•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۳ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, اکتبر 5

مهدی فراحی شاندیز؛ انتقال به سلول انفرادی توام با ضرب و شتم

0
667

مهدی فراحی شاندیز، زندانی سیاسی محبوس در سالن ۱۲ بند۴ زندان رجائی شهر کرج که دوران محکومیت خود را سپری می‌کند؛ این زندانی در بهمن‌ماه گذشته به‌خاطر سر دادن شعارهای اعتراضی علیه سران حکومت از سوی ماموران زندان مورد ضرب و جرح قرار گرفته و به سلول انفرادی منتقل شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، مهدی فراحی شاندیز، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجائی شهر کرج، شب ۲۱ بهمن‌ماه گذشته به‌خاطر سر دادن شعار های اعتراضی علیه سران حکومت مورد ضرب و جرح قرار گرفته و سپس به سلول انفرادی منتقل شده است. بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ «پس از انتقال این زندانی به بند ۱۲ که در آن سلول های انفرادی وجود دارد، یکی از زندان‌بانان به نام «اسپیک» به کمک همکار خود توسط باتوم  ضربات پی دی پی به مهدی فراحی شاندیز وارد کردند که موجب جراحت جدی به روی پای این زندانی شد و آثار ضرب و جرح قابل ملاحظه بود». مهدی فراحی شاندیز، در آخرین مورد از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه، طی حکمی به تاریخ صدور پنجم خرداد ماه ۱۳۹۴ به اتهام توهین به رهبری و اخلال در نظم عمومی به ۳ سال حبس محکوم شده است، این در حالی است که تشکیل جلسه دادرسی به اطلاع وی نرسیده بود و حکم نیز به زندانی یا وکیل ابلاغ نشده و مستقیما در برگه صورت وضعیت زندانی قید شده بود.

این زندانی بهمن ماه سال ۱۳۹۳ نیز در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی، به اتهام توهین به رهبری به ۳ سال حبس محکوم شد و پیشتر نیز در اردیبهشت ماه ۱۳۹۰ به همین اتهام از سوی قاضی مقیسه به ۳ سال حبس محکوم شده بود.

مهدی فراحی شاندیز که سابقه بازداشت های متعددی دارد، ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۸۸ در مراسم روز جهانی کارگر در پارک لاله تهران دستگیرشده و با تفتیش مأموران امنیتی مدارک، وسایل شخصی و کتب وی ضبط شد، وی در پی این دستگیری به ۹ ماه حبس محکوم شد که بیشتر آنرا درسلول‌های انفرادی بند ۲۰۹ اوین گذراند و بهمن ماه ۸۸ از زندان آزاد شد.

آقای شاندیز آخرین بار پس از مراجعات مکرر به دادگاه انقلاب برای گرفتن لوازم و مدارک توقیف شده‌اش (گذرنامه، شناسنامه، کارت ملی، کامپیو‌تر و…) با ممانعت آن‌ها از ورود به شعبه مورد نظر مواجه شد و پس از مقاومت، دستگیر و در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به اتهام توهین به رهبری و اخلال در نظم به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد، با این که حکم سه سال حبس اول وی سوم آبان ماه سال ۹۳ به پایان رسید ولی تشکیل پرونده های جدید، مانع آزادی وی شد، این زندانی هم اینک در سالن ۱۲ بند ۴ زندان رجائی شهر کرج در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس خود میباشد.

ضرب و شتم و رفتار خشن و توهین آمیز با افراد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که بر حق افراد بر رفتاری در خور شان و منزلت و مقام انسانی افراد را مورد تاکید قرار داده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.