•                  
سه شنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, دسامبر 7

سازمان عفو بین الملل: ایران مسئول اعدام دو سوم کودک-مجرمان

0
711

سازمان عفو بین المللی با انتشار گزارشی از آمار اعدام کودک-مجرمان اعدام شده از دی ماه سال ۱۳۶۹ تا اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ را در ۱۰ کشور جهان از جمله ایران منتشر کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, سازمان عفو بین الملل ضمن انتشار گزارشی از وضعیت اعدام ۱۴۵ محکوم نوجوان به اعدام از دی ماه ۱۳۶۹ تا اردیبهشت ۱۳۹۸که شامل افرادی میشود که در زمان وقوع جرم زیر ۱۸ سال سن داشتند به بررسی وضعیت اعدام این افراد در ۱۰ کشور جهان و از جمله ایران پرداخته است. این سازمان بین المللی حقوق بشر در این گزارش اعلام کرده که ایران به تنهائی مسئول اعدام ۹۷ کودک – مجرم یعنی از مجموع دو سوم این اعدامها را انجام داده است. و باقی کشورها مثل: چین، جمهوری کنگو،‌ نیجریه، پاکستان، عربستان سعودی، سودان، سودان جنوبی، آمریکا و یمن نیز در اعدام کودک- مجرمان دخیل هستند. 

متن گزارش سازمان عفو بین الملل را در ادامه بخوانید: 

از سال میلادی ۱۹۹۰ تا به امروز، سازمان عفو بین‌الملل اعدام ۱۴۵ محکوم نوجوان (یعنی افرادی که در زمان وقوع جرم زیر ۱۸ سال داشتند) را در ۱۰ کشور از جمله ایران ثبت کرده است. ایران به تنهایی مسئول ۹۷ مورد یا دو سوم کل این اعدام‌ها است. باقی کشورهایی که دست به اعدام محکومان نوجوان زده‌اند عبارتند از: چین، جمهوری کنگو،‌ نیجریه، پاکستان، عربستان سعودی، سودان، سودان جنوبی، آمریکا و یمن.

استفاده از مجازات اعدام علیه کسانی که در زمان وقوع جرم زیر ۱۸ سال داشته‌اند نقض فاحش قوانین بین‌المللی حقوق بشر است.

 تعداد موارد اعدام‌ محکومان نوجوان هرچند در مقایسه با تعداد کل اعدام‌های ثبت شده توسط عفو بین‌الملل پایین است، اما اهمیت این اعدام‌ها فراتر از تعداد آن‌ها است و سطح پایبندی دولت‌ها نسبت به اساسی ترین قوانین بین‌المللی را نشان می‌دهد. ممنوعیت مطلق کاربست مجازات اعدام در مورد مجرمان نوجوان همچون ممنوعیت شکنجه و ممنوعیت برده داری جز قواعد آمره بین‌المللی تلقی می‌شود. این به این معناست که حتی اگر کشوری عضو میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی یا کنوانسیون حقوق کودک نباشد باز هم به موجب قوانین عرفی بین‌ المللی عرفی ملزم است از اعمال مجازات اعدام علیه افرادی که در زمان وقوع جرم زیر ۱۸ سال سن داشته اند خودداری کند.

در سال ۲۰۱۸ میلادی بر اساس اطلاعات ثبت شده سازمان عفو بین‌الملل، ایران تنها کشور در دنیا بود که افرادی که در زمان وقوع جرم زیر ۱۸ سال داشتند را اعدام کرد. در این سال دستکم هفت محکوم نوجوان به نام‌های امیرحسین پورجعفر، علی کاظمی، ابوالفضل چزانی شراهی، ابوالفضل نادری، محبوبه مفیدی، زینب سکانوند، امید رستمی اعدام شدند. 

این سازمان مدافع حقوق بشر در تاریخ ۲۰ فروردین ماه ۱۳۹۸ با انتشار گزارش سالانه خود درباره استفاده از مجازات اعدام در سال ۲۰۱۸ میلادی اعلام کرد که تعداد اعدام‌ها در سال ۲۰۱۸ تقریبا به میزان یک سوم در سطح جهانی کاهش یافته و این پائین‌ترین رقم ثبت شده توسط این سازمان مدافع حقوق بشر ظرف ۱۰ سال گذشته به شمار می‌آید.در این گزارش همچنین به وضعیت صدوز و اجرای احکام اعدام در ایران و قوانین مندرج در نظام حقوقی ایران که مشمول مجازات اعدام هستند نیز اشاره شده است. 
در این گزارش تعداد اعدام‌های ثبت‌شده در ایران در سال ۲۰۱۸ توسط سازمان عفو بین‌الملل ۲۵۳ مورد بود که کمترین میزان اعدام در این کشور از سال ۲۰۱۰ را نشان می‌داد.این رقم که کمتر از نیمی از آمار ثبت شده اعدام‌ها در سال ۲۰۱۷ (۵۰۷ مورد) در این کشور بود، عمدتاً ناشی از اعمال تغییرات در قانون مبارزه با مواد مخدر و تعلیق موقت اجرای احکام اعدام برای جرایم مرتبط با مواد مخدر بود. این قانون که در نوامبر ۲۰۱۷ اصلاح شده بود، سقف میزان مواد مخدری را که مشمول مجازات اعدام می‌شد افزایش داد. این اصلاحیه عطف به ماسبق می‌شود و به افرادی که به دلیل جرایم مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده‌اند امکان می‌دهد جهت تخفیف مجازات درخواست بازبینی حکم خود را بدهند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: