•                  
چهارشنبه , ۲۶ خرداد , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, ژوئن 17

مجتبی داداشی، دانشجوی منتقد با قرار وثیقه آزاد شد

0
593

مجتبی داداشی، دانشجوی رشته علوم سیاسی دانشگاه حکیم سبزواری  واقع در سبزوار روز شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ با قرار وثیقه  و به  طور موقت تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران،  روز شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷, مجتبی داداشی  دانشجوی دانشگاه حکیم سبزواری واقع در سبزوار  با تودیع قرار وثیقه  به طور موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

این دانشجوی منتقد پیشتر در تاریخ ۲۴ بهمن‌ماه در پی احضار به دادیاری شعبه ۳ دادسرای عمومی و انقلاب سبزوار بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود. 

دلیل احضار و بازداشت آقای داداشی انتشار ویدئویی بود که در آن به صراحت بر موارد گسترده نقض حقوق بشر و سرکوب گسترده شهروندان در ایران انتقاد کرئده بود.

وی در پی انتشار ویدیویی در فضای مجازی روز چهارشنبه ۲۴ بهمن ماه پس از احضار به شعبه ۳ دادسرای عمومی و انقلاب سبزوار و تفهیم اتهام، بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود. اتهامات تفهیم شده، “توهین به رهبری” و “تبلیغ علیه نظام” بوده است.

لازم به ذکر است که یک منبع نزدیک به این فعال مدنی پیش از این در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفته بود: “روز سه‌شنبه احضاریه‌ای به دست مجتبی داداشی رسید که طی آن به وی گفته شده بود ظرف ۵ روز به شعبه ۳ دادسرای عمومی و انقلاب سبزوار مراجعه کند.

به همین دلیل وی روز چهارشنبه به دادسرا مراجعه کرده و پس از تفهیم اتهاماتی با عناوین “توهین به رهبری” و “تبلیغ علیه نظام”، بازداشت شد. این احضار در پی گزارش وزارت اطلاعات صورت گرفته بود”.

مجتبی داداشی دانشجوی ترم  ترم هشتم رشته علوم سیاسی، اخیرا با انتشار ویدئویی در فضای مجازی، از عملکرد نظام حاکم بر ایران انتقاد کرده بود، با این حال از دلایل بازداشت وی اطلاع دقیقی در دست نیست.

سرکوب شهروندان منتقد در ایران در حالی رخ میدهد که صادق لاریجانی صادق لاریجانی, رئیس قوه قضائیه در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ در نشستی که با مسئولان قضائی داشت ضمن اعلام خبر اعطای ازادی به ۵۰ هزار نفر از زندانیان گفته بود در حال حاضر در ایران زندانی سیاسی وجود ندارد و هیچ فردی به دلیل انتقاد مورد بازداشت و محاکمه قرار نمیگیرد که این  جمله مقام عالی رتبه قضائی جمهوری اسلامی در نوع خود جای تعجب و تفکر دارد که اگر در ایران در حال حاضر زندانی سیاسی وجود ندارد و یا هیچ فردی بدلیل انتقاد مورد محاکمه و بازداشت قرار نمیگیرد پس شهروندانی همچون مجتبی داداشی که به صرف انتقاد چرا مورد احضار و بازجوئی و بازداشت قرار میگیرند.

لازم به ذکر است که سرکوب آزادی بیان ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد که بر حق آزادی بیان بدون ملاحظات مرزی تاکید کرده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: