•                  
چهارشنبه , ۲۲ مرداد , ۱۳۹۹
چهارشنبه, آگوست 12

احضار یک فعال مذهبی اهل سنت به اداره اطلاعات شهرستان سرباز

0
122

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۷ تیر ماه ۱۳۹۹, اداره اطلاعات شهرستان سرباز, پس از احضار حافظ نورمحمد, فعال مذهبی اهل سنت در حوزه علمیه منبع العلوم کوه ون, وی را  تحت بازجوئی قرار داد.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالیت بلوچ, روز یکشنبه ۸ تیر ماه ۱۳۹۹, حافظ نورمحمد, فعال مذهبی اهل سنت و از مدرسان حوزه علمیه منبع العلوم کوه ون در شهرستان سرباز پس از احضار به اداره اطلاعات این شهرستان تحت بازجوئی و تهدید قرار گفت.

بنقل از یک منبع مطلع ضمن اعلام این خبر گفت: “حافظ نورمحمد در تاریخ ۸ تیر ماه ۱۳۹۹, به اداره وزارت اطلاعات شهرستان سرباز کلات احضار شده و ۳ ساعت مورد بازجویی قرار گرفت.“

این منبع مطلع در ادامه افزود: ” ماموران اطلاعات از او درباره مدرسین مدرسه کوه ون، فعالیت های مکاتب قرآنی سوال شده است”.

سرکوب شهروندان اهل سنت در ایران و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

اعمال محرومیت بر شهروندان اهل سنت در انجام و یا حضور در مناسک مذهبی از جمله مواردی است که در اسناد بین المللی و همچنین ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: