•                    
  •                  
چهارشنبه , ۰۶ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, سپتامبر 28

بلاتکلیفی یاسین شه بخش در بازداشتگاه اطلاعات سپاه زاهدان

0
66

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱۸شهریور ماه ۱۴۰۱، یاسین شه بخش، علیرغم گذشت بیش از ۲ ماه از تاریخ بازداشت در وضعیت بلاتکلیفی بسر می برد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از حال وش، امروز جمعه ۱۸ شهریور ماه ۱۴۰۱، یاسین شه بخش، متولد: ۱۳۸۳، فرزند: کریم، اهل روستای کلگان از توابع شهرستان سراوان در استان سیستان و بلوچستان، علیرغم گذشت ۶۰ روز از تاریخ بازداشت در بازداشتگاه اطلاعات سپاه زاهدان بطور بلاتکلیف بسر می برد.

براساس اعلام منابع مطلع از وضعیت این شهروند:”علیرغم پیگیری خانواده یاسین شه بخش و وعده سید حسبن‌آبادی، قاضی شعبه ۶ دادگاه انقلاب زاهدان برای ملاقات وی با خانواده اش اما در پی ممانعت ضابط امنیتی از وعده محقق نشد. و لو کماکان بطور بلاتکلیف در بازداشتگاه سپاه زاهدان است.”

لازم به ذکر است، یاسین شه بخش از اقوام مازیار شه بخش، نوجوان بازداشتی است که از تاریخ ۱۸ اسفند ماه ۱۴۰۰، پس از بازداشت توسط ماموران اطلاعات سپاه زاهدان وی هم بطور بلاتکلیف بسر می برد.‌

در تاریخ ۱۲ تیر ماه ۱۴۰۱، یاسین‌ شه بخش، به همراه ۱۲ تن دیگر توسط نیروهای امنیتی به اتهام سوخت بری بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه اطلاعات سپاه شیراز زاهدان منتقل شد.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

محرومیت افراد از آزادی بیان، ناقض، ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با تهدید و ارعاب، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.