•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

یوسف مام قادری به زندان بوکان منتقل شد

0
61

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۸ شهریور ماه ۱۴۰۱، یوسف مام قادری، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام به زندان شهرستان بوکان منتقل شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز شنبه ۵ شهریور ماه ۱۴۰۱، یوسف مام قادری، شهروند اهل بوکان از توابع استان آذربایجان غربی، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام از بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه به زندان این شهرستان منتقل شد.‌

براساس این گزارش، علیرغم اتمام بازجوئی ها و تفهیم اتهام به یوسف مام قادری اما از مصادیق حقوقی اتهامات وی اطلاعی در دسترس نیست‌.

لازم به ذکر است، یوسف مام قادری، در تاریخ ۵ تیر ماه ۱۴۰۱، توسط ماموران امنیتی بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل شده بود.

این شهروند اهل بوکان در مراحل بازجویی از حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق یک‌ متهم محروم بوده است.‌

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

سرکوب آزادی بیان، ناقض، ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.