•                  
دوشنبه , ۲۹ شهریور , ۱۴۰۰
دوشنبه, سپتامبر 20

اعزام ۳ تن از دراویش گنابادی به دادگاه انقلاب جهت محاکمه

2
514

روز شنبه ۲۰ اردیبهشت ماه, سه تن از دراویش گنابادی به نام‌های “فرهاد نعیمی، علی رشنو و رضا باوی” که در ماجرای موسوم به گلستان هفتم بازداشت شده بودند، با آغاز روند محاکمه به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اعزام شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از درویش پرس، سه تن از درویشان گنابادی بازداشت شده در جریان حادثه گلستان هفتم به نام‌های فرهاد نعیمی، علی رشنو و رضا باوی صبح روز شنبه هفته جاری به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اعزام شدند.

این افراد نیز همچون دیگر درویشان زندانی بدون برخورداری از حق قانونی انتخاب وکیل به دادگاه فرستاده شدند. در روزهای اخیر سیر محاکمه‌ی درویشان زندانی آغاز شده و دسته های متعددی از آنان با اتهامات سیاسی-عقیدتی نظیر “اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در فرقه ضدامنیتی دراویش”، “اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور”، “تمرد از دستور مأمورین” و “اخلال در نظم و آسایش عمومی” بدون حضور وکیل انتخابی محاکمه می‌شوند.

لازم به یادآوری است، از نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه سال جاری حضور پر تعداد نیرو های امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نور علی تابنده با واکنش منفی سایر دراویش مواجه شد، دراویش گنابادی در حمایت از قطب خود تجمعاتی اطراف منزل دکتر تابنده تشکیل دادند، این تجمعات با دخالت نیروهای انتظامی و لباس شخصی به خشونت کشیده شد و صدها تن زخمی و بازداشت شدند؛ این در حالی بود که پیش‌تر در شامگاه چهارشنبه مورخ ۴ بهمن‌ماه نیز مامورین امنیتی در اقدامى مشابه در همین مکان حضور یافتند که موجى از نگرانى‌ها در میان دراویش را رقم زده بود.

در حالی که مسئولان قضایی و انتظامی تعداد بازداشت شدگان را ۳۰۰ تن اعلام کرده بودند، کمیته پیگیری دراویش زندانی لیستی از مشخصات ۳۲۴ تن از بازداشت شدگان را منتشر کرد. این منبع تعداد بازداشتی ها را بسیار بیشتر از این رقم برآورد می کند.
حقوق بشر در ایران ، پیشتر گزارش کرده بود، بر اساس اعلام رئیس کل محاکم انقلاب تهران روند محاکمه دراویش گنابادی بازداشت شده در واقعه موسوم به “گلستان هفتم” در تهران آغاز شده است. در اولین مرحله از این دادرسی گفته میشود پس از تعیین دو شعبه ویژه برای رسیدگی به این حجم از پرونده ها، حداقل ۷۰ تن از بازداشت شدگان از جمله تعدادی از زنان زندانی مورد تفهیم اتهام قرار گرفتند.

2 comments

  1. دادستان تهران :۶۷حکم محکومیت برای متهمین حوادث خیابان پاسداران و صدور قرار تعقیب برای ۲۱ فعال فضای مجازی در هفته گذشته – آزادی انتخاب 28 می, 2018 at 11:45 پاسخ

    […] به ذکر است که پیش‌تر نیز در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ سه تن از دراویش گنابادی به نام‌های “فرهاد نعیمی، علی رشنو ورضا باوی” به […]

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: