•                  
چهارشنبه , ۲۹ دی , ۱۴۰۰
چهارشنبه, ژانویه 19

نامه سرگشاده ناصر نَورد گُل تپه, زندانی محبوس در بند ۸ زندان اوین

0
654

حقوق بشر در ایران – روز جاری, ناصر نورد گل تپه, نوکیش مسیحی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین با انتشار نامه ای سرگشاده پیرامون وضعیت خودش و اینکه چرا و از بابت چه اتهاماتی به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد توضیح داده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز جمعه ۱۰ آبان ماه ۱۳۹۸, ناصر نورد گل تپه, نوکیش مسیحی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین که در حال تحمل دوران محکومیت حبس ۱۰ ساله خود از بابت اتهاماتی که به دلیل فعالیتهای عقیدتی به آنها محکوم شد می باشد در نامه ای سرگشاده پیرامون فاصله داشتن حرف تا عمل و عدم اجرای قوانینی که حکومتی جمهوری اسلامی آنها را تصویب کرده اما به نوع دیگری تفسیر می شود پرداخته است. 

متن نامه این نوکیش مسیحی جهت انتشار در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گرفته که در ادامه می آید؛ 

ای مردم سرزمینم ایران
به عنوان یک مسیحی ایرانی فارسی زبان در بند که دارای کتاب آسمانی انجیل هستم خوب است بدانید که برگزاری مراسم آیین مسیحیان فارسی زبان (نه ارامنه) در خانه های یکدیگر در تصور حاکمیت، اقدام علیه امنیت ملی جمهوری اسلامی تلقی می شود. در صورتی که اصل ۱۳ و ۲۶ قانون اساسی به روشنی اقلیت های دینی را به رسمیت شناخته است. از زرتشتی، کلیمی تا مسیحی و آنها را در انجام مراسم دینی خود آزاد گذاشته اند. امروز بیش از ۲ سال است که به جرم واهی و ساختگیِ اقدام علیه امنیت ملی از طریق برپایی کلیساهای خانگی در زندان به سر می برم واین در حالی است که مراسم آیینی و پرستش جزیی از دین ماست.
نمی دانم و جای بسی سوال است که بر حسب چه استدلال و منطق یا گناهی اینچنین محکومیت سنگین برمن تحمیل شده است؟
امیدوارم صدای مسیحیانِ دربند محبت مسیح را در جهان فراگیر کند. با تشکر از همه کسانی که برای حقوق انسانی و فردی آحاد مردم در سعی و تلاش هستند.


زندانی مسیحی/ ناصر نَورد گُل تپه/ زندان اوین/ ۱۰ آبان ۱۳۹۸

پیرامون وضعیت حقوقی پرونده این نوکیش مسیحی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین لازم به ذکر است؛ ناصر نورد گل‌تپه، به همراه سه شهروند تابع کشور آذربایجان در تاریخ ۴ تیر ماه ۱۳۹۵ در یک گردهمایی خصوصی بازداشت شده بودند. 

لازم به ذکر است؛ الدار قربانوف، ‌یوسف فرهادوف و بهرام نسیبوف از اعضای کلیسایی به نام «کلمهٔ حیات» در باکو بودند.

ناصر نورد گل تپه به همراه هر ۳ مسیحی بازداشت شده به مدت ۲ ماه در سلول انفرادی زندان اوین تحت بازجویی قرار گرفتند و سرانجام از بابت اتهام “اجتماع و تبانی در فعالیت‌های تبشیری” مورد تفهیم اتهام قرار گرفتند.

جملگی افراد بازداشت شده پس از گذشت ۴ ماه بازداشت و طی مراحل بازجوئی هر یک با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان به طور موقت از زندان آزاد شدند.

“الدار قربانوف”، ‌”یوسف فرهادوف” و بهرام نسیبوف, سه شهروند اهل کشور آذربایجان پس از آزادی به کشور شان و نزد خانواده خود بازگشتند.

با آغاز روند دادرسی بر پرونده ناصر نورد گل تپه و ۳ شهروند مسیحی اهل کشور آذربایجان, شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی وقت  “ماشاءالله احمدزاده” در تاریخ ۲ خرداد ۱۳۹۶ این افراد را مورد محاکمه قرار داد  و هر یک از این افراد را به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

“بهرام نسیبوف”، “یوسف فرهادوف” و “الدار قربانوف” از مسیحیان کشور جمهوری آذربایجان و عضو کلیسای کلمه زندگی در باکو می باشند که این سه تن در حال حاضر در خارج از ایران بسر می برند و این حکم بطور غیابی برای آنان صادر و به وکیل شان ابلاغ شده است.

قاضی در جریان دادگاه به گزارش سازمان اطلاعات سپاه استناد و اتهامات مربوطه را “اقدام علیه امنیت ملی کشور از طریق تشکیل و راه‌اندازی تشکیلات غیرقانونی کلیسای خانگی” عنوان کرد. اما به متهمین و وکلای آنها اجازه دسترسی به گزارش مربوطه و محتویات و اسناد و مدارک مورد اشاره در پرونده داده نشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: