•                  
دوشنبه , ۱۸ فروردین , ۱۳۹۹
دوشنبه, آوریل 6

محکومیت ۱شهروند ساکن ارومیه به تحمل حبس تعزیری

0
105

حقوق بشر در ایران – روز یکشنبه ۲۷ بهمن ماه ۱۳۹۸, شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه با صدور حکمی بر علیه منصور زینال زاده, نویسنده, شاعر و فعال فرهنگی ساکن شهرستان ارومیه, وی را به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۲۷ بهمن ماه ۱۳۹۸, منصور زینال زاده, شاعر و نویسنده ساکن شهرستان ارومیه که پیش از این توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه مورد محاکمه قرار گرفته بود به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

براساس این گزارش؛ این فعال فرهنگی در تاریخ ۱۸ آذر ماه ۱۳۹۸, توسط ماموران اداره اطلاعات ارومیه واقع در استان آذربایجان غربی بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۲۰ بهمن ماه سالجاری با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

با آغاز روند دادرسی و تشکیل جلسه دادرسی پرونده وی به شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه ارجاع شد و طی روزهای گذشته وی از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” توسط شعبه مذکور مورد محاکمه قرار گرفت و در تاریخ ۲۷ بهمن ماه سالجاری هم حکم صادره توسط دادگاه به وی ابلاغ شد. 

لازم به ذکر است؛ منصور زینال زاده, متولد سال ۱۳۶۱، متاهل و اهل چایپاره و ساکن شهرستان ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی می باشد. 

از جمله آثار این شاعر و نویسنده می توان به کتاب شعر وی که به زبان ترکی می باشد با نام “بیاضلانان قارا ساچلار” اشاره کرد که توسط نشریه اولکر در سال ۱۳۹۳ به چاپ رسید.

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هابازداشتحقوق بشر در ایرانحبس تعزیریدادگاه انقلاب ارومیهنافرمانی مدنیتبلیغ علیه نظامحقوق شهروندیارومیهبازجوئیفعالیت تبلیغی علیه نظاممحاکمهنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرشهرستان ارومیهدادرسی ناعادلانهسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانحقوق شهروندی در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانشهروندان ترک در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان ترک زبانمحاکمه شهروندانسرکوب شهروندان آذریسرکوب شهروندان ترک در ایرانسرکوب شهروندان ترکشعبه اول دادگاه انقلاب ارومیهسرکوب شهروندان آذری در ایرانشهروندان آذری در ایرانسرکوب شهروندان ترک زبان در ایرانشهروندان ترک زبان در ایراننقض حقوق شهروندان ترک زبان در ایرانسرکوب شهروندان ترک زبان ایرانشهروندان ترک زبانسرکوب شهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیمنصور زینال زادهمنصورزینالزادهمنصورزینال زادهچایپاره

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: