•                    
  •                  
شنبه , ۱۵ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, فوریه 4

نامه سرگشاده ۸ تن از زندانیان سیاسی در مورد تداوم اعتصاب غذای جعفرعظیم زاده

0
448

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۵ شهریور ماه ۱۳۹۹, هشت تن از زندانیان سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین با تنظیم نامه ای سرگشاده نسبت به انتقال ناگهانی و شرایط جسمانی جعفر عظیم زاده, فعال کارگری و زندانی سیاسی ابراز نگرانی کرده و نوع برخورد مسئولان قضائی و امنیتی با جعفر عظیم زاده را مشتی از خروار عنوان کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز چهارشنبه ۵ شهریور ماه ۱۳۹۹, بهنام موسیوند، بهنام محجویی، آتبین جعفریان، روح الله خضری، یاسین جمالی، حسین محمودی، احمد فارسی و محسن فرید, هشت تن از زندانیان سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین در نامه ای سرگشاده ضمن ابراز نگرانی از وضعیت جسمانی جعفر عظیم زاده نوع برخورد با این فعال کارگری را نمونه ای از هزاران مورد برخورد فراقانونی با زندانیان سیاسی در زندانهای ایران عنوان کردند. 

متن نامه سرگشاده این زندانیان سیاسی بنقل از اتحادیه آزاد کارگران در ادامه می آید:

با درود و احترام 

“بیش از ۱ هفته از انتقال جعفر عظیم زاده به زندان گوهردشت (رجایی شهر) می‌گذرد. انتقالی که کم از آدم ربایی نداشت. جعفر عظیم زاده در پی بروز علائم کرونا به همراه تنی چند از زندانیان بند ۸ به بهداری بند ۴ منتقل می‌شود و ظاهرا با دستور پزشک غیرمتعهد زندان (در پی احساس ناراحتی در قفسه سینه) قرار بوده به بیمارستان طالقانی منتقل شود. که در این بین با سناریویی از پیش تعیین شده و به دستور نهادهای امنیتی و با هماهنگی دادستانی و مسئولین زندان اوین، سر از زندان گوهردشت در می‌آورد.

آن هم در حالی که خانواده مضطرب و نگران در پی با خبر شدن از وضعیت او چندین بیمارستان را زیر و رو می‌کنند. در نهایت پس از ۳ روز بی خبری، از وضعیت نامناسب او در زندان گوهردشت مطلع می‌شوند. در حال حاضر نیز جعفر عظیم زاده بدون دسترسی به حق ملاقات و تماس تلفنی در انفرادی زندان گوهردشت در اعتصاب غذا بسر می‌برد.

رویه فعلی در ارتباط با امثال جعفر عظیم زاده و خانواده‌اش امری مسبوق به سابقه و مکرر در تاریخ جمهوری اسلامی است و بارها و بارها اتفاقاتی به مراتب بدتر از این دست در کارنامه دستگاه قضایی رسوای رژیم ثبت شده است. اما این بار در حالی شاهد برخوردی فراقانونی! با یک فعال کارگری هستیم که رئیس بدنام دستگاه قضا « که با کمک دستگاه پروپاگاندای رژیم در حال سفیدسازی کارنامه خود است »، مدام در تریبون‌های مختلف از حمایت از کارگران و مطالباتشان داد سخن سر می‌دهد. چرا که مسئولان نظام به خوبی می‌دانند که در پی اعتراضات دیماه سال ۱۳۹۶ و آبان ماه سال ۱۳۹۸ و با بالا گرفتن اعتراضات طبقه کارگر، یکی از مهمترین خطرات آتی برای جمهوری اسلامی اعتراضات و مطالبات این طبقه است. اما می‌بینیم که در عمل با یکی از فعالین کارگری باسابقه و خوشنام چه برخوردی می‌شود.

در واقع می‌توان این گونه تحلیل کرد که برخورد با جعفر عظیم زاده مشتی نمونه خروار است. ۱۸۰ درجه خلاف ادعاها. برخورد غیرانسانی در مقابل ادعای پوچ و توخالی چون مستند ۲۰:۳۰ در ارتباط با زندان اوین و اظهارات رئیس قوه در ارتباط با کارگران. حال ما برخی از زندانیان عقیدتی- سیاسی بند ۸ زندان اوین در حالی که مردم در پی اعتراضات تحول ساز دیماه سال ۱۳۹۶ و پس از آن از بسیاری از گفتمان‌ها واپسگرا و تاریخ مصرف گذشته عبور کرده‌اند. ما نیز در کنار مردم ضمن اعلام حمایت قاطع و صریح خود از جعفر عظیم زاده اعلام می‌کنیم این نوع برخوردهای دستگاه‌های امنیتی و قضایی کوچکترین خللی در عزم و اراده و حرکت مردم به ستوه آمده و به خصوص کارگران و معلمان و دیگر اقشار مزدبگیر نخواهد داشت و آنها را بیش از پیش در ادامه راه رهایی بخش خود مصمم و استوار خواهد نمود.

امضا کنندگان نامه: بهنام موسیوند، بهنام محجویی، آتبین جعفریان، روح الله خضری، یاسین جمالی، حسین محمودی، احمد فارسی و محسن فرید

شهریورماه ۱۳۹۹/ زندان اوین

پیرامون جعفر عظیم زاده, زندانی سیاسی لازم به اشاره است که این فعال کارگری از تاریخ  ۲۹ مرداد ماه ۱۳۹۹, در اعتراض به فریب وی و انتقال ناگهانی از زندان اوین به زندان رجائی شهر کرج, عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در مقابله با بیماری کرونا و پنهانکاری مسئولان قضائی و سازمان زندانها از مبتلا شدن زندانیان به کووید ۱۹ و سرگردانی و خانواده اش, اعلام اعتصاب غذا کرد.

در تاریخ ۲۶ مرداد ماه ۱۳۹۹, جعفر عظیم زاده از اندرزگاه ۸ زندان اوین به بهانه انتقال به بیمارستان طالقانی تهران برای درمان مشکلات قلب و گوارش از این زندان خارج اما نه تنها به مرکز درمانی منتقل نشد بلکه بدون اطلاع قبلی به سلول انفرادی در زندان رجائی شهر کرج منتقل شد و طی این مدت از حق ملاقات, درمان و تماس با خانواده اش علیرغم اینکه به ویروس کرونا مبتلا است محروم مانده بود. 

در تاریخ ۱۹ مرداد ماه ۱۳۹۹, جعفر عظیم زاده و ۱۵ تن دیگر از زندانیان محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین پس از انجام آزمایش کووید ۱۹ مشخص شد به این ویروس مرگ بار آلوده هستند. 

در تاریخ ۲۶ مرداد ماه ۱۳۹۹, جعفر عظیم زاده از اندرزگاه ۸ زندان اوین به بهانه انتقال به بیمارستان طالقانی تهران برای درمان مشکلات قلب و گوارش از این زندان خارج اما نه تنها به مرکز درمانی منتقل نشد بلکه بدون اطلاع قبلی به سلول انفرادی در زندان رجائی شهر کرج منتقل شد و طی این مدت از حق ملاقات, درمان و تماس با خانواده اش علیرغم اینکه به ویروس کرونا مبتلا است محروم مانده بود. 

دسترسی افراد به امکانات پزشکی و بهداشتی از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد و بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ بهداشت, درمان, خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری، بیماری، نقص اعضا، بیوگی، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان ، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود. 

برچسب هاجعفر عظیم زادهسرکوب کارگرانسرکوب کارگران ایراننقض حقوق زندانیان در ایرانجلسه بازپرسی جعفر عظیم زادهاکرم رحیم پور همسر جعفر عظیم زادهزندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی در ایراناندرزگاه هشت زندان اویناعتصاب غذای زندانیان سیاسیاعتصاب غذای زندانیان سیاسی در ایراناتحادیه آزاد کارگران ایران جعفر عظیم زادهبیماری جعفر عظیم زادهنقض حقوق شهروندی در ایرانسرکوب فعالان کارگری در ایراناخبار نقض حقوق شهروندی در ایرانسرکوب زندانیان سیاسی درهمسر جعفر عظیم زادهاعتصاب غذای جعفر عظیم زادهنامه زندانیان سیاسیسرکوب کارگران در ایرانفعالان کارگری در ایرانبازداشت فعالان کارگری در ایرانحق مرخصی زندانیان سیاسی در ایرانزندانی سیاسی جعفر عظیم زادهاعتصاب غذا در زندانهای ایرانزندانیان سیاسی و عقیدتینقض حقوق بشرد ر ایرانفعالان کارگریاعتصاب غذای زندانی سیاسینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیسرکوب زندانیان سیاسی ایرانمحاکمه جعفر عظیم زادهنقض حقوق شهروندینامه زندانی سیاسیزندانیان سیاسی در ایرانبند زندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی زندان اوینزندانیان سیاسی در زندان رجائی شهر کرججعفر عظیم زاده فعال کارگرینقض حقوق بشر در ایرانسرکوب زندانیان در ایرانبازداشت جعفر عظیم زادهسرکوب زندانیان عقیدتیزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندی زندانیانفعال کارگری جعفر عظیم زادهنقض حقوق بشرسرکوب زندانیاننامه زندانیسرکوب زندانیان سیاسینامه زندانیاناحضار فعالان کارگری در ایرانجعفر عظیم زاده زندانی سیاسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.