•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, سپتامبر 27

تداوم بلاتکلیفی لقمان گرامی در بازداشتگاه امنیتی شهرستان مریوان

0
58

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۲شهریور ماه ۱۴۰۱، لقمان گرامی، علیرغم گذشت بیش از ۱ ماه از تاریخ بازداشت بطور بلاتکلیف محبوس شده است.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، امروز شنبه ۱۲ شهریور ماه ۱۴۰۱، لقمان گرامی، فرزند: ابراهیم، اهل روستای سردوش از توابع مریوان، علیرغم گذشت ۳۹ روز از تاریخ بازداشت در وضعیت بلاتکلیفی بسر می برد.

به نقل از یک منبع مطلع:”لقمان گرامی از زمان بازداشت چند مرحله تماس تلفنی کوتاه با خانواده خود داشته اما بازجوی پرونده به او اجازه اعلام مکان نگهداری اش را به خانواده نمی دهد.”

لازم به ذکر است، لقمان گرامی از لحظه بازداشت خود امکان دسترسی به وکیل و سایر حقوق اولیه یک متهم را ندارد.

لقمان گرامی، در تاریخ ۴ مردادماه ۱۴۰۱، پس از احضار تلفنی به اداره اطلاعات مریوان، بازداشت و پس از تفتیش منزل و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

تا لحظه تنظیم این گزارش از مکان نگهداری و اتهامات لقمان گرامی اطلاعی در دسترس نیست.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.