•                  
دوشنبه , ۰۳ آبان , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, اکتبر 26

دادگاه تجدیدنظر؛ تعیین زمان رسیدگی به پرونده حامد آئینه وند, فعال سیاسی

0
659

حسن بیات وکیل مدافع حامد آئینه وند, روزنامه نگار و فعال سیاسی محبوس در بند ۴ سالن ۳ زندان اوین از تعیین زمان رسیدگی به پرونده این فعال رسانه ای و سیاسی خبر داد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از انصاف نیوز، حسین بیات, وکیل مدافع حامد آئینه وند، روزنامه نگار, فعال رسانه ای محبوس در زندان اوین از تعیین زمان برگزاری دادگاه تجدیدنظر وی در تاریخ ۱۸ تیرماه و در شعبه‌ ۳۶ تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی زرگر خبر داد. این وکیل دادگستری ضمن غیرعادلانه خواندن فرآیند دادرسی موکلش، از عدم تبدیل قرار بازداشت وی به قرار وثیقه، به عنوان امری غیرقانونی یاد کرد. حامد آئینه وند در دیماه سال گذشته توسط دادگاه انقلاب به ۶ سال حبس محکوم شده بود.

حسین بیات در ادامه گفت: متاسفانه علی‌رغم اینکه حداقل چهار بار تقاضا کردم وثیقه‌ی موکل را تقدیم کنم موفق نشده‌ام. قرار ایشان بازداشت بوده است که البته ابتدا به ساکن قرار کفالت به مبلغ ۵۰ میلیون تومان بود. به جهت اینکه تحقیقات ظرف ۴۵ روز اول ادامه داشته است، با قرار بازداشت موقت ایشان در دادسرا موافقت شده. منتها پس از آن با وجود اینکه بعد از ۴۵ روز تحقیقات درباره‌ وی پایان پذیرفته است و به بند عمومی منتقل شده، از آن تاریخ تاکنون با قرار تبدیل وثیقه ایشان توسط دادگاه بدوی موافقت نشده است و دادگاه تجدیدنظر هم موافقت نمی‌کند که این مطابق قانون نیست.

این وکیل دادگستری افزود: البته معتقدم موکل من از یک دادرسی عادلانه هم برخوردار نشده است. علی‌رغم اینکه اجازه‌ی مطالعه‌ی پرونده در شعبه‌ی ۲۸ دادگاه عمومی و انقلاب به من داده شد اما در جلسه‌ی دادگاه آقای قاضی به بهانه‌ی فقدان قرارداد مالی، با وجود اینکه ‌می‌دانستند که من با ایشان رابطه‌ی مالی ندارم و آقای آیینه‌وند از بستگان نزدیک من هستند و به صورت رایگان از ایشان دفاع می‌کنم، اجازه ندادند که در جلسه‌ی دادرسی از ایشان دفاع کنم و درواقع بدون حضور وکیل جلسه‌ی ایشان برگزار شد.

حامد آئئینه‌وند که هم‌اکنون در بند عمومی شماره ۴ سالن ۳ زندان اوین نگهداری می‌شود در تاریخ هفتم تیرماه ۱۳۹۷ توسط نیروهای اطلاعات سپاه در تهران بازداشت و نهایتا در دیماه همان سال از بابت اتهامات «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی» توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

وی از زمان بازداشت تا پیش از انتقال به بند عمومی مدت ۴۴ روز را در سلول انفرادی زندان اوین سپری کرده بود.

حامد آئینه‌وند فعال سیاسی، روزنامه نگار و دانشجوی دکترای روابط بین الملل واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی است. وی همچنین نامزد رد صلاحیت شده انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابی تویسرکان نیز بوده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین  ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز بر آن تاکید شده است. 

سرکوب مطبوعات و فعالان رسانه ای ناقض اصل آزادی بیان میباشد که در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: