•                  
پنج شنبه , ۲۰ مرداد , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, آگوست 11

زندان رجائی شهر؛ اجرای احکام اعدام ۳ متهم به قتل و انتقال ۵ زندانی جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی

0
1817

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, دستکم ۵ زندانی متهم به قتل محبوس در بندهای زندان رجائی شهر کرج که پیش از این احکام اعدام آنها از بابت اتهام مذکور از سوی دیوان عالی کشور مورد تائید قرار گرفته بود جهت اجرای احکام اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند. همچنین سحرگاه چهارشنبه هفته گذشته احکام اعدام دستکم ۳ زندانی متهم به قتل در زندان رجائی شهر کرج به اجرا در آمد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران؛ سحرگاه چهارشنبه ۴ دی ماه ۱۳۹۸, احکام اعدام “علی پیراک”, زندانی متهم به قتل و همچنین “مصطفی « نام خانوادگی نامشخص », به همراه “فریبرز گودرزی” از اندرزگاه ۱۰ زندان رجائی شهر کرج از بابت اتهام قتل هر ۳ نفر از زندان رجائی شهر کرج که احکام اعدام آنها پیش از این توسط دادگاه و دیوان عالی کشور مورد تائید قرار گرفته بود به اجرا در آمد. در گزارشی دیگر همچنین صبح روز یکشنبه و دوشنبه دستکم ۵ زندانی متهم به قتل از زندان رجائی شهر کرج که هویت ۲ تن از آنها “حسین غلامی” و “آرمان عبدالعالی”, می باشد جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ صبح روز یکشنبه و دیروز دوشنبه “حسین غلامی” متولد سال ۱۳۷۱,  از اندرزگاه ۱ که از حدود ۳ سال قبل در زندان از بابت اتهام قتل بسر می برد, “آرمان عبدالعالی” از اندرزگاه ۲ به همراه  ۳ زندانی دیگر با هویت نامشخص که قبلا از سوی دادگاه و دیوان عالی کشور احکام اعدامشان تائید شده بود پس از خروج از اندرزگاه به سلول انفرادی برای اجرای حکم اعدام منتقل شدند. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ صبح روز دوشنبه هفته گذشته برابر با ۲ دی ماه ۱۳۹۸؛ “علی پیراک”, “مصطفی گودرزی” از اندرزگاه ۱۰, به همراه و ۳ زندانی متهم به قتل دیگر با هویت نامشخص جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بودند سحرگاه چهارشنبه هفته گذشته ۴ دیماه اعدام شدند. 

این منبع مطلع پیرامون “علی پیراک” به حقوق بشر در ایران گفت؛ وی به دلیل ابتلا به بیماری جنون از بابت ارتکاب قتل با کارد که بر سر و صورت کودکی وارد کرده بود و منجر به فوت آن کودک شده بود حکم اعدام وی به اجرا در آمد. اجرای حکم اعدام وی در حالی به اجرا در آمد که این زندانی بدون در نظر گرفتن بیماری جنون که به آن مبتلا شده بود و ارتکاب قتل آن کودک را هم در لحظه ای که از بابت جنون به آن مرتکب شده بود انجام داده بود اما دیوان عالی کشور بدون لحاظ بیماری وی حکم اعدامش را تائید کرده بود. 

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق آخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام “محاربه” (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام “افساد فی‌الارض” و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده بودند. 

 

برچسب هافریبرز گودرزیقتل در ایرانقتل عمدقتل عمد در ایرانمتهم به قتلمتهم به قتل عمدمتهم به اعداممجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایراننقض حقوق بشر در ایرانکودک متهم به قتلاندرزگاه ۱۰ زندان رجائی شهر کرجاندرزگاه ۳ زندان رجایی شهر کرجاتهام قتلاتهام قتل در ایراناتهام قتل عمداتهام اعداماجرای احکاماجرای احکام اعداماجرای اعداماجرای حکم اعداماجرای حکم اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در زندان رجائی شهر کرجاحکام اعداماعداماعدام متهم به قتلاعدام متهم به قتل عمداعدام آرماناعدام حسین غلامیاعدام در ایراناعدام زندانی متهم به قتلاعدام زندانیاناعدام زندانیان متهم به قتلاعدام زندانیان محکوم به اعداماعدام زندانیان در ایرانجنونحقوق بشر در ایرانحکم اعدام متهم به قتلحذف مجازات اعدامحسین غلامیزندان رجایی شهرزندان رجایی شهر کرجزندان رجائی شهر کرجزندانی متهم به قتلزندانیان متهم به قتلسلول انفرادی در زندان رجائی شهر کرجسلول انفرادی زندان رجائی شهرطرح لغو مجازات اعدامعلی پیراک

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: