•                  
جمعه , ۰۷ آذر , ۱۳۹۹
جمعه, نوامبر 27

بازداشت و بیخبری از مسعود محمدی, شهروند اهل شهرستان دیواندره

0
297

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, علیرغم گذشت بیش از ۱ ماه از بازداشت مسعود محمدی, شهروند ساکن مریوان از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, امروز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, مسعود محمدی, شهروند اهل شهرستان دیواندره از ۱ ماه پیش توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در شهر مریوان بازداشت شد و از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست. 

براساس این گزارش, علیرغم مراجعه خانواده‌ مسعود محمدی به مراکز قضایی و امنیتی شهرستان مریوان و دیواندره کماکان اطلاع دقیقی در رابطه با محل نگهداری وی به دست نیامده است. 

از دلایل بازداشت و اتهامات منتسب شده به مسعود محمدی تا این لحظه اطلاعی در دست نیست. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: