•                  
سه شنبه , ۰۵ بهمن , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, ژانویه 25

زندان مرکزی تبریز: حکم اعدام یک زندانی با پای شکسته اجرا شد

0
3325

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, حکم اعدام شهرام بایگان, زندانی محکوم به اعدام و محبوس در زندان مرکزی تبریز اعدام شد. وی از بابت اتهام قتل پس از بازداشت و طی مراحل دادرسی به اعدام محکوم شده بود. در جریان اعتراضات اخیر در زندان تبریز این زندانی به شدت توسط ماموران گارد زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, سحرگاه پنجشنبه ۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, شهرام بایگان, زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان مرکزی تبریز که طی روزهای اخیر جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود اعدام شد. اجرای حکم اعدام این زندانی در حالی صورت گرفته که وی در جریان اعتراضات زندانیان در زندان تبریز به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت و پای چپ وی نیز شکسته بود. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “این زندانی در جریان اعتراضات زندانیان در زندان تبریز از سوی نیروهای امنیتی به شدت مورد ضرب و جرح قرار گرفت و  از زندان مرکزی تبریز به مکان نامعلومی منتقل شده بود. در جریان ضرب و شتم ماموران پایش را شکسته بودند. 

این منبع مطلع همچنین گفت: “اجرای حکم اعدام شهرام بدن اطلاع به خانواده حتی برای انجام آخرین ملاقات با وی صورت گرفت و این در حالی بود که وی همچنان به دلیل شدت جراحات وارده در اثر ضرب و شتم قادر به راه رفتن نبود”. 

شهرام بایگان در جریان یک نزاع خیابانی فردی را به قتل رسانده بود و پس از بازداشت و طی مراحل دادرسی به اعدام محکوم شده بود. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شد گان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاقتل در نزاع خیابانیقتل عمدقتل عمد حکومتیقتل عمد حکومتی در ایرانقتل عمد در ایرانقتل عمد در زندانهای ایرانقتل عمد زندانیانقتل عمد زندانیان در ایرانقرنطینه زندان مرکزی تبریزقصاصقصاص نفسقصاص نفس در ایرانقصاص در ایرانمجازات قتل عمدمجازات لازم الاجرامجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمجازات غیر انسانینقض حقوق بشر در ایراننزاع خیابانینزاع خیابانی در ایراناتهام قتلاتهام قتل در ایراناتهام قتل عمداتهام قتل عمد در ایراناتهام متهمان به قتل عمد در ایراناجرای قصاص نفساجرای حکم قصاصاجرای حکم اعداماجرای حکم اعدام زندانیان در ایراناعدام اجرای حکم اعداماعدام با طناب داراعدام حق حیاتاعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در زنداناعدام در زندانهای ایراناعدام زندانیاناعدام زندانیان متهم به قتلاعدام زندانیان محکوم به اعداماعدام زندانیان در ایراناعدام شهرام بایگاناعدام شهرام بایگان در زندان تبریزحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانحکم اعدام در زندانهای ایرانزندان مرکزی تبریززندان تبریزشهرام بایگانشورش در زندانهای ایرانضرب و شتمضرب و شتم زندانیان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: