•                  
شنبه , ۰۳ آبان , ۱۳۹۹
شنبه, اکتبر 24

احکام اعدام ۶ زندانی ازجمله ۱ زن در زندان رجائی شهر اجرا شد

0
125

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۳ مهر ماه ۱۳۹۹، احکام اعدام دستکم ۶ زندانی و از جمله یک زن با اتهام قتل عمد در زندان رجائی شهر کرج اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از حقوق بشر ایران، سحرگاه چهارشنبه ۲ مهر ماه ۱۳۹۹، حکم اعدام مهتاب شفیعی – متولد: ۱۳۶۶، زندانی متهم به ۲ فقره قتل عمد که پیشتر حکم اعدام وی در دادگاه و دیوان عالی کشور عیناً تائید شده بود در زندان رجائی شهر کرج اجرا شد. بطور همزمان احکام اعدام ۵ زندانی دیگر با اتهام  قتل در پرونده های جداگانه در این زندان اجرا شد. 

براساس این گزارش، مهتاب شفیعی طی سالهای اخیر با اتهام قتل همسر و مادر همسرش بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی، بازپرسی با اتهام قتل عمد توسط دادگاه کیفری به اعدام محکوم و این حکم عیناً در دیوان عالی کشور تائید شده بود. 

همچنین مهتاب شفیعی، پیش از اجرای حکم اعدام و در دوران بازجوئی و محاکمه در زندان قرچک ورامین محبوس بود و روز سه شنبه ۱ مهر ماه ۱۳۹۹، برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی در زندان رجائی شهر کرج منتقل شده بود. 

از سوی دیگر ۵ زندانی مرد احتمالا با اتهامات قتل عمد احکام اعدامشان در زندان رجائی شهر کرج اجرا شد که هویت یکی از این افراد حسین شاهانی، از سالن ۲ بند ۱ احراز شده است اما از هویت ۴ اعدامی دیگر تا لحظه تنظیم این خبر اطلاعی در دست نیست. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدام ها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود.

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدام های سالیانه را دارا می باشد.

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرائمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هااعدام / حق حیاتزندان رجائی شهراعدام در ایرانطرح لغو مجازات اعدامقتلدیوان عالی کشوردادگاه کیفریدیوان عالی ایرانمسوولان زندان رجائی شهرمجازات اعدامقتل عمداعدام قتل عمدمجازات اعدام در ایرانمجازاتاتهاماعدام در ملاء عاماجرای اعداممجازات غیر انسانیقانون مجازات اسلامیاجرای حکم اعدام در ایراناعدام قتلاعدام متهم قتل عمدمتهم به قتل عمداعدام در زندان رجائی شهراتهام قتلقانون جدید مجازات اعدام در ایراناعدام متهم به قتل عمدزندان رجائی شهر کرجاعداممجازاتهای غیر انسانیقاتل قتل عمداعدام در زندانقتل عمد حکومتیحق حیاتمجازات غیرانسانیاعدام متهم به قتلمجازات اعدام ایرانزندان رجائیزندانیان زندان رجائی شهرنقض حقوق بشر در زندان رجائی شهرقتل در ایرانقتل عمد در ایرانحکم اعدام در ایراناعدام متهمدادگاه کیفری ۲اعدامیان در ایراناعدام زندانیان در ایراناعدام زندانی متهم به قتلاعدام در زندانهای ایراناعدام در ایران گاعدام زندانیان متهم به قتلمجازات قتل عمداتهام قتل عمدسلول انفرادی در زندان رجائی شهر کرجاعدام متهمانزندانیان متهم به قتل در ایراناجرای حکم اعدام در زندان رجائی شهر کرجزندانیان متهم به قتل عمداتهام قتل در ایراناعدام زندانیاناعدام متهمان به قتلمجازات قصاصزندان رجائی شهر در ایراناعدام مجازات غیرانسانیمجازات اعدام زندانیان در ایرانقتل عمد زندانیاناعدام زندانیان محکوم به اعدامجرم قتل عمد در ایرانزندان رجائی شهر در کرجاعدام متهمان به قتل عمد در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایراناتهام متهمان به قتل عمد در ایرانحکم اعدام در زندانهای ایرانقتل عمد زندانیان در ایراناتهام قتل عمد در ایرانزندانیان متهم به قتل عمد در ایراناعدام در جمهوری اسلامیقتل عمد در زندانهای ایرانحکم اعدام در زندانمتهم به قتل قتل عمداعدام زندانیان متهم به قتل عمدقتل عمد حکومتی در ایرانحق حیات در ایرانشعبه دیوان عالی کشوراعدام مهتاب شفیعیمهتاب شفیعیمهتاب شفیعی اعدام در ایرانمهتاب شفیعی قتل عمدحسین شاهانی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: