•                    
  •                  
جمعه , ۱۵ مهر , ۱۴۰۱
جمعه, اکتبر 7

زندان مرکزی تبریز: حکم اعدام یک زندانی با پای شکسته اجرا شد

0
3969

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, حکم اعدام شهرام بایگان, زندانی محکوم به اعدام و محبوس در زندان مرکزی تبریز اعدام شد. وی از بابت اتهام قتل پس از بازداشت و طی مراحل دادرسی به اعدام محکوم شده بود. در جریان اعتراضات اخیر در زندان تبریز این زندانی به شدت توسط ماموران گارد زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, سحرگاه پنجشنبه ۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, شهرام بایگان, زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان مرکزی تبریز که طی روزهای اخیر جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود اعدام شد. اجرای حکم اعدام این زندانی در حالی صورت گرفته که وی در جریان اعتراضات زندانیان در زندان تبریز به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت و پای چپ وی نیز شکسته بود. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “این زندانی در جریان اعتراضات زندانیان در زندان تبریز از سوی نیروهای امنیتی به شدت مورد ضرب و جرح قرار گرفت و  از زندان مرکزی تبریز به مکان نامعلومی منتقل شده بود. در جریان ضرب و شتم ماموران پایش را شکسته بودند. 

این منبع مطلع همچنین گفت: “اجرای حکم اعدام شهرام بدن اطلاع به خانواده حتی برای انجام آخرین ملاقات با وی صورت گرفت و این در حالی بود که وی همچنان به دلیل شدت جراحات وارده در اثر ضرب و شتم قادر به راه رفتن نبود”. 

شهرام بایگان در جریان یک نزاع خیابانی فردی را به قتل رسانده بود و پس از بازداشت و طی مراحل دادرسی به اعدام محکوم شده بود. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شد گان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هااجرای حکم اعداممجازات اعدام در ایراناعدام در زنداناعدام زندانیان متهم به قتلاعدام زندانیاناعدام زندانیان محکوم به اعدامحکم اعدام در زندانقصاص در ایراننقض حقوق بشر در ایرانقتل عمد حکومتیمجازات لازم الاجرااجرای حکم قصاصاجرای قصاص نفسشورش در زندانهای ایرانزندان تبریزاعدام در ملاء عاممجازات اعدام ایرانمجازات قتل عمداجرای حکم اعدام زندانیان در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانقتل عمد حکومتی در ایرانزندان مرکزی تبریزمجازات غیر انسانیاتهام قتل عمداعدام با طناب داراتهام متهمان به قتل عمد در ایرانشهرام بایگانمجازات اعدامحقوق شهروندی در ایرانقتل عمد در ایراناعدام اجرای حکم اعدامقصاص نفس در ایرانحکم اعدام در زندانهای ایراناعدام حق حیاتقصاص نفسقتل عمداتهام قتلحکم اعدام در ایراننزاع خیابانی در ایرانقرنطینه زندان مرکزی تبریزقتل عمد زندانیان در ایراناعدام شهرام بایگاناعدام در ایرانقصاصنزاع خیابانیاعدام زندانیان در ایرانقتل در نزاع خیابانیمجازات اعدام زندانیان در ایراناتهام قتل عمد در ایراناعدام شهرام بایگان در زندان تبریزحقوق بشر در ایرانضرب و شتمضرب و شتم زندانیاناعدام در زندانهای ایراناتهام قتل در ایرانقتل عمد زندانیانقتل عمد در زندانهای ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.