دوشنبه , ۰۷ فروردین , ۱۴۰۲
دوشنبه, مارس 27

تداوم بلاتکلیفی دو شهروند بهایی در بازداشتگاه های امنیتی شهر شیراز

0
157

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۴ دی ماه ۱۴۰۱، پویا نوروزی، شهروند بهایی، علیرغم گذشت ۱۴ روز از تاریخ دستگیری در وضعیت بلاتکلیف بسر میبرد. همچنین، پویا صراف، دیگر شهروند بهایی محبوس در بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز در بلاتکلیفی بسر می برد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۴ دی ماه ۱۴۰۱، پویا نوروزی، شهروند بهایی ساکن شهر شیراز مرکز استان فارس و محبوس در بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی از حقوق اولیه یک متهم برای تسریع در روند بررسی پرونده خود محروم است. تداوم بلاتکلیفی این شهروند بهایی باعث افزایش نگرانی خانواده وی شده است.

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”با توجه به اینکه ۱۴ روز از بازداشت پویا نوروزی می گذرد اما از حق ملاقات و تماس با دنیای خارج از بازداشتگاه محروم است و بنا بر اعلام مسئولان قضایی علت این امر تداوم بازجوئی ها از وی است. علیرغم پیگیری های خانواده وی از دادسرا اما هیچ فردی پاسخگو نیست و تداوم‌ این وضعیت منجر به نگرانی خانواده او شده است.”

لازم به ذکر است، پویا نوروزی، در تاریخ ۲۰ آذر ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در شهر شیراز بازداشت و پس از تفتیش منزل و محل کار و توقیف برخی لوازم شخصی سپس جهت بازجوئی به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی در این شهر منتقل شد.

در خبری دیگر، امروز یکشنبه ۴ دی ماه ۱۴۰۱، پویا صراف، شهروند بهائی ساکن کرج مرکز استان البرز و محبوس در بازداشتگاه اداره اطلاعات شهر شیراز مرکز استان فارس علیرغم گذشت ۵۴ روز لز تاربخ بازداشت در بلاتکلیفی بسر می برد.

یک منبع نزدیک به خانواده پویا صراف در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران اعلام کرد:”علیرغم پیگیری‌های مکرر خانواده پویا صراف آنها متوجه شدند که این شهروند بهایی را جهت بازجویی به شیراز منتقل کردند اما پس از پیگیریهای زیاد هیچ فرد و نهادی پاسخگوی وضعیت بلاتکلیف پویا صراف آن هم‌ پس از گذشت بیش از ۵۰ روز نیست. حداقل خواسته خانواده پاسخگویی بازپرس و مسئولان قضایی برای رفع نگرانی خانواده است که از این حق هم محروم هستند. پویا در حال حاضر از حق دسترسی به وکیل، ملاقات و حقوق اولیه یک متهم محروم است.”

لازم به اشاره است، در حالی پویا صراف و پویا نوروزی، از حقوق اولیه خود برای تعیین‌ تکلیف محروم هستند که غلامحسین محسنی اژه ای – رئیس قوه قضاییه، در نشست‌های هفتگی خود با مسئولان و دادستان‌های شهرها و استانهای کشور بر تسریع روند دادرسی، پاسخگویی، تکریم ارباب رجوع و عدم‌ بلاتکلیفی متهمان تاکید کرده است.

پویا صراف، در تاریخ ۱۱ آبان ماه ۱۴۰۱، توسط ماموران وزارت اطلاعات در شهر کرج مرکز استان البرز بازداشت و پس از تفتیش منزل و توقیف برخی لوازم شخصی اش به مکان نامعلومی منتقل شده بود و به مدت ۴ روز حتی خانواده وی از مکان نگهداری این شهروند بهایی اطلاعی نداشتند.

در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل با انتشار فراخوان اقدام فوری نسبت به سرکوب و افزایش فشارهای امنیتی بر شهروندان بهایی واکنش نشان داد و از جامعه جهانی خواستار در نظر گرفتن راهکاری جامع برای مقابله با این قبیل برخوردهای حکومت ایران شد.‌

در تاریخ ۳۰ تیر ماه ۱۴۰۱، جامعه جهانی بهائی با انتشار بیانیه ای نسبت به افزایش فشارهای امنیتی و موج گسترده بازداشت، سرکوب محرومیت بهائیان ایران از حقوق شهروندی شان در ایران هشدار داد.

سرکوب آزادی بیان و عقیده، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید می کند.

شهروندان بهائی با طبق به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب ۶ اسفند ۱۳۶۹ از هرگونه حقوق شهروندی محروم هستند و از سوی حکومت جمهوری اسلامی با انواع و اقسام موارد نقض حقوق بشر و اعمال رفتارهای قهرآمیز روبرو هستند.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض ماده ۲، ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید می کند.‌

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافعالین حقوق بشر در ایرانفعالیت اقلیتهای مذهبیمحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیمحرومیت از حقوق شهروندی جامعه بهاییمحرومیت از حقوق شهروندی در ایرانمحرومیت جامعه بهایی از حقوق شهروندیمحرومیت جامعه بهائی از حقوق شهروندیمدیران جامعه بهاییمدیران جامعه بهائی ایرانمدیران جامعه بهائیان ایراننقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق بشر در ایران،نقض حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبینمایندگان اقلیتهای مذهبی در مجلسنمایندگان جامعه بهایی ایرانپویا نوروزیپویا نوروزی شهروندبهاییپویا نوروزی شهروندبهائیپویا صرافپویا صراف شهروند بهاییپویا صراف شهروند بهائیپویا صرافیپویا صرافی شهروند بهاییپویا صرافی شهروندبهاییپویانوروزی شهروند بهاییپویانوروزی شهروند بهائیپویانوروزی شهروندبهاییپویانوروزی شهروندبهائیپویاصرافپویاصرافیپویاصرافی شهروندبهاییپویاصرافی شهروندبهائیپیروان بهاییپیروان بهاییپیروان بهایی در ایرانپیروان بهاییانپیروان بهاییتپیروان بهاییت در ایرانپیروان بهائیان در ایرانپیروان بهائیتپیروان بهائیت در ایراناقلیتهای مذهبی در کرماناقلیتهای مذهبی در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیبلاتکلیفی افراد بازداشت شدهبلاتکلیفی افراد بازداشتیبلاتکلیفی بازداشت شدگانبهاییان کرجبهاییان شیرازبهائیان کرجبهائیان شیرازبیانیه جامعه بهایی ایرانبازداشت پویا نوروزیبازداشت اقلیتهای مذهبیبازداشت بلاتکلیفبازداشت بلاتکلیفیتبعیض بر اقلیتهای مذهبی در ایرانجامعه بهاییجامعه بهایی ایرانجامعه بهایی در ایرانجامعه بهاییانجامعه بهاییان ایرانجامعه بهاییان در ایرانحقوق اقلیتهای مذهبیحقوق بشرحقوق بشر در ایران،حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبی در ایرانحقوق شهروندی در ایرانسرکوب پیروان بهاییتسرکوب پیروان بهائیت در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبیسرکوب شهروندان بهاییسرکوب شهروندان بهایی ایرانسرکوب شهروندان بهایی در ایرانسرکوب شهروندان بهایی در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان بهائیسرکوب شهروندان بهائی در ایرانسرکوب شهروندان بهائی در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان بهائی دریران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.