•                  
شنبه , ۰۱ آبان , ۱۴۰۰
یکشنبه, اکتبر 24

آزادی زود هنگام کسرا تبریزی, فعال ادبی اهل خراسان رضوی

0
479

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۱ مرداد ماه ۱۳۹۹, کسرا تبریزی, شاعر و ترانه سرا ساکن اصفهان پس از مراجعه به شعبه اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب زاهدان از آزادی زور هنگام خود مطلع شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز شنبه ۱۱ مرداد ماه ۱۳۹۹, کسرا تبریزی, اهل خراسان رضوی, ساکن اصفهان,  شاعر, ترانه سرا و دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته ژنتیک دانشگاه اصفهان, پس از فراخوانده شدن به واحد اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب زاهدان از آزادی زود هنگام خود مطلع شد. 

بنقل از یک منبع نزدیک به این فعال ادبی در گفتگو با حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “کسرا تبریزی پس از دریافت تماس تلفنی روز پنجشنبه ۹ مرداد ماه ۱۳۹۹, به شعبه اجرای احکام کیفری زاهدان احضار شد و امروز که به شعبه مراجعه کرد نامه ای با مضمون پایان دوران محکومیت حبس تعزیری ۶ ماه خود دریافت کرد و در نامه مذکور ذکر شده که محکومیت حبس تعزیری وی از ۱۸۰ روز به ۱۸ روز کاهش پیدا کرده و با احتساب روزهای بازداشت وی که ۳۳ روز بود دوران حب وی به پایان رسیده است”. 

در تاریخ ۲۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, کسرا تبریزی, توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب زاهدان به ریاست قاضی جواد موسوی از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. 

کسرا تبریزی, در تاریخ ۲۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, در بخش دوم از همین پرونده با اتهام نشر اکاذیب در فضای مجازی به قصد تشویش اذهان عمومی,  توسط شعبه ۱۰۶ دادگاه کیفری ۲ زاهدان به ریاست قاضی خداوردی محاکمه شد و هنوز حکمی به وی ابلاغ نشده است. 

در تاریخ ۲۶ اسفند ماه ۱۳۹۶, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام کسرا تبریزی با ۲ اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” و “نشر اکاذیب در فضای مجازی به قصد تشویش اذهان عمومی”, پس از تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

این فعال ادبی, در تاریخ ۲۴ بهمن ماه ۱۳۹۷, در پی یورش ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در اصفهان بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی در شهر زاهدان منتقل شد. بازداشت این فعال ادبی در پی شکایت دادستان عمومی و انقلاب زاهدان از وی به دلیل شرکت کسرا تبریزی در تجمعات اعتراضی دی ماه سال ۱۳۹۶ و عضویت این فعال ادبی در گروههای مارکسیستی اعلام شده بود. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام و محرومیت از دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای خودسرانه در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده است که در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: