•                  
پنج شنبه , ۰۶ آذر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, نوامبر 26

انتقال ۵ شهروند بازداشت شده در پیرانشهر جهت بازجوئی به ارومیه

0
60

حقوق بشر در ایران امروز جمعه ۳۰ آبان ماه ۱۳۹۹،  پنج شهروند اهل شهرستان پیرانشهر جهت تکمیل مراحل بازجوئی از بازداشتگاه نیروهای امنیتی در این شهرستان به بازداشتگاهی در ارومیه منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، طی روزهای اخیر، اسماعیل حاجی عبدالله، نجم‌الدین سخنور، شورش عبدالله نژاد، علی جولا، و صلاح آجی، جملگی افراد از اهالی روستای گرگول سفلی از توابع شهرستان پیرانشهر که در بازداشت نیروهای امنیتی به سر می برند جهت تکمیل مراحل بازجوئی به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی ارومیه منتقل شدند. 

براساس این گزارش، علیرغم گذشت نزدیک به ۵ روز از بازداشت این افراد اطلاعی در خصوص دلایل و اتهامات منتسب شده به آنها در دسترس نیست. 

در تاریخ ۲۵ آبان ماه ۱۳۹۹، نجم الدین سخنور – متولد: ۱۳۶۳، شورش عبدالله نژاد – متولد: ۱۳۶۲، صلاح آجی – متولد: ۱۳۴۹ و رحمان آجی – متولد: ۱۳۷۷، اهل روستای گرگول سفلی و اسماعیل حاجی عبدالله به همراه علی جولا، دو تن از اهالی روستای شین آباد، از توابع شهرستان پیرانشهر توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

از میان افراد بازداشت شده فقط رحمان آجی، در تاریخ ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۹، پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با ضرب و شتم و تهدید، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هانقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایراننقض حقوق شهروندان کرد در ایراننجم الدین سخنورهمکاری با احزاب کوردیکردستانپیرانشهراقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با احزاب کرد مخالف نظاماحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماداره اطلاعاتاداره اطلاعات پیرانشهراداره اطلاعات ارومیهاداره اطلاعات استان کردستانارگانهای امنیتیارگانهای امنیتی در ایراناسماعیل حاجی عبداللهاسماعیل حاجی عبدالهاستان کردستانبازداشتبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت و بازجوییبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان کردبازداشت صلاح آجیبازداشت علی جولابازداشتگاهتبلیغ علیه نظام به نفع احزاب کرد مخالف نظامحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در کردستاحقوق شهروندی در کردستانحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایرانروستای گرگولروستای گرگول سفلیسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهرستان پیرانشهرشورش عبدالله نژادشورش عبدالله زادهشورش عبدالله زاده بازداشتشورش عبداله نژادصلاح آجیعلی جولا

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: