•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, ژانویه 27

اجرای حکم اعدام ۱ زندانی متهم به قتل در زندان مرکزی سنندج

0
721

حقوق بشر در ایران – سحرگاه روز جاری, حکم اعدام یکی زندانی از بابت اتهام قتل عمد که پیش از این به قصاص نفس, به اعدام محکوم شده بود در زندان مرکزی سنندج به اجرا درآمد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از حقوق بشر ایران, سحرگاه امروز پنجشنبه ۱۸ مهر ماه ۱۳۹۸,”عالم کریمی”, حدودا ۵۰ ساله، اهل مریوان, زندانی متهم به قتل عمد محبوس در زندان مرکزی سنندج که پیش از این به قصاص نفس, اعدام محکوم شده بود در این زندان به اجرا درآمد. “عالم کریمی” از ۱۰ سال پیش با این اتهام در زندان بسر میبرد.

پیش از این نیز یک منبع نزدیک به “عالم کریمی” گفته بود؛ عالم کریمی به اتهام قتل خواهر زاده خود بازداشت و به اعدام محکوم شده بود. این زندانی که به اتهام قتل عمد به قصاص نفس محکوم شد از حدود ۹ سال پیش در زندان مرکزی سنندج بسر میبرد.

در تاریخ ۱۶ مهر ماه ۱۳۹۸, حقوق بشر در ایران, با انتشار گزارشی انتقال عالم کریمی به سلول انفرادی و احتمال اعدام قریب الوقوع وی را اطلاع رسانی کرده بود. 

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق آخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام «محاربه» (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام «افساد فی‌الارض» و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده بودند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.