•                  
یک شنبه , ۱۴ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

دو شهروند اهل مریوان با اتمام دوران حبس آزاد شدند

0
759

دو شهروند مریوانی پس از تحمل دو سال حبس، با اتمام دوران محکومیتشان آزاد شدند. آنها با اتهامات سیاسی به دلیل شرکت در مراسمات نوروز و مشخصا “حمل پرچم اقلیم کردستان عراق” به دو سال حبس تعزیری محکوم شده بودند. این در حالی است که قانون مشخصی در این خصوص در ایران وجود ندارد.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، امروز سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸,“باسط افشار” ۲۱ ساله فرزند رضا و “امیر ارژنگی” ۲۳ ساله فرزند مختار  با توجه به اتمام دوران حبس از زندان مریوان آزاد شدند.

هر دو نفر این افراد از اهالی روستای نی از توابع شهرستان مریوان هستند. 

اتهام منتسبه بر این افراد “حمل پرچم اقلیم کردستان عراق در مراسم نوروز” بوده که در طی روند دادرسی از بابت آن هریک  به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند. 

امیر ارژنگی و باسط افشار، روز ۲۴ خرداد ۹۶ به اتهام “ارتباط با احزاب کرد مخالف نظام از طریق برپایی مراسمات نوروز” و “حمل پرچم اقلیم کردستان عراق” از سوی نیروهای سپاه پاسداران بازداشت شدند و پس از اتمام بازجوییها، روز چهارشنبە ٢٨ شهریور با تودیع وثیقە آزاد شده بودند.
ایشان روز ۱۸ آبان ۹۶ در دادگاه انقلاب مریوان ابتدا هرکدام به سه سال حبس و تبعید به بلوچستان محکوم شده بودند که با اعتراض‌شان، حکم در دادگاه تجدیدنظر برای هر کدام به دو سال حبس تقلیل یافت.

نهایتا این افراد روز ۲۲ آذر ۹۶ جهت اجرای حکم بازداشت و به زندان مریوان منتقل شده بودند.

با وجود آن که حمل و نگهداری پرچم مذکور مسبب صدور این حکم شده است، در ایران قانون مشخصی در این رابطه وجود ندارد و ارگانهای امنیتی، حمل‌کنندگان این پرچم را به ارتباط با احزاب کرد مخالف نظان متهم می‌کنند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: