمخدراخبار نقض حقوق شهروندی در ایراناعداماعدام / حق حیاتاعدام قتل عمداعدام مواد مخدراعدام موادمخدراعدام متهمان موادمخدر در ایراناعدام جرائم مواد مخدراعدام خضر قو دلاعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در ارومیهاعدام در زندان مرکزی ارومیهاعدام در زندان ارومیهاعدام در زندانهای ایراناعدام زندانیان جرائم موادمخدراعدام زندانیان در ایرانجرم موادمخدرجرم موادمخدر در ایرانجرائمجرائم مواد مخدرجرائم مواد مخدر در ایرانجرائم موادمخدرجرائم موادمخدر در ایرانجرائم غیرسیاسیحق حیاتحق حیات در ایرانحسین سروریحسین سروری اعدامخضر قوی دلزندان ارومیهزندان ارومیه در ایرانزندانی موادمخدرزندانی جرائم موادمخدرزندانیان موادمخدر در ایرانزندانیان محبوس در زندان ارومیهزندانیان جرائم موادمخدرزندانیان سیاسی در زندان ارومیهسلول انفرادیسلول انفرادی در زندان مرکزی ارومیهسلول انفرادی در زندان ارومیهسلول انفرادی زندان مرکزی ارومیهسلول انفرادی زندان ارومیهسلول انفرادی زندانیانطرح لغو مجازات اعدام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: