•                  
سه شنبه , ۲۴ تیر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, جولای 14

گزارشی از وضعیت محمدرضا سیف زاده پزشکان, زندانی سیاسی محبوس در زندان برازجان

0
92

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۷ خرداد ماه ۱۳۹۹, محمدرضا سیف زاده پزشکان, زندانی سیاسی محبوس و در تبعید در زندان برازجان در حالی که از ۱ سال پیش دچار سکته قلبی شده از دسترسی به خدمات پزشکی محروم است. این زندانی سیاسی در حال تحمل حبس تعزیری ۱۰ ساله توام با تبعید خود است. سیف زاده پزشکان در حال تحمل حبس توام با تبعید خود بدون رعایت اصل تفکیک جرائم است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز شنبه ۱۷ خرداد ماه ۱۳۹۹, محمدرضا سیف زاده پزشکان, متولد ۱۳۴۹, ساکن تهران, متاهل و دارای ۱ فرزند دختر ۱۹ ساله, زندانی سیاسی محبوس در زندان برازجان از توابع استان بوشهر که در حال سپری کردن حبس تعزیری ۱۰ ساله توام با تبعید خود با اتهامات “اقدام علیه امنیت ملی از طریق هواداری از سازمان مجاهدین خلق” و “ارتباط با رسانه های معاند نظام” است. این زندانی سیاسی از سال ۱۳۹۴ از حق مرخصی محروم است و علاوه بر این با توجه به بیماری قلبی که منجر به سکته وی در سال ۱۳۹۸ شده نیاز به درمان و اعزام به مرکز درمانی تخصصی دارد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “در حالی محمدرضا پزشکان از مرخصی و حتی اعزام به مرکز درمانی محروم است که سال ۱۳۹۸ دچار سکته قلبی شد و از اعزام به مرکز درمانی خارج از زندان محروم است و با توجه به نوع بیماری از این حق که از جمله حقوق هر زندانی میباشد محروم شده است”. 

این منبع مطلع در ادامه افزود: “بعلاوه با توجه به شیوع ویروس کرونا و وسعت ابتلای این بیماری و زندگی جمعی زندانیان و تراکم بالای زندانیان در زندان برازجان و نبود تغذیه مناسب و محرومیت زندانیان از دسترسی به خدمات بهداشت و درمان مناسب وی در معرض خطر قرار دارد”. 

محمدرضا سیف زاده پزشکان, در تاریخ ۱ خرداد ماه سال ۱۳۹۰ در پی یورش ماموران وزارت اطلاعات به منزل شخصی وی در تهران بازداشت و پس از انتقال به سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ در زندان اوین تحت بازجوئی و تفهیم از بابت ۲ اتهام “اقدام علیه امنیت ملی از طریق هواداری از سازمان مجاهدین خلق” و “ارتباط با رسانه های معاند نظام” قرار گرفت و در تاریخ ۲۶ شهریور ماه ۱۳۹۰, با تودیع قرار وثیقه و بطور از بازداشت آزاد شد. 

با آغاز مراحل دادرسی و پرونده این فعال سیاسی توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی وقت  “پیرعباسی”, با اتهامات “اقدام علیه امنیت ملی از طریق هواداری از سازمان مجاهدین خلق” و “ارتباط با رسانه های معاند نظام” مورد بررسی قرار گرفت و محمدرضا سیف زاده پزشکان را به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری توام با تبعید به شهرستان برازجان محکوم کرد. این پرونده پس از ارجاع به دادگاه تجدیدنظر استان تهران عیناً تائید شد. 

با ارجاع پرونده محمدرضا سیف زاده پزشکان, به شعبه اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت این فعال سیاسی در تاریخ ۲۲ شهریور ماه ۱۳۹۲ جهت اجرای حکم حبس پس از احضار به واحد اجرای احکام بازداشت و به زندان برازجان از توابع استان بوشهر منتقل شد. 

لازم به ذکر است, محمدرضا سیف زاده پزشکان, از جمله زندانیان سیاسی دهه ۶۰ می باشد در فاصله زمانی سالهای ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۵ به مدت ۴ سال از بابت اتهامات مشابه به تحمل حبس تعزیری محکوم شده بود. 

زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون و محرومیت از حق درمان و عدم اجازه دسترسی به آنها برای اعزام به مراکز درمانی تخصصی که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس شدند با آن درگیر هستند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد. 

 

برچسب هاقاضی پیرعباسیمحمدرضا سیف زادهمحمدرضا سیف زاده پزشکانمحمدرضا سیف زاده زندانی سیاسیمحمدرضاسیف زادهمحاکمه زندانیان سیاسیمحرومیت از حق دادرسی عادلانهمحرومیت از حق درمانمحرومیت از حق درمان زندانیمحرومیت از درمان زندانیان سیاسیمحرومیت زندانیان سیاسی از حق دادرسی عادلانهنقض حقوق بشر در ایرانهواداری از مجاهدین خلقهواداری از سازمان مجاهدین خلقاقدام علیه امنیت ملیاقدام علیه امنیتی ملیارتباط با رسانه های معاندارتباط با رسانه های معاند نظامحق دادرسی عادلانهحق درمانحق درمان زندانیحق درمان زندانیانحق درمان زندانیان در ایرانحق درمان شهروندانحقوق بشر در ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق شهروندی زندانیان در ایرانحبس تعزیری زندانیان سیاسیدادگاه انقلابدادگاه انقلاب شعبه ۲۶رسانه های معاند نظامرسانه های خارج از کشوررسانه های خارجیزندانی سیاسی محمدرضا سیف زادهزندانی سیاسی در تبعیدزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی زندان اوینسازمان مجاهدینسازمان مجاهدین خلقسازمان مجاهدین خلق ایرانشعبه 26 دادگاه انقلابشعبه 26 دادگاه انقلاب تهرانشعبه بیست و شش دادگاه انقلاب تهران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: