•                  
دوشنبه , ۲۰ مرداد , ۱۳۹۹
دوشنبه, آگوست 10

تداوم بازداشت و بلاتکلیفی کوروش باقری در زندان تهران بزرگ

0
137

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۲ تیر ماه ۱۳۹۹, کوروش باقری, فعال سیاسی که به اتهام فعالیت در فضای رسانه ای بازداشت شده علیرغم گذشت بیش از ۶ ماه کماکان بطور بلاتکلیف در تیپ ۵ اندرزگاه ۲ سالن ۲ زندان تهران بزرگ محبوس شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۲۲ تیر ماه ۱۳۹۹, کوروش باقری, فعال سیاسی که به اتهام فعالیت در فضای مجازی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده در وضعیت بلاتکلیف در تیپ ۵ اندرزگاه ۲ سالن ۲ زندان تهران بزرگ بسر می برد. این زندانی سیاسی اخیراً توسط وکیل بند و برخی دیگر از زندانیان جرائم غیرسیاسی مورد ضرب و جرح قرار گرفت. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “در حالی که ۶ ماه از بازداشت کوروش باقری گذشته اما این فعال سیاسی که فقط به دلیل فعالیت در فضای مجازی و عضویت در یک گروه سیاسی خارج از ایران که در هواداری از شاهزاده رضا پهلوی فعال هستند توسط ماموران قرارگاه ثارالله بازداشت شده علیرغم اینکه دوران بازجوئی پایان و به تیپ ۵ زندان تهران بزرگ منتقل شده اما در وضعیت بلاتکلیف بسر میبرد. این زندانی سیاسی چندی پیش هم از سوی وکیل بند تیپ ۵ این زندان و برخی دیگر از افراد نزدیک به وکیل بند در زمان خاموشی که همه خواب بودند به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت اما پیگیری وی برای شکایت از آن افراد راه به جایی نبرد”. 

در تاریخ ۳۰ دی ماه ۱۳۹۸, ماموران سازمان اطلاعات سپاه پاسداران با یورش به منزل پدری کوروش باقری پس از تفتیش و ضبط وسائل وی را بازداشت و به یکی از خانه های امن سپاه در محدوده خیابان سئول در تهران منتقل و طی این مدت تحت شدیدترین بازجوئی های امنیتی قرار گفت و پس از آن به تیپ ۵ زندان تهران منتقل شد. 

 بلاتکلیف نگه داشتن افراد در بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم « بدون در نظر گرفتن اتهامات فرد », از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف با حضور هیئت منصفه و با محفوظ نگهداشتن حق متهم در انتخاب وکیل مورد نظر خودش در یک فرآیند دادرسی از جمله موارد تاکید شده در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله  ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهامات واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

برچسب هافضای مجازیفعال سیاسیبازداشت و بیخبرینقض حقوق شهروندینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرفضای مجازی در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانفعالان فضای مجازیسرکوب عقاید در ایرانبازداشت و بلاتکلیفینقض حقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانسرکوب آزادی قلم در ایراننقض سرکوب احزابسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمفعال فضای مجازیبازداشت و بازجوئیسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی عقیده در ایرانسرکوب آزادی قلمربازداشت و بیخبریبازداشت و بی خبریحقوق شهروندی درایرانسرکوب آازدی بیان در ایرانسرکوب آزادی عقیدهسرکوب آزادی بیان و عقیدهسرکوب فعالان فضای مجازیبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیسرکوب آزادیسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانفضای رسانه ای در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیبازداشت و بیخیرینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیبازداشت و بازجوییبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت فعالان فضای مجازیتیپ ۵ زندان تهران بزرگتیپ پنج زندان تهران بزرگتیپ ۵ زندانتیپ۵ زندان تهران بزرگکوروش باقریبازداشت کوروش باقریسرکوب آزادی بیان و اندیشهزندانیان تیپ 5 زندان تهران بزرگتیپ پنج زندان تهرانفعالان فضای مجازی در ایرانتیپ 5 زندان تهران بزرگتیپ۵زندان تهران بزرگ

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: