•                  
دوشنبه , ۰۳ آبان , ۱۴۰۰
دوشنبه, اکتبر 25

حکم تبعید جواد موسوی, زندانی عقیدتی سنی مذهب اهل اهواز اجرا شد

0
429

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۷ تیر ماه ۱۳۹۹, حکم تبعید جواد موسوی, زندانی عقیدتی و دگراندیش مذهبی اهل سنت, از زندان شیبان اهواز به زندان مرکز یزد اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز جمعه ۶ تیر ماه ۱۳۹۹, جواد موسوی, متولد: ۱۳۷۱, فرزند صباح, زندانی عقیدتی و دگراندیش مذهبی اهل سنت برای سپری کردن دوران حبس توام با تبعید خود پس از تحمل ۳ سال و ۶ ماه حبس در زندان شیبان اهواز به زندان مرکزی یزد منتقل شد. این زندانی عقیدتی در مجموع به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

کریم دحیمی, فعال حقوق بشر در ضمن اعلام این خبر گفت: “مجموع محکومیت حبس تعزیری جواد موسوی, ۵ سال بود که از این مدت ۳ سال و ۶ ماه را در زندان شیبان اهواز سپری کرد و برای باقی مانده ۱ سال و ۶ ماه حبس توام با تبعید به زندان مرکز یزد منتقل شد”. 

جواد موسوی, از اهالی کوی علوی اهواز, طی سالهای گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت و از بابت گرایش مذهبی از شیعه به اهل سنت تحت بازجوئی و تفهیم اتهام قرار گرفت و در نهایت با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شده بود. 

 با آغاز مراحل دادرسی توسط دادگاه انقلاب اهواز به تحمل ۵ سال حبس تعزیری که ۱ سال و ۶ ماه آن توام با تبعید بود محکوم شد و در زمانی که در انتظار تشکیل جلسه دادگاه تجدیدنظر و ابلاغ حکم قطعی بود در شهریور ماه ۱۳۹۷,  جریان بازداشتهای گسترده به بهانه حمله به رژه نیروهای مسلح در اهواز از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد. 

بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

سرکوب شهروندان اهل سنت در ایران و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

اعمال محرومیت بر شهروندان اهل سنت در انجام و یا حضور در مناسک مذهبی از جمله مواردی است که در اسناد بین المللی و همچنین ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هامحرومیت از حقوق شهروندی اهل تسنن در ایراننقض حقوق دگراندیشان مذهبینقض حقوق شهروندی اهل تسنن در ایرانپیروان اهل تسنن در ایراناقلیت اهل تسنن در ایراناهل تسنناهل تسنن ایراناهل تسنن در اهوازاهل تسنن در ایراناهل تسنن در زندان شیباناهل تسنن در زندانهای ایراناهل سنتاهل سنت ایراناهل سنت در اهوازاهل سنت در ایراناهل سنت در جمهوری اسلامیاهل سنت در خوزستاناجرای حکم تبعیداجرای حکم تبعید جواد موسویاعتراضات زندانیان زندان شیبان اهوازبند ۵ زندان شیبان اهوازبند۵ زندان شیبان اهوازبازداشت دگراندیشان مذهبیبازداشت شهروندان اهل تسنن در ایرانبازداشت شهروندان اهل سنتبررسی دموکراسی در مورد دگراندیشان مذهبی در ایرانجواد موسویجواد موسوی زندانی عقیدتی سنی مذهبحقوق شهروندی پیروان اهل تسنن در ایرانحقوق شهروندی اهل تسنن در ایرانحقوق شهروندی دگراندیشان مذهبی در ایراندگراندیشدگراندیشان مدهبیدگراندیشان مذهبیدگراندیشان مذهبی در ایراندگراندیشان سیاسیرژه نیروهای مسلحزندان شیبانزندان شیبان اهواززندان شیبان اهواز در ایرانزندان شیبان اهواز در خوزستانزندانی سیاسی زندانی عقیدتیزندانی عقیدتیزندانی عقیدتی اهل تسننزندانی عقیدتی اهل سنتزندانی عقیدتی سنیزندانی عقیدتی سنی مذهبزندانی عقیدتی سنی مذهبیزندانیان اهل تسنن در ایرانزندانیان اهل سنتزندانیان اهل سنت در ایرانزندانیان اهل سنت در جمهوری اسلامیزندانیان عقیدتی اهل تسننزندانیان عقیدتی اهل سنتزندانیان عقیدتی اهل سنت در ایرانسرکوب فعالان مذهبی اهل سنتسرکوب گسترده دگراندیشان مذهبیسرکوب پیروان اهل تسننسرکوب پیروان اهل تسنن ایرانسرکوب پیروان اهل تسنن در ایرانسرکوب پیروان اهل سنتسرکوب پیروان اهل سنت ایرانسرکوب پیروان اهل سنت در ایرانسرکوب پیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیسرکوب اهل تسننسرکوب اهل تسنن ایرانسرکوب اهل تسنن در ایرانسرکوب اهل تسنن در جمهوری اسلامیسرکوب اهل سنتسرکوب اهل سنت ایرانسرکوب اهل سنت در ایرانسرکوب دگراندیشان مذهبیسرکوب دگراندیشان مذهبی در ایرانسرکوب دگراندیشان دینی در ایرانسرکوب دگراندیشان در ایرانسرکوب زندانیان اهل سنتسرکوب شهروندان اهل تسننسرکوب شهروندان اهل تسنن ایرانسرکوب شهروندان اهل تسنن در ایرانسرکوب شهروندان اهل سنتسرکوب شهروندان اهل سنت ایرانسرکوب شهروندان اهل سنت در ایرانشهروندان اهل تسنن در ایرانشهروندان اهل سنتشهروندان اهل سنت در ایرانشهروندان عرب اهل تسننشهروندان عرب اهل سنت

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: