•                  
دوشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

اجرای حکم اعدام دستکم ۶ متهم به قتل در زندان رجائی شهر و قزلحصار کرج

0
1840

سحرگاه امروز حکم اعدام دستکم ۵ متهم به قتل در زندان رجائی شهر اجرا شد. همچنین در زندان قزلحصار کرج نیز یک زندانی دیگر با اتهام قتل اجرای حکم شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه امروز چهارشنبه ۵ تیرماه ۱۳۹۸، دستکم ۵ تن از زندانیان متهم به قتل در زندان رجائی شهر کرج اعدام شدند. همچنین ۱ زندانی دیگر که پیشتر با اتهام حمل و نگهداری موادمخدر در زندان قزلحصار کرج بسر میبرد و در ملاقات شرعی همسر خود را به قتل رسانده بود نیز اجرای حکم شد. 

هویت این افراد؛”مهدی بوربور، از اهالی روستای گرمابسرد واقع در بخش مرکزی شهرستان دماوند” و “حنیف مطهری نژاد از اندرزگاه ۲”, “مجید حسن زاده، از اندرزگاه ۱۰ سالن ۳۱”, “قربان محمد سلیمانی از اندرزگاه ۱ سالن ۳”,  توسط حقوق بشر در ایران احراز شده است. 

همچنین سازمان حقوق بشر ایران نیز از اعدام یک زندانی دیگر بدون ذکر هویت وی خبر داده و نوشته است: “یک زندانی دیگر که صبح روز جاری حکم اعدام در موردش به اجرا درآمد از زندان قزلحصار کرج به رجایی شهر منتقل شده بود. این زندانی به خاطر مواد مخدر زندانی شده بود و در ملاقات شرعی زندان قزلحصار زن خود را به قتل رسانده بود.

گفته می شود تعداد دیگری زندانی نیز در آستانه و شرایط اعدام قرار داشتند که با اشکال مختلفی از جمله گرفتن مهلت یا رضایت به بندهای خود بازگشتند، هر چند اطلاعات دقیقی از این تعداد و هویت آنان تا زمان تنظیم این گزارش بدست نیامده است.

پیرامون “قربان محمد سلیمانی” یکی از زندانیان متهم به قتل  اعدام شده امروز، ۵۰ ساله از ۱۰ سال پیش به اتهام “قتل” در زندان  رجائی شهر بسر می‌برد. اولیای دم مقتول به وی گفته بودند در صورتی که بتواند یک واحد شیرخوارگاه راه‌ اندازی کند به او رضایت خواهند داد اما او نتوانست مبلغ ساخت و راه‌ اندازی شیرخوارگاه را فراهم کند و نهایتا سحرگاه امروز چهارشنبه ۵ تیر ماه ۱۳۹۸ اعدام شد.

یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران پیرامون مهدی بوربور گفت: “مهدی بوربور” از اهالی روستای گرمابسرد واقع در بخش مرکزی شهرستان دماوند بود. 

چند سال پیش زمانی که ۲۳ داشت، طی یک درگیری با یکی از دوستانش در روستا او را به قتل می‌رساند. مهدی آدم آرام و خوش اخلاق بود و همه اهالی روستایشان نیز تائید می‌کنند.

“مهدی بوربور” اصلا قصد کشتن دوستش را نداشت و قتل اتفاقی رخ داده است. اون چند سال در زندان بود. روز دوشنبه پدر و مادرش برای چندمین بار جهت کسب رضایت اولیای دم مقتول به محل سکونت آنها مراجعه کردند. آنها قران به دست التماس کردند، اما مادر مقتول گفت تنها قصاص می‌خواهد و رضایت نمی‌دهد. متاسفانه فرهنگ این منطقه جوری است که می‌گویند “خون، تنها در برابر خون پاک می‌شود”.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایئ است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق اخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام «محاربه» (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام «افساد فی‌الارض» و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده‌ بودند. 

 

قربان محمد سلیمانی /  یکی از اعدام شدگان امروز در زندان رجائی شهر

قربان محمد سلیمانی / یکی از اعدام شدگان امروز در زندان رجائی شهر

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: