•                  
چهارشنبه , ۲۸ مهر , ۱۴۰۰
چهارشنبه, اکتبر 20

صدور حکم حبس برای مختار زارعی, روزنامه نگار اهل سنندج

0
404

روز شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۸، مختار زارعی, روز نامه نگار اهل سنندج طی حکمی که از سوی شعبه ۲ دادگاه انقلاب این شهر به وی ابلاغ شد به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, مختار زارعی , روزنامه نگار اهل سنندج طی حکمی که از سوی شعبه دوم دادگاه انقلاب این شهر از بابت اتهامات “توهین بە رهبری” یک سال حبس تعزیری  و همچنین “تبلیغ علیە نظام” دو سال حبس تعزیری محکوم و حکم صادره روز شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ به وی ابلاغ شده است.  

یک منبع نزدیک به مختار زارعی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشردر ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ آقای زارعی روز شنبه ۷ اردیبهشت ماه به دادگاه انقلاب فراخوانده شده بود و رای مذکور به صورت حضوری و شفاها به وی ابلاغ شد. 

این منبع مطلع در ادامه گفت, دلیل صدور این رای  انتشار نامه‌ای انتقادی از طرف “مختار زارعی” خطاب به رهبری در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام بوده‌است. آقای زارعی پیشتر طی حکمی غیابی به سه سال حبس محکوم شده بود. درخواست واخواهی ایشان در خصوص این حکم پذیرفته و جلسه دادگاه در تاریخ ۲۴ فروردین در شعبه دوم دادگاه انقلاب سنندج برگزار شد. دادگاه نهایتا رای به تایید این حکم داده و آن را روز شنبه به این فعال مدنی ابلاغ کرده است”.
لازم به ذکر است که با تائید حکم ۳ سال حبس تعزیری توسط دادگاه انقلاب، مختار زارعی حق دارد ظرف مدت زمان تعیین‌شده نسبت به حکم مذکور اعتراض کرده تا در دادگاه تجدیدنظر به درخواست وی رسیدگی شود.

مختار زارعی در دی ماه سال ۱۳۹۷ طی حکمی غیابی از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” به یک سال و از بابت “توهین به رهبر جمهوری اسلامی” به دو سال حبس محکوم شده بود.

پس از درخواست واخواهی مختار زارعی نسبت به این حکم، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این فعال مدنی روز شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ در شعبه دوم دادگاه انقلاب سنندج برگزار و اتهامات “توهین به رهبری” و “تبلیغ علیه نظام” علیه وی مطرح شده بود.

مختار زارعی که در حال حاضر با قرار وثیقه آزاد است، پیش از این در فروردین ۹۷ به دلیل نوشتن نامه‌ انتقادی خطاب به «علی خامنه‌ای» بازداشت شده و سپس در روز ۱۲ دی‌ماه از سوی شعبه دوم دادگاه انقلاب، با ریاست قاضی «بهروز شرفی‌یوسف‌وند»، بابت اتهام “توهین بە رهبری”، به دو سال و اتهام “تبلیغ علیە نظام”، به یک‌سال حبس تعزیری محکوم شده‌بود. حکمی که بنا به گفته منابع آگاه به صورت غیابی برای وی صادر شده‌بود. این پرونده در دادگاه تجدیدنظر در حال بررسی است.

پرونده دوم این فعال مدنی,  که وی  از بابت آن با اتهام “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی” مورد تفهیم اتهام قرار گرفت و سپس توسط شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج محاکمه و به سه سال حبس تعزیری محکوم شده بود، در خصوص انتشار ویدئویی در اعتراض به اعدام “زانیار مرادی”, “لقمان مرادی” و “رامین حسین پناهی” بود.  این فعال مدنی در اوایل شهریور ماه سالجاری بازداشت و در تاریخ ۲۲ شهریور ۱۳۹۷ با قید وثیقه ۳۰ میلیون تومانی از زندان مرکزی سنندج آزاد شده بود. 

“مختار زارعی” یک‌بار دیگر در روز ۳۰ تیرماه ۱۳۹۷ پس از احضار به دادگاه سنندج بازداشت و روز سه‌شنبه ۱۶ مرداد با سپرده وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی، آزاد شده‌ بود.

این فعال مدنی سابقه‌ فعالیت در اتحادیه‌ی دموکراتیک دانشجویان کُرد و چندین نشریه‌ی دانشجوئی را دارد، وی پیش‌تر نیز در ۲۴ اسفندماه سال ۹۳ به اتهامات “تبلیغ علیه نظام”، “توهین به مقدسات” و “نشر اکاذیب” بازداشت و با تامین وثیقه آزاد شده‌بود.

سرکوب آزادی بیان از جمله موارد نقض گسترده و سیستماتیک حقوق بشر در ایران است که گزارشگران ویژه حقوق بشر در امور ایران  در گزارشات دوره ای خود و به دفعات بر آن تاکید کرده اند.

همچنین در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر اصل آزادی بیان و محق بودن هر فرد بر انتشار افکار و عقاید خود بدون ملاحظات مرزی و بدون ترس تاکید کرده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: