•                  
یک شنبه , ۰۴ آبان , ۱۳۹۹
یکشنبه, اکتبر 25

احضار دستکم ۸ شهروند ساکن شهرستان ماکو به اداره اطلاعات

0
49

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۶ مهر ماه ۱۳۹۹، اداره اطلاعات شهرستان ماکو در تماس تلفنی دستکم ۸ تن از شهروندان ساکن این شهرستان را احضار و تحت بازجوئی قرار داد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۱۴ و سه شنبه ۱۵ مهر ماه ۱۳۹۹، ساسان امین زاده، علی عیسی زاده، محراب مقصودی، جهانبخش سلطان زاده، حافظ حسن زاده، بهمن نصیرزاده، مجید جعفرزاده، احمد محمدی، پس از احضار به اداره اطلاعات شهرستان ماکو تحت بازجوئی و تهدید قرار گرفتند. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران: “محور بازجوئی از این شهروندان مرتبط با تحولات اخیر در منطقه قره باغ و اعتراضات شهروندان در مناطق شمال غرب کشور بوده و این افراد پس از چند ساعت بازجوئی و تهدید آزاد شدند. 

این منبع مطلع در ادامه افزود: “از میان ۸ شهروند احضار شده به اداره اطلاعات شهرستان ماکو، ساسان امین زاده – قهرمان بوکس آسیا، علی عیسی زاده – فعال حوزه ادبیات، محراب مقصودی – روزنامه‌نگار، جهانبخش سلطان زاده – شاعر و نویسنده هستند.”

از میان این افراد بهمن نصیرزاده، پیشتر و در تاریخ ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۹, توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شهرستان ماکو با اتهام نشر اکاذیب، به تحمل ۳ ماه و ۱ روز حبس تعزیری محکوم شد. اما جزئیات بیشتری از ادامه روند قضائی این فعال ملی مدنی در دسترس نیست. 

لازم به ذکر است، طی روزهای اخیر درگیری نظامی بین ۲ کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان به دلیل اختلاف اراضی بر سر قره باغ در جریان است. از سوی دیگر تجمعات اعتراضی مسالمت آمیزی توسط فعالان ملی مدنی در شهرهای شمال غرب ایران با هدف حمایت از بازپس گیری قره باغ برگزار شده اما فشارهای امنیتی و برخوردهای خشن فیزیکی از قبیل بازداشت، احضار و بازجوئی و ضرب و جرح بر فعالان ملی مدنی که ساکن مناطق شمال غرب ایران هستند افزایش پیدا کرده است.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

همچنین سرکوب فعالان ملی مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در  ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و حتی در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

برچسب هافعال ملی مدنی بهمن نصیرزادهفعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ملی مدنی در شهرستان نقدهفعالان ترکفعالان ترک آذبایجانی در ایرانفعالان ترک آذریفعالان ترک آذری ایرانفعالان ترک آذری در ایرانفعالان ترک آذری در خویفعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک آذربایجانی تبریزفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیفعالان ترک اذریفعالان ترک اذربایجانیفعالان ترک اردبیلفعالان ترک در ایرانفعالان ترک زبان در ایرانمجید جعفرزادهمجیدجعفرزادهمحاکمه شهروندان آذریمحراب مقصودینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراناحمد محمدیاحضاراحضار و محاکمهاحضار و بازجوییاحضار و بازجوئیاحضار و بازداشتاحضار تلفنیاحضاروبازجوییاحضاریهاداره اطلاعاتبهمن نصیرزادهبهمن نصیرزاده فعال ملی مدنیبهمن نصیرزاده فعال آذریبهمن نصیرزاده فعال ترکبهمن نصیرزاده معلمبهمن نصیرزاده شاعربازداشت فعالان ترکبازداشت فعالان ترک آذربایجانیبازداشت شهروندان آذری در ایرانجهانبخش سلطان زادهحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانحافظ حسین زادهساسان امین زادهسرکوب فعالان ترکسرکوب فعالان ترک آذریسرکوب فعالان ترک آذربایجانی در ایرانسرکوب فعالان ترک در ایرانسرکوب شهروندان آذریسرکوب شهروندان آذری در ایرانسرکوب شهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان در ایرانشهروندان آذریشهروندان آذری ایرانشهروندان آذری در ایرانشهروندان آذری در جمهوری اسلامیشهروندان آذری زبانشهروندان آذری زبان در ایارنشهروندان آذری زبان در ایرانشهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیشهروندان شهروندان آذریشهرستان ماکوعلی عیسی زاده

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: