•                    
  •                  
جمعه , ۱۴ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, فوریه 4

محکومیت نجات بهرامی به تحمل حبس تعزیری

0
768

حقوق بشر در ایران – روز جاری, “نجات بهرامی”, روزنامه نگار و معاون سابق روابط عمومی وزرات آموزش و پرورش, طی حکمی از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و ۲ سال محرومیت از برخورداری برخی حقوق شهروندی محکوم شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز یکشنبه ۲۷ مردادماه ۱۳۹۸, “نجات بهرامی”, روزنامه نگار و فعال رسانه ای و معاون سابق روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش, از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و ۲ سال محرومیت از عضویت در گروهها و احزاب سیاسی و همچنین محرومیت استفاده از گوشی هوشمند تلفن همراه محکوم شد. حکم صادره روز جاری به وی ابلاغ شد. 

بهرامی, با بیان اینکه رسیدگی به پرونده، هفته گذشته در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به “اتهام تبلیغ علیه نظام”، صورت گرفت، افزود: رای صادره امروز با حضور در دادگاه انقلاب به بنده ابلاغ شده است.

بهرامی درباره اتهامات خود در این پرونده گفت: در مرحله بازپرسی که در اردیبهشت سالجاری انجام شد، از بابت اتهام “اجتماع و تبانی” تبرئه شدم و پرونده فقط از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” به دادگاه ارجاع شد که منجر به صدور حکم ۱ سال حبس تعزیری شد. 

معاون سابق روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش گفت: به ۱ سال حبس تعزیری و ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروههای سیاسی و همچنین محرومیت از به کارگیری وسایل مخابراتی هوشمند از قبیل تلفن همراه هوشمند محکوم شدم. 

سرکوب مطبوعات و فعالان رسانه ای ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

بازداشت و سرکوب و رفتارهای قهرآمیز با فعالان رسانه ای و مطبوعات در ایران در حالی صورت میگیرد که با توجه به گزارش سالیانه سازمان گزارشگران بدون مرز, ایران در بین ۱۸۰ کشور در زمینه آزادی مطبوعات و رسانه ها رتبه ۱۷۰ را در جهان دارا میباشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.