•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

تداوم بلاتکلیفی جعفر ابراهیمی، فعال صنفی فرهنگیان در زندان اوبن

0
62

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲ شهریور ماه ۱۴۰۱، جعفر ابراهیمی، فعال صنفی فرهنگیان بطور بلاتکلیف در زندان اوین بسر می برد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه۲ شهریور ماه ۱۴۰۱، جعفر ابراهیمی، معلم و فعال صنفی فرهنگیان، علیرغم‌اتمام بازجوئی ها بطور بلاتکلیف محبوس و از دسترسی به خدمات پزشکی و حق درمان محروم و در اندرزگاه ۴ زندان اوین بسر می برد.

همسر جعفر ابراهیمی، با انتشار متنی در صفحه شخصی خود ضمن‌اعلام اینکه در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، با جعفر ابراهیمی در زندان اوین ملاقات کرده اعلام کرد:“امروز  با جعفر، ملاقات کابینی داشتم، ساس تمام بدنش را گزیده بود و مدام خودش را می خاراند. میدانستم که مازاد بر بیماریش شده و نگران بیماری جعفر هستم چون خیلی عود کرده و داروهایش دیگر جوابگو نیستند. به بازپرسی مراجعه کردم گفتند هنوز پرونده را نخوانده اند تا در مورد وضعیتش اعلام قطعی کنند.”

لازم به ذکر است، جعفر ابراهیمی، در تاریخ ۳مردادماه ۱۴۰۱، از سلول‌ انفرادی در بندهای ۲۴۰ و ۲۰۹ زندان اوین به اتاقهای چند نفره در بند ۲۰۹ منتقل شد و در تاریخ ۱۳ مردادماه ۱۴۰۱، در ملاقات کابینی با همسرش، خبر تمدید قرار بازداشت خود را اعلام کرد و در تاریخ ۱۹ مردادماه ۱۴۰۱، به اندرزگاه ۴ زندان اوین‌ منتقل شد.

این فعال صنفی فرهنگیان، در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، توسط ماموران امنیتی بازداشت و جهت بازجوئی به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات منتقل و در تاریخ ۲۴ خردادماه ۱۴۰۱، به بند۲۴۰ حفاظت اطلاعات قوه قضائیه واقع در زندان اوین منتقل شده بود.

همچنین،در تاریخ ۱۱خرداد ماه ۱۴۰۱، قرار بازداشت جعفر ابراهیمی، برای انجام تحقیقات بیشتر به درخواست وزارت اطلاعات و توسط بازپرس دادسرای زندان اوین تمدید شده بود.

جعفر ابراهیمی، در تاریخ ۱۱ بهمن ماه ۱۴۰۰، از بابت پرونده ای دیگر توسط شعبه ۴ دادگاه انقلاب کرج با اتهامات فعالیت تبلیغی علیه نظام، تشویش اذهان عمومی و تحریک مردم به برگزاری تجمع اعتراضی،‌ پس از تبرئه از اتهام تشویش اذهان عمومی، با ۲ اتهام دیگر در مجموع به تحمل ۴ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. پرونده جعفر ابراهیمی در مرحله تجدیدنظرخواهی است.

در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، وزارت اطلاعات با انتشار بیانیه ای مدعی شد؛ سیسیل کوهلر، عضو فدراسیون آموزش و فرهنگ نیروی کار فرانسه و همسر او ژاک‌پاری، که با ویزای گردشگری به ایران وارد شده و در بازداشت این ارگان‌ امنیتی بسر می برند به همراه آنیشا اسدالهی، کیوان مهتدی، رضا شهابی، حسن سعیدی، شعبان محمدی، رسول بداقی، محمد حبیبی، جعفر ابراهیمی، مسعود نیکخواه و اسکندر لطفی، در تلاش برای براندازی نظام با یکدیگر همکاری می کردند.

هر چند جرم جاسوسی از منظر حقوق بشر کاملا مردود است اما حکومت جمهوری اسلامی طی سال‌های اخیر با پرونده سازی و بزرگ نمایی در صدد باج خواهی، گروگان گیری و موجه جلوه دادن موارد سرکوب و نقض گسترده حقوق شهروندان در ایران بوده است.

ممانعت از انجام فعالیتهای صنفی و کارگری، ناقض ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد ۲۱ و ۲۲ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

احضار، بازداشت و پرونده سازی بر علیه فعالان صنفی و کارگری در حالی صورت می‌گیرد که مطالبات آنها صنفی و برای دستیابی به حقوق شهروندیشان در راستای اصل ۲۷ قانون اساسی ایران است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.