•                  
جمعه , ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱
جمعه, آگوست 12

دادگاه تجدید نظر: قاسم شعله سعدی و آرش کیخسروی محاکمه شدند

0
994

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۴ دی ماه ۱۳۹۸, جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات قاسم شعله سعدی و آرش کیخسروی, دو تن از وکلای دادگستری که پیش از این و در مرحله بدوی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران هریک به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند توسط شعبه ۳۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران برگزار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۲۴ دی ماه ۱۳۹۸, آرش کیخسروی و قاسم شعله سعدی, دو تن از وکلای دادگستری که پیش از این و در مرحله بدوی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی از بابت اتهامات اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی و فعالیت تبلیغی علیه نظام در هر یک به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند در مرحله تجدید نظر خواهی توسط شعبه ۳۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست قاضی یزدانی و قاضی کمالی برگزار شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ “روز جاری, جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات قاسم شعله سعدی و آرش کیخسروی, دو تن از وکلای دادگستری از بابت اتهامات اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی و فعالیت تبلیغی علیه نظام در محل شعبه ۳۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران با ریاست قاضی یزدانی و قاضی کمالی برگزار شد و پس از استماع دفاعیات محمدحسین آقاسی بعنوان وکیل مدافع ۲ متهم پرونده و همچنین ارائه دفاعیات هر قاسم شعله سعدی و آرش کیخسروی صدور رای به هفته های آتی موکول شد”. 

لازم به ذکر است؛ قاسم شعله سعدی و آرش کیخسروی, دو تن از وکلای دادگستری در مرحله بدوی در تاریخ ۱۹ آذر ماه ۱۳۹۷, توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی هر یک به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شدند. 

براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران؛آرش کیخسروی و قاسم شعله سعدی از بابت اتهام اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و همچنین از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شدند است که در صورت قطعی شدن همین حکم توسط شعبه ۳۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران و اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی برای هر یک از این ۲ وکیل دادگستری مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری لازم به اجرا خواهد شد.

همچنین آرش کیخسروی و قاسم شعله سعدی، در تاریخ ۲۷ مردادماه ۱۳۹۷ در پی حضور در مقابل ساختمان مجلس در تهران به اتهام اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی بازداشت و سپس به زندان تهران بزرگ منتقل شده بودند. 

پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه, قاسم شعله سعدی, در تاریخ ۱۳ آذرماه ۱۳۹۷, در پایان ساعات اداری با تامین وثیقه و کفالت از زندان اوین بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد.

آرش کیخسروی, دیگر وکیل دادگستری هم در تاریخ ۲۱ آذر ماه ۱۳۹۷, پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان و همچنین قرار کفالتی به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان از بازداشت آزاد شد. 

سرکوب وکلای دادگستری در ایران و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: