•                  
دوشنبه , ۰۳ آذر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, نوامبر 24

تداوم بی خبری از مکان نگهداری کایلی مور گیلبرت، زندانی امنیتی

0
71

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۵ آبان ماه ۱۳۹۹، علیرغم گذشت بیش از ۲ روز از انتقال کایلی مور گیلبرت، از زندان قرچک ورامین، اطلاعی از این زندانی امنیتی در دسترس نیست. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۳ آبان ماه ۱۳۹۹، کایلی مور گیلبرت، شهروند استرالیایی – انگلیسی محبوس در زندان قرچک ورامین به مکان نامعلومی منتقل شد. در هیمن زمینه وزارت خارجه استرالیا با انتشار بیانیه ای خواستار توضیح مسئولان قضائی ایران از وضعیت این زندانی امنیتی استرالیایی – انگلیسی در ایران شد. 

یک منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران ضمن تائید خبر انتقال این شهروند استرالیایی به مکان نامعلوم گفت: “روز شنبه خانم گیلبرت پس از احضار به دفتر رئیس اندرزگاه زندان قرچک ورامین به بند خود در این زندان بازنگشت و چند دقیقه بعد ماموران زندان برای جمع آوری وسائل این زندانی به مکان حبسش مراجعه کرده و پس از جمع آوری وسائل کایلی آن مکان را ترک کردند. حتی پرس و جویی هم از زندان اوین صورت گرفت اما کایلی مور گیلبرت در بند زنان زندان اوین هم نیست و کسی نمی داند که به کجا منتقل شده است.”

بر همین اساس امروز شنبه وزارت خارجه استرالیا با انتشار بیانیه ای ضمن ابراز نارضایتی از نحوه دادرسی به پرونده کایلی مورگیلبرت شهروند استرالیایی – انگلیسی خواستار پاسخگویی مسئولان قضائی از وضعیت و مکان نگهداری این زندانی به آن وزارت خانه در کشور استرالیا شد. 

اما بنا بر اعلام روزنامه گاردین، خانواده و دوستان کایلی مور گیلبرت ابراز امیدواری کردند که این اقدام نشانه مثبتی باشد برای آزادی و بازگشت وی به کشورش اما هنوز هیچ توضیح رسمی از سوی مقامات ایران منتشر نشده است.

در تاریخ ۲ آبان ماه ۱۳۹۹، علی باقری ‌کنی، دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی، در بازدید از زندان قرچک ورامین و صحبتهایی که با زندانیان داشت با نسرین ستوده و کایلی مورگیلبرت هم گفتگو کرد. پس از آن رسانه های جمهوری اسلامی ادعا کردند که رئیس ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی اعلام کرده که خواسته های آنها را محقق خواهد کرد اما یک روز پس از این ادعا کایلی مورگیلبرت به مکان نامعلومی منتقل شد. 

کایلی مورگیلبرت، شهروند انگلیسی – استرالیایی که دانش آموخته دانشگاه کمبریج و استاد مطالعات اسلام در دانشگاه ملبورن است در تابستان ۱۳۹۷ به دعوت دانشگاه الزهرا و دانشگاه ادیان و مذاهب قم برای شرکت در هفتمین کنفرانس شیعه‌ شناسی، به ایران سفر کرد. پس از شرکت در این کنفرانس و هنگام بازگشت به کشورش در فرودگاه خمینی تهران از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و در روندی پر ابهام به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری با اتهام جاسوسی محکوم شد. 

جمهوری اسلامی ایران تاکنون تقاضای استرالیا برای آزادی کایلی مور گیلبرت را رد کرده است.

لازم به ذکر است طی سال‌های گذشته مقام‌های امنیتی ایران و به خصوص سپاه پاسداران بسیاری از شهروندان دو تابعیتی را در ایران بازداشت کرده‌اند. بسیاری از این افراد به دعوت رسمی از سوی دانشگاه‌ها و موسسات علمی به ایران سفر کرده بود اما در ادامه به اتهام جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم، یا تحت عنوان پروژه نفوذ، بازداشت و محاکمه شدند. 

 ارتکاب افراد به جرم جاسوسی در چهارچوب قوانین حقوق بشر جایگاهی ندارد اما این نکته حائز اهمیت است که با توجه به عدم شفافیت قضائی در ساختار دادگاههای عمومی و انقلاب در ایران, جملگی افراد با هر نوع اتهام در طی روندی بدور از “حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف با حضور هیئت منصفه” و “محرومیت از حق انتخاب وکیل مورد نظر متهم” براساس موارد مندرج در اسناد بین المللی حقوق بشر از قبیل ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و حتی قوانین مندرج در قانون آئین دادرسی کیفری ایران از زمان بازداشت تا زمان محکومیت قطعی مورد محاکمه قرار می‌گیرند و محکومیت این افراد از بابت اتهام جاسوسی و یا ارتباط با دول متخاصم با ابهامات بسیاری روبرو است. 

برچسب هانقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در زندان قرچک ورامیننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایرانکایلی مور گیلبرتکایلی مورگیلبرتاندرزگاه ۱ زندان قرچک ورامینبند قرنطینه زندان قرچک ورامینبند یک زندان قرچکبند یک زندان قرچک ورامینبند ۶ زندان قرچک ورامینبند ۷ زندان قرچک ورامینبند زنان در زندان قرچکبند زنان در زندان قرچک ورامینبند زنان زندان قرچکبند زنان زندان قرچک ورامینبند زنان زندان قرچک در ورامینبند3 زندان قرچک ورامینبند۱ زندان قرچک ورامینبند۷ زندان قرچک ورامیتبندزنان زندان قرچک در ورامینبندسه زندان قرچکحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیزنان زندانی در زندان قرچک ورامینزندان قرچکزندان قرچک ورامینزندانیان امنیتیزندانیان امنیتی در ایرانزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی زندان اوینشهروند استرالیاشهروند استرالیاییشهروند استرالیائیشهرونداسترالیا

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: