•                    
  •                  
یک شنبه , ۰۳ مهر , ۱۴۰۱
یکشنبه, سپتامبر 25

انتقال ۵ شهروند بازداشت شده در پیرانشهر جهت بازجوئی به ارومیه

0
654

حقوق بشر در ایران امروز جمعه ۳۰ آبان ماه ۱۳۹۹،  پنج شهروند اهل شهرستان پیرانشهر جهت تکمیل مراحل بازجوئی از بازداشتگاه نیروهای امنیتی در این شهرستان به بازداشتگاهی در ارومیه منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، طی روزهای اخیر، اسماعیل حاجی عبدالله، نجم‌الدین سخنور، شورش عبدالله نژاد، علی جولا، و صلاح آجی، جملگی افراد از اهالی روستای گرگول سفلی از توابع شهرستان پیرانشهر که در بازداشت نیروهای امنیتی به سر می برند جهت تکمیل مراحل بازجوئی به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی ارومیه منتقل شدند. 

براساس این گزارش، علیرغم گذشت نزدیک به ۵ روز از بازداشت این افراد اطلاعی در خصوص دلایل و اتهامات منتسب شده به آنها در دسترس نیست. 

در تاریخ ۲۵ آبان ماه ۱۳۹۹، نجم الدین سخنور – متولد: ۱۳۶۳، شورش عبدالله نژاد – متولد: ۱۳۶۲، صلاح آجی – متولد: ۱۳۴۹ و رحمان آجی – متولد: ۱۳۷۷، اهل روستای گرگول سفلی و اسماعیل حاجی عبدالله به همراه علی جولا، دو تن از اهالی روستای شین آباد، از توابع شهرستان پیرانشهر توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

از میان افراد بازداشت شده فقط رحمان آجی، در تاریخ ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۹، پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با ضرب و شتم و تهدید، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هاحقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندیبازداشت شهرونداناحزاب کردشهروندان کورد ایرانحقوق شهروندی در کردستانروستای گرگولبازداشت شهروندان کورد در ایراناحزاب کرد سیاسی در ایرانشهروندان کرد زندانی سیاسیعلی جولااحزاب کرد ایراننقض حقوق بشر در ایرانبازداشت شهروندان کردشهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایراناحزاب سیاسی کرداحزاب کردمخالف نظاماحزاب کرد مخالفبازداشت و بازجوییحقوق نقض حقوق بشر در ایراناسماعیل حاجی عبداللهکردستاننقض حقوق بشراحزاب کورد در ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایراناحزاب کرد مسلحاحزاب کورد سیاسیاحزاب کورد مخالف نظاماداره اطلاعات استان کردستانبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت شهروندان کورداسماعیل حاجی عبدالهاداره اطلاعات ارومیهپیرانشهراحزاب کورداحزاب کردیشهرستان پیرانشهرروستای گرگول سفلیاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کوردستانارگانهای امنیتی در ایرانشورش عبدالله زاده بازداشتحقوق شهروندیشهروندان کورد در ایرانحقوق شهروندی در ایرانسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کوردارگانهای امنیتیتبلیغ علیه نظام به نفع احزاب کرد مخالف نظاماقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با احزاب کرد مخالف نظامنقض حقوق شهروندان کرد در ایرانشورش عبداله نژادبازداشت و بیخبریشهروندان کوردبازداشتگاهاحزاب کوردی در ایرانحقوق شهروندی درایرانسرکوب شهروندان کرداداره اطلاعات پیرانشهرنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیشهروندان کرد در جمهوری اسلامینجم الدین سخنورشورش عبدالله نژادحقوق بشراستان کردستانبازداشت و بلاتکلیفیاحزاب کوردیشهروندان کردنقض حقوق شهروندان کورد در ایراناحزاب کرد مخالف نظامحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیاحزاب سیاسی کرد مخالف نظامشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشورش عبدالله زادهبازداشت علی جولابازداشتاداره اطلاعاتنقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانهمکاری با احزاب کوردیحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی در کردستااحزاب کورد مخالفشهروندان کرد ایرانشهروندان کورد زندانی سیاسیصلاح آجیبازداشت صلاح آجی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.