•                  
چهارشنبه , ۰۲ بهمن , ۱۳۹۸
چهارشنبه, ژانویه 22

اجرای حکم اعدام ۲ متهم قتل در زندانهای خمین و رشت

0
169

حقوق بشر در ایران – سحرگاه روز جاری, یک زندانی با هویت نامشخص محبوس در زندان خمین, که پیش از این از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود حکم وی به اجرا در آمد. همچنین “مهران قربانی”, دیگر زندانی متهم به قتل محبوس در زندان مرکزی رشت که پیش از این به اعدام محکوم شده بود حکم اعدام وی به اجرا در آمد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از حقوق بشر ایران, سحرگاه امروز پنجشنبه ۹ آبان ماه ۱۳۹۸, “مهران قربانی”, زندانی متهم به قتل محبوس در زندان مرکزی رشت که پیش از این از سوی دادگاه کیفری و دیوان عالی کشور حکم اعدام وی مورد تائید قرار گرفته بود اعدام شد. همچنین ۱ زندانی دیگر با هویت نامشخص که از بابت اتهام قتل عمد بازداشت و در زندان شهرستان خمین بسر می برد حکم اعدام یو سحرگاه روز جاری به اجرا در آمد. 

بنقل از یک منبع مطلع؛ “مهران قربانی”, از بابت اتهام قتل برادر همسرش از ۵ سال پیش بازداشت شده بود و در تاریخ ۲ آبان ماه ۱۳۹۸, جهت اجرای حکم اعدام از بند این زندان خارج و به سلول انفرادی منتقل شده بود. 

لازم به ذکر است زندانی محبوس در زندان خمین که از تاریخ ۲ آبان ماه ۱۳۹۸, جهت اجرای حکم اعدام از بابت اتهام قتل پلیس وظیفه به سلول انفرادی منتقل شده بود. قتلی که این زندانی به خاطر آن محکوم شده بود، در تاریخ ۳۰ مرداد ماه ۱۳۹۷, در روستای کاظم آباد از توابع شهر خمین و در حین سرقت احشام به وقوع پیوسته بود. 

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق آخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام “محاربه” (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام “افساد فی‌الارض” و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده بودند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: