•                  
شنبه , ۱۰ آبان , ۱۳۹۹
شنبه, اکتبر 31

تداوم بازداشت و بلاتکلیفی کوروش باقری در زندان تهران بزرگ

0
252

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۲ تیر ماه ۱۳۹۹, کوروش باقری, فعال سیاسی که به اتهام فعالیت در فضای رسانه ای بازداشت شده علیرغم گذشت بیش از ۶ ماه کماکان بطور بلاتکلیف در تیپ ۵ اندرزگاه ۲ سالن ۲ زندان تهران بزرگ محبوس شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۲۲ تیر ماه ۱۳۹۹, کوروش باقری, فعال سیاسی که به اتهام فعالیت در فضای مجازی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده در وضعیت بلاتکلیف در تیپ ۵ اندرزگاه ۲ سالن ۲ زندان تهران بزرگ بسر می برد. این زندانی سیاسی اخیراً توسط وکیل بند و برخی دیگر از زندانیان جرائم غیرسیاسی مورد ضرب و جرح قرار گرفت. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “در حالی که ۶ ماه از بازداشت کوروش باقری گذشته اما این فعال سیاسی که فقط به دلیل فعالیت در فضای مجازی و عضویت در یک گروه سیاسی خارج از ایران که در هواداری از شاهزاده رضا پهلوی فعال هستند توسط ماموران قرارگاه ثارالله بازداشت شده علیرغم اینکه دوران بازجوئی پایان و به تیپ ۵ زندان تهران بزرگ منتقل شده اما در وضعیت بلاتکلیف بسر میبرد. این زندانی سیاسی چندی پیش هم از سوی وکیل بند تیپ ۵ این زندان و برخی دیگر از افراد نزدیک به وکیل بند در زمان خاموشی که همه خواب بودند به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت اما پیگیری وی برای شکایت از آن افراد راه به جایی نبرد”. 

در تاریخ ۳۰ دی ماه ۱۳۹۸, ماموران سازمان اطلاعات سپاه پاسداران با یورش به منزل پدری کوروش باقری پس از تفتیش و ضبط وسائل وی را بازداشت و به یکی از خانه های امن سپاه در محدوده خیابان سئول در تهران منتقل و طی این مدت تحت شدیدترین بازجوئی های امنیتی قرار گفت و پس از آن به تیپ ۵ زندان تهران منتقل شد. 

 بلاتکلیف نگه داشتن افراد در بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم « بدون در نظر گرفتن اتهامات فرد », از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف با حضور هیئت منصفه و با محفوظ نگهداشتن حق متهم در انتخاب وکیل مورد نظر خودش در یک فرآیند دادرسی از جمله موارد تاکید شده در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله  ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهامات واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

برچسب هافضای مجازیفضای مجازی در ایرانفضای رسانه ای در ایرانفعال فضای مجازیفعال سیاسیفعالان فضای مجازیفعالان فضای مجازی در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننقض سرکوب احزابکوروش باقریبازداشت فعالان فضای مجازیبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخیریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت و بازجوییبازداشت و بازجوئیبازداشت کوروش باقریتیپ 5 زندان تهران بزرگتیپ ۵ زندانتیپ ۵ زندان تهران بزرگتیپ پنج زندان تهرانتیپ پنج زندان تهران بزرگتیپ۵ زندان تهران بزرگتیپ۵زندان تهران بزرگحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایرانربازداشت و بیخبریزندانیان تیپ 5 زندان تهران بزرگسرکوب فعالان فضای مجازیسرکوب آازدی بیان در ایرانسرکوب آزادیسرکوب آزادی قلمسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیدهسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی عقیدهسرکوب آزادی عقیده در ایرانسرکوب عقاید در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: