•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, اکتبر 3

حکم اعدام یک متهم از بابت اتهام محاربه در همدان اجرا شد

0
1214

سحرگاه امروز، حکم اعدام یک متهم با به اتهام سرقت مسلحانه« محاربه» که پیش از این از سوی شعبه ۲ دادگاه انقلاب شهرستان همدان به اعدام محکوم شده بود و با ارجاع پرونده به دیوان عالی کشور مجددا حکم صادره تائید شده بود در ملاعام در این شهرستان به اجرا در آمده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از رکنا، در ساعات اولیه سحرگاه امروز پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸, مهدی چراغی فر, شهروند ساکن همدان که از بابت اتهام سرقت مسلحانه« محاربه» از سوی دادگاه انقلاب این شهر و با تائید قطعی از سوی شعبه ۴۱ دیوان عالی کشور به اعدام محکوم شده بود در بلوار آیت الله نجفی واقع در همدان اعدام شد.

مهدی چراغی فر پیشتر توسط شعبه دوم دادگاه انقلاب شهرستان همدان به اتهام «محاربه از طریق سرقت مسلحانه» به اعدام محکوم شده بود.

پس از فرجام خواهی وکیل محکوم علیه از دادنامه یاد شده، شعبه ۴۱ دیوان عالی کشور به موجب دادنامه مورخه ۲۵ دی سال گذشته، دادنامه فرجام خواسته را عینا تایید و در نهایت حکم اعدام وی قطعی و صبح امروز پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ به مرحله اجرا درآمد.

لازم به ذکر است که متهم دیگر این پرونده به نام «بهمن ورمزیار» که ۲۷ سال سن داشت، اواخر فروردین سال گذشته در زندان همدان اعدام شد.

لازم به ذکر است, بهمن ورمزیار آرایشگر و مربی باشگاه ورزشی درهمدان بوده است که در تاریخ ۱۱ فروردین ۱۳۹۴ همراه با مهدی چراغی و چند تن دیگر اقدام به سرقت مسلحانه از یک طلافروشی کردند”.

بهمن ورمزیار، ۱۸ روز بعد خود را به همراه اموال مسروقه تحویل مراجع قضایی داد و شاکی خصوصی پرونده نیز رضایت داده است، اما با این حال هر دو متهم از بابت سرقت از طلافروشی به حکم دادگاه عمومی همدان به اعدام محکوم شدند.”

پیش از این نیز یک منبع نزدیک به خانواده بهمن ورمزیار در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفته بود: “ بهمن ورمزیار به همراه ۳ تن دیگر از یک طلافروشی سرقت کرده بودند که یکی از آنان مسلح بوده و دستگیر می‌شود. بهمن به همراه اموال مسروقه فرار کرده اما پس از ۱۸ روز طلاها را به صاحب طلافروشی برگردانده و خود را به اداره آگاهی معرفی می‌کند. حال با وجود رضایت شاکی (طلافروش)، مسئولان قضائی به عنوان مدعی‌العلوم قصد اجرای حکم اعدام او را داشتند”.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایئ است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق اخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام «محاربه» (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیت‌های سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام «افساد فی‌الارض» و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده‌ بودند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.