•                  
سه شنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, دسامبر 7

اجرای حکم اعدام دستکم ۵ زندانی از بابت اتهام قتل در زندان رجائی شهر کرج

0
921

حقوق بشر در ایران – سحرگاه روز گذشته, حکم اعدام دستکم ۵ تن از زندانیان محبوس در زندان رجائی شهر که از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بودند در این زندان به اجرا در آمد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, سحرگاه چهارشنبه ۱۶ مردادماه ۱۳۹۸, حکم اعدام پنج تن از زندانیان محبوس در زندان رجائی شهر کرج بنامهای؛ “مجید عربعلی” از اندرزگاه ۵ سالن ۱۳, “یوسف ذاکری” اندرزگاه ۱, “حسین پنجه مریم” اندرزگاه ۱, “بهرام ترک” اندرزگاه ۷ سالن ۲۰ و “محمدرضا شکری” اندرزگاه ۱ جملگی از بابت اتهام قتل در زندان رجائی شهر کرج به اجراء در آمد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت; حکم اعدام هر ۵ نفر این افراد در حالی به اجرا در آمد که از روز شنبه این افراد به بهانه اعزام به دفتر رئیس زندان و یا ملاقات با خانواده خود از بندهای خود خارج و پس از ورود به سالن خروجی زندان با دستبند و پابند به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام منتقل شده بودند. 

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایئ است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق اخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام «محاربه» (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام «افساد فی‌الارض» و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده‌ بودند. 

محمدرضا شکری

محمدرضا شکری

یوسف ذاکری

یوسف ذاکری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: