•                    
  •                  
چهارشنبه , ۰۶ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, سپتامبر 28

بازداشت ۲ شهروند ساکن توابع ارومیه توسط نیروهای امنیتی

0
55

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۷شهریور ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهر ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی دو تن از شهروندان را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۲۶ شهریور ماه ۱۴۰۱، علی حاج محمدی – اهل: نقده به همراه حسن روانی – اهل: محمدیار،‌ در جریان برگزاری تجمع اعتراضی به خشک شدن دریاچه ارومیه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.‌

یک‌ منبع مطلع به حقوق بشر در ایران گفت:”حسن روانی و علی حاج محمدی، در محدوده پل میان‌گذر دریاچه ارومیه توسط چند تن از ماموران پلیس امنیت بازداشت و ابتدا به پاسگاه انتظامی شهید کلانتری و پس از تنظیم گزارش به بازداشتگاه این ارگان امنیتی در ارومیه موسوم به ۹ پله منتقل شدند.

این منبع مطلع در خصوص علت بازداشت این شهروندان افزود:”دیروز تجمع اعتراضی به سوء مدیریت و بی توجهی مسئولان و خشک شدن دریاچه ارومیه برگزار شد که ماموران با یورش به شهروندان ابتدا بنرها و پلاکاردهای اعتراضی حاضرین را از آنها گرفته و سپس این ۲ نفر را بازداشت کردند.”

بازداشت و پرونده سازی بر علیه شهروندان به اتهام حضور در اعتراضات مسالمت آمیز در حالی صورت می‌گیرد که مطالبه آنها برای دستیابی به حقوق شهروندیشان و در راستای اصل ۲۷ قانون اساسی ایران است.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات امنیتی و پی پایه و اساس بر علیه آنها ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.