•                  
دوشنبه , ۰۶ تیر , ۱۴۰۱
دوشنبه, ژوئن 27

محکومیت خالد حسینی, فعال کارگری به سه سال حبس تعزیری

0
560

خالد حسینی، فعال کارگری که در تاریخ ۲۲ شهریور ۱۳۹۷ با قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شده بود از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب سنندج به سه سال حبس تعزیری محکوم شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، خاالد حسینی فعال کارگری ساکن سنندج که در تاریخ ۲۲ بهمن ماه سالجاری با قرار وثیقه و بطور موقت آزاد شده بود طی حکمی غیابی از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی به اتهام “اجتماع و تبانی” از طریق تبلیغ برای اعتصاب عمومی پس از اعدام سه تن از زندانیان سیاسی کرد بنامهای “رامین حسین پناهی, زانیار و لقمان مرادی” که در شهریور ماه سالجاری اعدام شدند به  تحمل سه سال حبس تعزیری محکوم شده است.  لازم به ذکر است که خالد حسینی, فعال کارگری و از اعضای کمیتە هماهنگی برای کمک بە ایجاد تشکل های کارگری میباشد.  این فعال کارگری پیش از این در ١٣ شهریورماه سالجاری به همراه مظفر صالح نیا از دیگر فعالان کارگری توسط نیروهای امنیتی در سنندج بازداشت شده بود و پس از انتقال به زندان مرکزی سنندج  در تاریخ ۲۲ شهریورماه با تامین وثیقه آزاد شده بود. لازم به ذکر است که  قرار وثیقه صارد شده برای آزادی خالد حسینی از سوی قاضی شالگان ۸۰ میلیون تومان تعیین شده بود که این قرار به ۳۰ میلیون تومان کاهش پیدا کرده بود. در اعتصاب سراسری که بدلیل اعدام سه تن از زندانیان سیاسی کرد بنامهای: زانیار مرادی، لقمان مرادی و رامین حسین پناهی شکل گرفته بود  همچنین شمار زیادی از شهروندان دیگر مناطق کردنشین ایران بازداشت یا احضار شدند.

سوران‌ دانشور، مسلم‌ بهرامی، آرام‌ فتحی، محمد ازکات، دلیر روشن، احمد تبیرە، نوشیروان‌ خوش‌نظر، احسن‌ پرتوی، نیشروان رضایی و آرام‌ امانی در شهر⁧ مریوان، دو فعال مدنی به نام‌های خالد گنجی و رشید ناصرزاده در ⁧اشنویه⁩، باقر صفری در روانسر و جعفر رسول پور در سردشت بازداشت و به مکان‌های نامعلومی منتقل شدند. در میان افراد ذکر شده، رشید ناصرزاده، فعال مدنی، خبرنگار، فعال محیط زیست شهر اشنویه پس از ساعاتی بازجویی با قرار کفالت آزاد شدند. 

سرکوب آزادی بیان و برگزاری تجمعات اعتراضی مسالمت آمیز و بدون حمل سلاح از جمله موارد مورد اشاره بعنوان حقوق شهروندی در قانون اساسی ایران که در اصل ۲۷ بر آن تاکید شده است اما از آنجائی که مسئولان قضائی و امنیتی در ایران قوانین جاری کشور را به نفع خود و برای سرکوب شهروندان استفاده میکنند گستره نقض حقوق بشر در ایران بسیار وسیع و سرکوبهای گسترده ای در ایران شکل میگیرد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: