•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

افزایش محکومیت پیمان میرزازاده, فعال فرهنگی به ۴ سال حبس تعزیری و ۱۰۰ ضربه شلاق

0
662

شعبه ۱۱۰ دادگاه عمومی ارومیه, پیمان میرزازاده, فعال فرهنگی و زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی این شهر را به تحمل ۲ سال حبس تعزیری و ۱۰۰ ضربه شلاق محکوم کرده است. با توجه به محکومیت قبلی این زندانی سیاسی مجموع احکام صادره برای وی به ۴ سال حبس تعزیری افزایش پیدا کرده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸, پیمان میرزازاده, فعال فرهنگی و زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس خود از بابت پرونده دیگری میباشد از سوی شعبه ۱۱۰ دادگاه عمومی این شهر از بابت اتهامات”توهین به مقدسات” و “شرب خمر” به تحمل ۲ سال حبس تعزیزی و ۱۰۰ ضربه شلاق تعزیری محکوم شده است.

این حکم با توجه به محکومیت پیشین پیمان میرزازاده و به استناد ماده ۱۳۷ از قانون مجازات اسلامی صادر شد که بر طبق آن قاضی می تواند در صورت تکرار جرم، حکمی را بیش از اشد تعیین شده برای متهم صادر کند. با احتساب حکم صادره مجموع محکومیتهای صادره برای این فعال فرهنگی و زندانی سیاسی به ۴ سال حبس تعزیری افزایش پیدا کرده است. 

جلسه دادگاه پیمان میرزازاده, از بابت اتهامات”توهین به مقدسات” و “شرب خمر” در تاریخ ۴ خردادماه ۱۳۹۷, توسط شعبه ۱۱۰ دادگاه عمومی ارومیه برگزار شده بود. 

بر اساس حکم ابلاغ شده، در مجموع از بابت ۲ اتهام “توهین به مقدسات” به تحمل ۸۰ ضربه شلاق و “شرب خمر” به تحمل ۲۰ ضربه شلاق و همچنین ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

این زندانی سیاسی در طی روند دادرسی از حق در اختیار داشتن وکیل محروم بوده است. 

پیمان میرزازاده در پرونده اول خود از سوی شعبه ۱ دادگاه انقلاب ارومیه  و از بابت اتهام “همکاری با گروه‌های مخالف نظام” به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

“پیمان میرزا زاده” فرزند نورالدین از اهالی روستای گنگچین ارومیه در تاریخ ۲ اسفندماه ۱۳۹۷ توسط ماموران اداره اطلاعات ارومیه بازداشت شده بود و پس از اتمام مراحل بازجوئی در تاریخ ۶ اسفند ۱۳۹۷ به زندان مرکزی این شهرمنتقل شد. 

 میرزازاده علاوه بر پرونده جاری پیشتر نیز بازداشت شده است. از جمله در تاریخ ۲۷ آذر ۱۳۹۶ نیز توسط نیروهای امنیتی در ارومیه بازداشت شد. این فعال فرهنگی در ارتباط با این پرونده در اواسط دیماه ۱۳۹۶ توسط شعبه‌ ۳ دادگاه انقلاب ارومیه به اتهام “تبلیغ علیه نظام از طریق سرودن ترانه‌هایی در حمایت از احزاب کرد مخالف نظام” بدون حق انتخاب وکیل مورد محاکمه قرار گرفته بود و به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. 

پیمان میرزازاده از بابت پرونده مذکور پس از سپری کردن دوران محکومیت حبس خود در زندان مرکزی ارومیه در تاریخ ۱۸ خردادماه سال ۱۳۹۷ آزاد شده بود.

با توجه به محکومیت پیشین پیمان میرزازاده، شعبه ۱۱۰ دادگاه عمومی ارومیه برای صدور حکم جدید به ماده ۱۳۷ قانون مجازات اسلامی استناد کرده است که بر اساس آن در صورت تکرار جرم، قاضی اجازه خواهد داشت حکمی بیش از حداکثر مجازات تعیین شده صادر کند.

برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه و همچنین حق دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محاکمه از سوی دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.