•                  
یک شنبه , ۰۲ آبان , ۱۴۰۰
یکشنبه, اکتبر 24

آزادی میثم بهرام آبادی, فعال مدنی محبوس در زندان اوین

0
510

عصر چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷, میثم بهرام آبادی, فعال مدنی محبوس در بند ۴ زندان اوین در راستای عفو موسوم به ۲۲ بهمن از زندان اوین آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, میثم بهرام آبادی,  فعال مدنی محبوس در بند ۴ زندان اوین در ساعات پایانی چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷  از زندان اوین آزاد شد. وی پیشتر از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۷ ماه و ۱۵ روز حبس تعزیری و تحمل ۶۲ ضربه شلاق محکوم شده بود و با توجه به مشمول نشدن پرونده وی برای آزادی بر مبنای عفو۲۲ بهمن دست به اعتصاب غذا و اقدام به خودکشی کرده بود. این فعال مدنی در تاریخ ۱۰ دیماه سال جاری به دلیل شعارنویسی حوالی فرودگاه مهرآباد در تهران بازداشت و پس از تشکیل پرونده در شعبه ۴ ناحیه ۳۳ مقدس در تاریخ ۱۲ دی‌ماه به اندرزگاه ۴ سالن ۲ زندان اوین منتقل شده بود و در تاریخ ۱۰ بهمن ماه و در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران محاکمه و به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” از طریق شعار نویسی به ۷ ماه و ۱۵ روز حبس تعزیری و تحمل ۶۲ ضربه شلاق محکوم شده بود.  لازم به ذکر است که در زمانی که پرونده این فعال مدنی توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران مورد بررسی قرار گرفته بود و وی با تهام فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق شعرنویسی به ۷ ماه و ۱۵ حبس تعزیری و تحمل ۶۲ ضربه شلاق محکوم شده بود از وی خواسته شده بود که با تسلیم رای از تجدی نظرخواهی خودداری کند و در این صروت حکم وی از ۷ ماه حبس به ۶ ماه کاهش پیدا خواهد کرد و این فعال مدنی میتواند با اسنفاده از عفو ۲۲ بهمن از حبس رهائی یابد. این فعال مدنی بدنبال طولانی شدن پروسه رسیدگی به پرونده از تاریخ ۶ اسفندماه سالجاری دست به اعتصاب غذا زده بود.

با توجه به تداوم اعتصاب غذا از سوی این فعال مدنی, وی از سوی مسئولان زندان اوین تهدید به پرونده سازی جدید شده بود که با تداوم فشارها بر این فعال مدنی در تاریخ ۱۱ اسفند ماه سالجاری در حالی که در پنجمین روز از اعتصاب غذای اعتراضی بود اقدام به خودکشی از طریق بریدن رگ دست خود کرده بود. با توجه به شرایط جسمی و روحی وخیم, این فعال مدنی با پابند و در حالت نامتعادل و در حال اعتصاب غذا به بیمارستان روانپزشکی رازی( امین آباد) منتقل شده بود و بعد از چندین روز بستری در تاریخ ۲۰ اسفند ماه با پایان اعتصاب غذا مجددا میثم بهرام آبادی از بیمارستان روانپزشکی رازی( امین آباد) به بند ۴ زندان اوین منتقل شده بود. 

سرکوب فعالان مدنی با توجه به ماهیت فعالیتهای مسالمت آمیز و اعتراضی آنها ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد که بر حق افراد بر آزادی بیان و انتشار افکار و عقاید خود بدون محدودیت و ملاحظات مرزی تاکید کرده است.

صادق لاریجانی, رئیس وقت قوه قضائیه جمهوری اسلامی در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ در نشستی که با مسئولان قضائی داشت ضمن اعلام خبر اعطای ازادی به ۵۰ هزار نفر از زندانیان گفت در حال حاضر در ایران زندانی سیاسی وجود ندارد و هیچ فردی به دلیل انتقاد مورد بازداشت و محاکمه قرار نمیگیرد که جمله مقام عالی رتبه وقت قضائی جمهوری اسلامی در نوع خود جای تعجب و تفکر دارد که اگر در ایران در حال حاضر زندانی سیاسی وجود ندارد و یا هیچ فردی بدلیل انتقاد مورد محاکمه و بازداشت قرار نمیگیرد پس شهروندانی مثل: آرش صادقی, گلرخ ایرائی, ارژنگ داوودی, سهیل عربی, آتنا دائمی و بسیاری دیگر از زندانیان محبوس دیگر نشان از چیست؟

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: