•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, اکتبر 3

بازگرداندن باران, بچه شامپانزه به قفس علیرغم مخالفت فعالان محیط زیست

0
776

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۰ مرداد ماه ۱۳۹۹, باران, بچه شامپانزه ۳ ساله, بعد از خروج موقت ۳ روزه از قفس به محیط دیگر مجدداً به قفس بازگردانده شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از فارس, صبح امروز دوشنبه ۲۰ مرداد ماه ۱۳۹۹, امیر الهامی, مدیر باغ وحش ارم از بازگرداندن باران, بچه شامپانزه ۳ ساله پس از خروج موقت ۳ روزه به قفس این باغ وحش خبر داد. 

مدیر باغ‌وحش ارم در تشریح این خبر گفت: “طبق نظر محیط زیست، امروز بچه شامپانزه به باغ وحش ارم تحویل شده و اکنون باران در قفس است.”

همچنین سعید محمودی, مدیرکل محیط زیست استان تهران, درباره آخرین تصمیمات درباره این بچه شامپانزه ۳ ساله گفت: “چهارشنبه ۲۲ مرداد, جلسه‌ای در سازمان محیط زیست با حضور مدیران ارم در دفتر مدیرکل حیات وحش سازمان حفاظت محیط تشکیل می‌شود.”

جمعی از فعالان محیط زیست تائید کردند که به دلیل اقتضائات زیستی باران, بچه شامپانزه باید در گروه هم نوعان و هم سالان خود باشد برای نگهداری این بچه شامپانزه مناسب نیست.

روز گذشته نیز جلسه‌ای برای رسیدگی به وضعیت باران، تنها بچه شامپانزه ایران در دفتر حفاظت و مدیریت حیاط وحش سازمان محیط زیست برگزار شده که از این جلسه نیز هیچ اطلاعاتی منتشر نشده است.

آسیب رساندن به هرگونه از موجودات زنده به مثابه نقض حقوق بشر در رسته محیط زیست است.

هرگونه آزمایش زجرآور بر روی حیوانات اعم از آنکه روحی یا جسمی باشد، نقض حقوق حیوانات است.

اولین قانون حمایت از حیوانات در انگلستان در سال ۱۸۸۲ میلادی تصویب شد که این قانون در سال ۱۹۱۱به تکمیل رسید.

پس از انگلستان کشورهای دیگری نیز قوانینی در جهت حفظ حقوق حیوانات به تصویب رساندند.

تا کنون تعداد زیادی معاهدات چند جانبه،دو جانبه و اسناد بین‌المللی در زمینه حقوق حیوانات انعقاد گردیده که از کثرت این موارد صرفا به چند نمونه آن اشاره می کنیم: اعلامیه ۱۹۷۲استکهلم، کنوانسیون ۱۹۷۳ کیوتر، کنوانسیون تنوع زیستی ۱۹۷۲مشهور به کنوانسیون ریو، کنوانسیون تجارت بین‌المللی گونه های حیوانی و گیاهی در معرض خطر ۱۹۷۳ از جمله اسناد بین المللی است که در حمایت از حقوق حیوانات مورد تصویب قرار گرفته است.

برهمین اساس, اعلامیه جهانی حقوق حیوانات در اکتبر ۱۹۷۸ با هدف شناخت جهان مبتنی بر حقوق برای حیوانات با تلاش یونسکو در پاریس به تصویب رسید.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.