•                    
  •                  
دوشنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, سپتامبر 26

آزادی ۳ تن از کارگران بازداشت شده کاغذ پارس هفت تپه

0
605

روز جاری, سه تن از از کارگران بازداشت شده شرکت کاغذ هفت تپه که در پی برگزاری تجمع اعتراضی که به دلیل عدم دریافت معوقات مزدی خود بازداشت شده بودند آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از فارس, امروز چهارشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۸, سه تن از کارگران بازداشت شده شرکت کاغذ هفت تپه, که در پی برگزاری تجمع اعتراضی به دلیل عدم دریافت حقوق خود از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند آزاد شدند. 

براساس این گزارش, مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خوزستان، از آزادی سه کارگر بازداشتی کاغذ پارس هفت تپه خبر داد.

سید نور محمدپور گفت: “علت اعتراض کارگران کارخانه کاغذ پارس هفت‌تپه این بود که مقرر شد کارفرما از حقوق اردیبهشت ماه به صورت علی الحساب مبلغ ۵۰۰ هزار تومان به کارگران پرداخت کند”.

وی اینچنین ادامه داد: “این تصمیم سبب نارضایتی بین کارگران و بازاداشت موقت سه نفر از کارگران کارخانه کاغذ پارس هفت تپه شد”.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به آزادی سه کارگر بازداشتی، گفت: “کارفرما در نظر داشت که ۳ نفر از کارگران بازداشتی رو اخراج کند که با وساطتت اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان این مشکل حل شد و هیچ یک از کارگران اخراج نشدند”.

همچنین بازداشت خودسرانه افراد بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.