•                    
  •                  
جمعه , ۱۱ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 2

گزارش ماهیانه نقض حقوق پیروان ادیان, خرداد ماه ۱۳۹۹

0
1610

ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر
هر کس حق دارد که از آزادی فکر، وجدان و مذهب بهر مند شود. این حق متضمن آزادی تغییر مذهب یا عقیده و ایمان می‌باشد و نیز شامل تعلیمات مذهبی و اجرای مراسم دینی است. هرکس می‌تواند از این حقوق یا مجتمعاً به طور خصوصی یا به طور عمومی برخوردار باشد.

ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر
هر انسانی محق به آزادی عقیده و بیان است؛ و این حق شامل آزادی داشتن باور و عقیده ای بدون [نگرانی] از مداخله [و مزاحمت]، و حق جستجو، دریافت و انتشار اطلاعات و افکار از طریق هر رسانه ای بدون ملاحظات مرزی است.

گزارش پیش رو دربردارنده اطلاعات آماری نقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایران, تا پایان خرداد ماه ۱۳۹۹ شمسی است. این گزارش به صورت آماری – تحلیلی ارائه می‌شود، مسلماً به دلیل عدم اجازه دولت ایران به مدافعان حقوق بشر جهت فعالیت به خصوص در حوزه گزارشگری نقض حقوق بشر و همین‌طور ممانعت از گردش آزاد اطلاعات و بالطبع به رسمیت نشناختن حوزه مستقل در فعالیت‌های مدنی از سوی دولت ایران، در حال حاضر مسئله گزارشگری، امری دشوار و خطیر با محدودیت‌های فراوان در ایران محسوب می‌شود.

مسلماً به دلیل عدم اجازه دولت جمهوری اسلامی ایران به مدافعان حقوق بشر جهت فعالیت به خصوص در حوزه دیده بانی و گزارشگری نقض حقوق بشر و همین‌طور ممانعت از گردش آزاد اطلاعات و بالطبع به رسمیت نشناختن حوزه مستقل در فعالیت‌های مدنی از سوی دولت ایران، در حال حاضر مسئله گزارشگری، امری دشوار و خطیر بسیاری از فعالان و گزارشگران در زندان و بازداشت هستند) با محدودیت‌های فراوان در ایران محسوب می‌شود.
برای آگاهی این که در بسیاری از موارد نقض حقوق شهروندان و پیروان سایر ادیان در ایران به دلیل تهدید خانواده های افراد بازداشت و یا محکوم به حبس شده و یا به هر طریق حقوق شهروندی وی نقض شده از سوی ارگانهای امنیتی و قضائی تهدید به پرونده سازی مجدد در صورت رسانه ای کردن پرونده فرد می شوند.

فشار بر پیروان سایر ادیان همچنان ادامه دارد 

حاکمیت کنونی ایران و سران آن اعتقاد دارند که برخی از گروه‌های مذهبی دشمنان کشور هستند، زیرا باورهای مذهبی آن‌ها ممکن است وفاداری به نظام را دچار چالش کند و به بهانه حفظ امنیت سیاسی، سرکوب فعالیت‌های مذهبی را سرلوحه عناد با ادیان دیگر را قرار داده‌اند.
بازداشت‌ها و خشونت‌های هدفمند ارگان‌های امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی همچنان متوجه پیروان سایر ادیان در ایران است. ادیان به دو قسم رسمی و غیررسمی تقسیم می‌شوند، پیروان آئین بهایی از ادیان غیررسمی هستند که تحت فشارهای بیشتری قرار دارند، آن‌ها از انجام مناسک دینی و تبلیغ آئین آزادانه، تدریس و تحصیل در مقاطع عالی محروم هستند، هم‌اکنون تنی چند از رهبران این آئین که امور بهاییان را در این کشور اداره می‌کردند، در زندان‌های اوین و رجایی شهر به سر می‌برند و ده‌ها تن از پیروان آن نیز در زندان‌های کشور ازجمله سمنان، مشهد، تهران، کرج و غیره متحمل حبس‌های طولانی شده‌اند. ادیان و مذاهب رسمی هم چون مسیحیان نیز با محدودیت‌هایی زیادی مواجه هستند، جمهوری اسلامی تنها عبادت مسیحیان عاشوری، ارمنی و کلدانی را که مسیحی هستند، به رسمیت می‌شناسد، تبلیغ آئین برای ایرانیان از سوی ایشان جرم تلقی می‌شود. کسانی که فارس زبان هستند از ورود به کلیساها منع می‌شوند و کلیساها وظیفه دارند اسامی اعضای خود به همراه کپی کارت ملی آنها را به وزارت اطلاعات ارائه دهند ، توزیع کتب مقدس در کتابفروشی ها ممنوع میباشد . ماده ۱۳ و ۲۶ قانون اساسی جمهوری اسلامی، مسیحیت را به رسمیت می‌شناسد و به مسیحیان حق عبادت و ایجاد انجمن را داده است اما برخورد با مسیحیان پروتستان که معتقد به بشارت دین خود هستند کماکان وجود دارد و کلیساهای خانگی با سرکوب گسترده مواجه هستند. تبعیض مذهبی در مورد مسلمانان سنی نیز اعمال می‌شود، آن‌ها که اکثراً در مناطق حاشیه‌ای کشور زندگی می‌کنند، از حق ساخت مسجد و برگزاری آئین مذهبی ازجمله نماز عید فطر و قربان در مناطق مرکزی هم چون تهران محروم هستند. حتی در مواردی گزارش تخریب نمازخانه اهل سنت هم گزارش شده است و این گروه از افراد با اعدام و بازداشت و آزار و اذیت هایی مواجه هستند حتی آنها از استخدام در ادارات دولتی و تصدی سمت هم منع هستند که نمونه بارز آن انتخاب بیژن ذوالفقار نصب به سمت وزیر ورزش در دولت حسن روحانی بوده که به خاطر اهل تسنن بودن وی از مجلس رای اعتماد نگرفت .

اهل سنت

اهل سنت خواستار امنیت و اخوت هستند، انتظار دارند که آزادی مذهبی مراعات شود و این خواسته تک‌تک جامعه اهل سنت است. انتظار آن است که جامعه اهل سنت در شهرهای بزرگ کشور مثل اصفهان و دیگر شهرها آزادانه بتوانند نماز بخوانند و به تعلیم فرزندان خود مشغول باشند. این انتظار کاملاً معقول و قانونی است. اینکه اهل سنت بتواند در هر شهری که نیاز دارد مسجد بسازد و نماز جمعه و نماز عید بخواند و از آزادی کامل برخوردار باشد، انتظاری کاملاً قانونی بوده و خواسته‌ای زیاده خواهان نیست. اهل سنت معتقد است که حق مردم باید رعایت شود و کسی به خاطر مذهب از حقوقش محروم نشود، زیرا رعایت حقوق ملت باعث اتحاد و نزدیکی می‌شود.

زندانیان اهل سنت که به خاطر تبلیغ دینی با اتهاماتی مانند اقدام علیه امنیت ملی مواجه هستند حکم محاربه در دست دارند در زندان و در فضای نامناسبی دوران زندان خود را می‌گذرانند و بصورت مدام از سوی مأموران زندان به دلیل عقیده‌شان مورد بی‌احترامی قرار می‌گیرند.

اصل ۲۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران, برابری تمام شهروندان ایرانی را بر اساس موازین اسلام مورد تأکید قرار می‌دهد. با این حال در کنار سایر پیروان ادیان در ایران که این ماده اساسی نتوانسته برابری آنان را در بیش از ۳ دهه گذشته در برخورداری از حقوق شهروندی تضمین کند، پیروان اهل سنت در ایران نیز علیرغم اینکه مسلمان هستند شرایط مشابهی دارند، آنان نیز از تصاحب مسئولیت‌های کلان مدیریتی کشوری و لشگری و نیز بهره‌مندی برابر از فرصت‌ها و امکانات محروم هستند، همین‌طور با موانع و محدودیت‌های جدی برای تبلیغ باورهای خود و بجا آوردن مناسک مذهبی خود از سوی حکومت ایران روبه‌رو هستند.

در این ماه

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنبه ۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, ایوب خزرجي, متولد ۱۳۶۹, یوسف خزرجی, متولد ۱۳۷۱, جمیل سيلاوی, متولد ۱۳۷۰, خلیل سيلاوی, متولد ۱۳۶۸ و ابراهیم كروشاوی متولد ۱۳۶۲, پنج شهروند اهل سنت, ساکن منطقه ملاشیه واقع در جنوب اهواز از توابع استان خوزستان توسط ماموران امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. ماموران امنیتی پس از بازداشت جملگی ۵ شهروند اهل سنت آنها را به مکان نامعلومی منتقل کردند. بازداشت این افراد بدون تفهیم اتهام صورت گرفت. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, فواد زارعی، صلاح‌الدین خدری، محمد صهیب علیمرادی، سید محمد حسینی، پیمان ایران پناه، محمد علی ایران پناه و رضا تلیوار, فعالان مذهبی اهل سنت در مدرسه دارالعلوم مسجد ابراهیم خلیل الله, شهرستان سنندج, بطور جداگانه توسط نیروهای امنیتی این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. همچنین ماموستا حسین علیمرادی, فعال مذهبی اهل سنت و مدیر این مدرسه علوم دینی توسط اداره اطلاعات سنندج احضار و تحت بازجوئی قرار گرفت.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۱۸خرداد ماه ۱۳۹۹, جعفر اوصافی, متولد۱۳۶۹, ساکن شهرستان بوکان, فعال مذهبی اهل سنت و مدیر کانال تلگرامی “پرسش و پاسخ شرعی اهل سنت و جماعت”, در پی یورش نیروهای امنیتی به منزل شخصی وی در شهرستان بوکان پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی, بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۲۶ خرداد ماه ۱۳۹۹, عبدالسلام مردان رزگه, شهروند اهل سنت, اهل روستای “سوجه” از توابع اشنویه, پس از اتمام مراحل بازجوئی و محاکمه در دادگاه بدوی بطور موقت و تا زمان ابلاغ حکم قطعی از زندان مرکزی ارومیه آزاد شد.

ردیف  موارد نقض حقوق بشر جمع موارد
۱ بازداشت ۱۳
۲ بیخبری از افراد در بازداشت ۱۲
۳ احضار و بازجوئی ۱
۴ یورش ۱
۵ تفهیم اتهام ۱
۶ آزادی با تودیع قرار وثیقه ۱
جمع کل موارد
۲۹ مورد 

بهائیان

ایران، کشوری که در آن بهائیان زیادی زندگی میکنند، آئین بهایی هنوز یک در ایران «فرقه مرتد» تلقی می‌شود. . این مشهور است که بهاییان به دنبال صلح هستند، قدرت سیاسی نمی‌خواهند و تهدید امنیتی ایجاد نمی‌کنند. با این حال رژیم دینی ایران آن‌ها را تحت تعقیب قرار می‌دهد. از انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ میلادی تاکنون، بهاییان به طور سامانمند و روشمند از دسترسی به تحصیلات عالی و همچنین حق اشتغال محروم بوده‌اند؛و اگر پیگیر حق از دست رفته خود باشند با اتهامات واهی و زندان و تهدید مواجه می‌گیرند و همواره در معرض دستگیری‌های بدون مجوز قانونی و حبس قرار گرفته‌اند. بهائیان هرگز قادر نبوده‌اند به طور علنی از تعالیم دینی خود پیروی کنند. آنها تقریباً در تمام مراحل زندگی مورد بدرفتاری قرار می‌گیرند.
انتقال دانش و تجربه بشری، جز از طریق آموزش امکان‌پذیر نیست و به همین دلیل حق تحصیل یکی از حقوق بنیادی بشر در مواد ۲۶ و ۲۷ اعلامیه جهانی حقوق بشر، بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی و مواد ۱۳ ، ۱۴ و ۱۵ میثاق بین‌المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است که همگی بر حق تحصیل بدون هیچ نوع تبعیض از حیث نژاد، رنگ، جنس، زبان، مذهب، عقیده سیاسی و یا هر عقیده دیگر یا اصل و منشأ ملی یا اجتماعی، دارایی، نسب یا هر وضعیت دیگر شناخته‌شده و بر آن تأکید شده و دولت ایران موظف است تمامی امکانات و تسهیلات لازم را برای ایجاد شرایط مناسب جهت بهره‌مندی همه شهروندان از این حق طبیعی فراهم کند و کلیه موانعی را که در اثر شرایط خاص جغرافیایی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در مسیر رسیدن شهروندان به این حق قرار می‌گیرد، مرتفع سازند.
ممانعت از کسب‌وکار بهاییان یکی دیگر از فشارها و آزار و اذیت‌هایی است که بهاییان با آن مواجه هستند، پلیس اداره اماکن که وابسته به نیروی انتظامی است در نقاط مختلف کشور که سرکشی ماهانه به محل کسب شهروندان دارند، در اکثر مواقع محل کسب بهاییان را به دلیل عدم اجازه کسب، پلمپ می‌کنند.

در این ماه

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, الهه سمیع زاده, شهروند بهائی ساکن شیراز, در بخش دوم از پرونده قضائی خود از بابت اتهام استفاده از عناوین علمی توسط شعبه ۱۰۵ دادگاه کیفری ۲ شیراز به ریاست قاضی فخارزاده, به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و ۲ سال انفصال از خدمات دولتی و عمومی محکوم شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنبه ۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, امین ذوالفقاری, شهروند بهائی ساکن یزد, توسط نیروهای امنیتی در این شهرستان بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی این شهرستان منتقل شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۶ خرداد ماه ۱۳۹۹, فرزان معصومی و فرهام ثابت, دو تن از شهروندان بهائی ساکن شیراز که پیشتر با اتهامات اجتماع و تبانی از طریق عضویت در گروههای معاند نظام و تبلیغ علیه نظام توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب شیراز به ریاست قاضی محمود ساداتی محاکمه شده بودند هر یک به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۱۰ خرداد ماه ۱۳۹۹, شه زاد حسینی به همراه فرزندش شایان حسینی, دو شهروند بهائی ساکن خمینی شهر اصفهان پس از اتمام مراحل بازجوئی و بلاتکلیفی طولانی مدت هر یک با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, ساعت ۷ عصر شنبه ۱۰ خرداد ماه ۱۳۹۹, پروانه حسینی, شهروند بهائی ساکن خمینی شهر اصفهان در پی یورش ماموران اطلاعات سپاه صاحب الزمان اصفهان به منزل شخصی وی پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی به اتهام تشکیل کلاسهای مرتبط با آموزشهای مذهبی بهائیان موسوم به گلشن توحید, بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۱۰ خرداد ماه ۱۳۹۹, میترا بندی امیرآبادی و هیوا یزدان مهدی آبادی, دو شهروند بهائی ساکن یزد پس از تفتیش منازل و ضبط وسائل شخصی بازداشت شدند. ماموران امنیتی همچنین منزل پدر همسر هیوا یزدان مهدی آبادی را مورد تفتیش قرار دادند و برخی اقلام شخصی وی را ضبط کردند. از زمان بازداشت از وضعیت این ۲ شهروند بهائی اطلاعی در دست نیست.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۱۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, پروانه حسینی, شهروند بهائی ساکن اصفهان از بازداشتگاه اطلاعات سپاه این شهر آزاد شد. این شهروند بهائی عصر روز گذشته در پی یورش ماموران اطلاعات سپاه بازداشت شده بود.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۱۲ خرداد ماه ۱۳۹۹, ویدا حقیقی نجف آبادی, شهروند بهائی ساکن نجف آباد اصفهان برای تحمل ۱ سال حبس تعزیری به زندان مرکزی اصفهان منتقل شد. این شهروند بهائی در پرونده ای از سال ۱۳۹۰, به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و ۱ سال حبس تعلیقی محکوم شده بود که این حکم توسط دادگاه تجدیدنظر استان اصفهان عینا تائید شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۱۲ خرداد ماه ۱۳۹۹, منزل شخصی محبوبه میثاقیان, شهروند بهائی ساکن یزد توسط نیروهای امنیتی مورد تفتیش قرار گرفت و برخی اقلام شخصی وی ضبط و این شهروند بهائی پس از بازداشت به مکان نامعلومی منتقل شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۱۸ خرداد ماه ۱۳۹۹, دیدار احمدی, بشری مصطفوی و ناهید نعیمی, سه شهرند بهائی سان شهرستان رفسنجان از توابع استان کرمان پس از تفتیش منازل و ضبط وسائل شخصی بازداشت شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۱۸ خرداد ماه ۱۳۹۹, تورج امینی, شهروند بهائی ساکن کرج, که پیشتر توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب این شهرستان با اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” محاکمه شده بود به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید محکوم شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۲۰خرداد ماه ۱۳۹۹, نگین قدمیان, شهروند بهائی محبوس در بند زنان زندان اوین به مرخصی منتهی به آزادی اعزام شد. این شهروند بهائی در مجموع به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۲۰ خرداد ماه ۱۳۹۹, شعبه ۱ دادگاه انقلاب شیراز, به ریاست قاضی “محمود ساداتی” با صدور و ابلاغ احضاریه هایی ۲۶ تن از شهروندان بهائی ساکن این شهرستان بنامهای مهیار سفیدی میاندوآب، نبیل تهذیب، نسیم کاشانی نژاد، نوشین زنهاری، ورقا کاویانی, یکتا فهندژ سعدی فربد شادمان، فرزاد شادمان، لالا صالحی، مژگان غلام پور سعدی، مرجان غلام پور، مریم اسلامی مهدی آبادی، پریسا روحی زادگان، اسماعیل روستا، بهاره نوروزی، بهنام عزیزپور، ثمره آشنایی، رامین شیروانی، رضوان یزدانی، سروش ایقانی صغادی، سعید حسنی، شادی صادق اقدم، شمیم اخلاقی، صهبا فرح بخش، صهبا مصلحی، عهدیه عنایتی، را برای حضور در جلسه دادرسی و ارائه دفاعیات در دادگاه احضار کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۲۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, شیدا عابدی، سیمین محمدی, سهراب ملاکی، ساغر محمدی، خلیل ملاکی، مریم مختاری، شش تن از شهروندان بهائی زندانی و محبوس در زندان بیرجند که در فروردین ماه سالجاری به مرخصی اعزام شده بودند پس از اتمام دوران مرخصی جهت تحمل ادامه حبس به زندان بیرجند بازگشتند. این شهروندان بهائی در فروردین ماه ۱۳۹۹, به همراه بیژن احمدی, بهمن صالحی و فیروز احمدی به مرخصی اعزام شده بودند اما با توجه به بیماری این ۳ شهروند بهائی, مرخصی آنها به مدت ۲ هفته دیگر تمدید شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۲۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, مهرداد موسوی خولنجانی, شهروند بهائی ساکن شاهین شهر اصفهان, دارای مدرک لیسانس و فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی اصفهان, توسط شعبه ۸ دادگاه تجدیدنظر استان اصفهان به مستشاری محمد محمدی کمال آبادی و ریاست قاضی جواد منصوری از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. این شهروند بهائی در مرحله بدوی نیز توسط شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری ۲ شاهین شهر اصفهان به این میزان حبس محکوم شده بود. این شهروند بهائی در پرونده ای دیگر در تاریخ ۱۷ مهر ماه ۱۳۹۷, توسط شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری ۲ اصفهان به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق تبلیغ بهائیت” محاکمه و به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. این پرونده پس از ارجاع به شعبه ۸ دادگاه تجدیدنظر استان اصفهان به مستشاری علیرضا اکبری و ریاست قاضی جواد منصوری با صدور دادنامه ای به تاریخ ۶ اسفند ماه ۱۳۹۸ از اتهام مذکور تبرئه و پرونده بسته شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۲۷ خرداد ماه ۱۳۹۹, دیدار احمدی, ناهید نعیمی و بشرا مصطفوی, شهروندان بهائی ساکن شهرستان رفسنجان از توابع استان کرمان پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۲۷ خرداد ماه ۱۳۹۹, محبوبه میثاقیان « دهقان », شهروند بهائی ساکن یزد پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه از بازداشت آزاد شد. این شهروند بهائی اواسط خرداد ماه ۱۳۹۹ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنبه ۲۹خرداد ماه ۱۳۹۹, شهریار عطریان, شهروند بهائی ساکن شیراز, توسط شعبه ۱۷ دادگاه تجدیدنظر استان فارس از بابت اتهامات عضویت در گروههای معاند نظام به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم بصورت غیابی و با استناد به ماده ۴۵۰ از قانون مجازات اسلامی که “برعدم ضرورت تشکیل جلسه تجدیدنظر با حضور متهم و وکیل مدافع وی تاکید می کند” صادر شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنبه ۲۹خرداد ماه ۱۳۹۹, فاروق ایزدی نیا, نویسنده, مترجم, پژوهشگر و شهروند بهائی ساکن تهران توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست احمد زرگر از بابت اتهامات اقدام علیه امنیت ملی از طریق هدایت تشکیلات بهائی به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۳۱خرداد ماه ۱۳۹۹, فریبا اشتری, شهروند بهائی ساکن یزد که پیش از این با اتهامات عضویت در گروههای مخالف نظام و فعالیت تبلیغی علیه نظام توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب یزد به مستشاری محمدرضا دشتی پور محاکمه شده بود به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۳۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, فرید زیرگی مقدم, شهروند بهائی ساکن بیرجند, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب این شهرستان با اتهامات عضویت در تشکیلات غیرقانونی بهائی و فعالیت تبلیغی علیه نظام توسط قاضی جعفر اسلام خواه در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. جلسه دادرسی به پرونده این شهروند بهائی ۱۰ روز پیش توسط شعبه مذکور برگزار شده بود.

 ردیف  موارد نقض حقوق بشر جمع موارد
۱ صدور حکم حبس تعزیری ۵
۲ محرومیت از حقوق شهروندی ۱
۳ بازداشت ۹
۴ بیخبری از افراد بازداشت شده ۲
۵ محاکمه ۳۴
۶ احضار به دادگاه ۲۶
۷ صدور حکم حبس تعزیری ۵
۸ صدور حکم تبعید ۱
۹ صدور حکم بر طبق ماده ۴۵۰ بدون تشکیل جلسه دادگاه ۱
۱۰ تبرئه از اتهام منتسبه ۱
۱۱ تفتیش منزل / محل کسب ۱۰
۱۲ ضبط وسائل ۸
۱۳ اجرای حکم حبس تعزیری ۱
۱۴ تمدید مرخصی زندانی ۳
۱۵ بازگشت به زندان در پی عدم تمدید مرخصی ۶
۱۶ آزادی با تودیع قرار وثیقه ۷
۱۷ آزادی مشروط ۱
جمع کل موارد ۱۲۱ مورد 

مسیحیان

جمهوری اسلامی کمر به نابودی مسیحیت بسته است، واقعیتی است تلخ در مورد جفا بر مسیحیان ایران؛ مسیحیانی که به خاطر دگراندیشی و تغییر دین از سوی حکومت مذهبی جمهوری اسلامی مورد اتهام و محکومیت قرار می‌گیرند. جفا بر مسیحیان در کشورهای اسلامی رو به رشد است و روزانه مسیحیان بسیاری مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند. در جمهوری اسلامی ایران نیز، تعداد بی‌شماری از مسیحیان به خاطر تغییر دین و فعالیت‌های مذهبی‌شان زندانی‌شده، مورد اتهام و محکومیت قرار می‌گیرند. در حال حاضر بر اساس گزارش سازمان‌های مدافع حقوق مسیحیان در ایران گفته می‌شود تعداد زیادی از مسیحیان شناخته‌شده تنها به جرم‌هایی نظیر اقدامات بشارتی و یا آموزش و پخش انجیل در زندان به سر می‌برند و یا دیگر شهروندان مسیحی با عناوین جاسوسی محکوم می‌شوند و بسیاری از نوکیشان مسیحی تحت جفا قرارگرفته و با ضربات شلاق به جرم روزه‌خواری و شرب خمر در مراسم عشاء ربانی یا شکنجه و آزار در سلول خود در زندان‌های ایران مواجه شده و بعضاً حتی تحدید به مرگ شده‌اند. فشار دستگاه‌های امنیتی و قضایی بر کلیساها همچنان ادامه دارد و در ادامه سلسله محدودیت‌های اعمال‌شده از سوی مسئولان امنیتی، کلیساهای تبشیری رسمی، کلیسای جماعت ربانی مرکز در تهران، کلیسای پروتستان عمانوئیل، کلیسای انجیلی پطرس واقع در تهران و … یا به اجبار تن به همکاری با نهادهای امنیتی و تن دادن به خواسته‌های آنان مبنی بر افشای فهرست اعضای این کلیساها به همراه سایر مشخصات ایشان من‌جمله شماره ملی، بستن درهای خود را به روی ایمان داران و نوکیشان مسیحی فارسی‌زبان و عدم برگزاری مراسم به زبان فارسی داده‌اند و یا به کل تعطیل، رهبران آنان جمهوری مانند روبرت آسریان دستگیر و با احکام غیرمنصفانه و بلندمدت مواجه شده‌اند. حتی کلیساها از پذیرش فارسی زبانان خودداری میکنند و باید مراسم خود را به زبان غیر از فارسی برگزار نمایند . صدور احکام حبس برای مسیحیان ایران همچنان ادامه دارد؛ با اینکه در قانون اساسی ایران آزادی دینی مسیحیان، کلیمیان و زرتشتیان به رسمیت شناخته‌شده ولی عملکرد حکومت در برابر تبلیغات دینی و اجرای مناسک مذهبی آنان تاکنون نشان داده است که اصول مندرج در قانون اساسی در مورد آزادی دین و مذهب و عدم تفتیش عقاید، تنها سرپوشی برای نقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایران بوده است. در قانون اساسی ایران مذهب شیعه جعفری تنها مذهب رسمی ایران بوده و ارگان‌های مذهبی و امنیتی حکومت ایران تبلیغ اصول و مبانی این ادیان و مذاهب را تهدیدی برای ایدئولوژی غالب حکومتی قلمداد می‌کنند و این مسئله یکی از عمده دلایلی است که حاکمیت به واسطه‌ی آن، پیروان و مبلغین مسیحیت را سرکوب و با بستن کلیسای آنان، راه را برای تبلیغات دینی این دسته از پیروان ادیان در ایران را سد می‌کند .

در این ماه 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنبه ۸ خرداد ماه ۱۳۹۹, حسین کدیور، خلیل دهقان پور، کمال نعمانیان و محمد وفادار، چهار تن از نوکیشان مسیحی با دریافت ابلاغیه هایی توسط واحد اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت تهران واقع در زندان برای تحمل احکام ۵ سال حبس تعزیری فراخوانده شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۱۳خرداد ماه ۱۳۹۹, خلیل دهقان پور، کمال نعمانیان, حسین کدیور و محمد وفادار, چهار تن از نوکیشان مسیحی غیر تثلیثی ساکن رشت در حالی که برای اخذ مهلت به دادگاه انقلاب این شهرستان مراجعه کرده بودند در پی رد درخواست آنها برای تمدید مهلت جهت اجرای حکم حبس بازداشت شدند.

ردیف  موارد نقض حقوق بشر جمع موارد
۱ احضار به اجرای احکام ۵ 
۲ بازداشت ۵ 
۳ آغاز دوران محکومیت حبس ۵
جمع کل موارد ۱۵ مورد 

دراویش گنابادی

دراویش گنابادی و نعمت اللهی با جمعیتی بالا در ایران با موارد گسترده ای از نقض حقوق شهروندی دست و پنجه نرم می کنند. در بهمن و اسفند ۱۳۹۶, در خیابان گلستان واقع در محله پاسداران تهران, درگیری و زد و خورد دراویش گنابادی با نیروهای امنیتی به شکل بسیار گسترده ای رقم خورد. در تنش‌هایی که میان پلیس ایران و شماری از دراویش گنابادی ایجاد شد نهایتاً به کشته شدن ۳ مأمور پلیس و ۲ عضو بسیج و بازداشت حدود ۳۰۰ درویش در اول اسفند منجر شد. این تنش‌های زمانی آغاز شد که دراویش نعمت‌اللهی گنابادی در اعتراض به ایجاد محدودیت علیه رهبر یا قطب خود، نورعلی تابنده ملقب به مجذوب علی شاه، در منطقه پاسداران در شمال تهران تجمع کرده بودند. با گسترش این درگیری جامعه‌ی دراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادی شاهد موج تازه‌ای از سرکوب، آزار و اذیت هم‌ کیشان خود بودند. در این نوع از برخوردهای امنیتی و سرکوب گرایانه بر ضد دراویش طریقت نعمت اللهی گنابادی رقم خورد و دامنه این اتفاقات به حدی گسترش پیدا کرد که نیروهای امنیتی اقدام به محاصره گلستان هفتم واقع در خیابان پاسداران تهران کردند و می‌خواستند قطب دراویش گنابادی یعنی آقای نورعلی تابنده را به جرم اقدام علیه امنیت ملی دستگیر کنند که با دراویش با خط قرمز خواندن بازداشت دکتر تابنده ” یک پیرمرد نحیف ۹۰ ساله” مقاومت و درگیری دراویش با نیروهای امنیتی انجامید و دراویش به شدت ایستادگی جانانه ای در مقابل نیروهای امنیتی نمودند . امیرعلی محمدی لباف از دراویش گنابادی صبح روز یکشنبه ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۷, در کلانتری ۱۰۶ نامجو احضار و بازجوئی و مور تفتیش عقیده قرار گرفته و به شدت ضرب و شتم می‌شود. گفتنی است چند تن از دراویش با اطلاع از بازداشت وی، فوراً به این کلانتری مراجعه کردند که این امر منجر به آزادی آقای لباف و بازداشت نعمت‌الله ریاحی دیگر درویش گنابادی می‌شود. آقای نعمت‌الله ریاحی عصر همان روز به صورت پنهانی از کلانتری ۱۰۶ به دادسرای ناحیه هفت منتقل و از آنجا به مأمورین امنیتی تحویل داده شده است . این اتفاقات و جو ملتهب ادامه پیدا کرد تا عصر روز ۲۹ بهمن که این درگیریها شکل تازه ای به خود گرفت و قضیه از آنجا شکل گرفت که جمعی از دراویش با تجمع در مقابل کلانتری ۱۰۶ نامجو خواستار آزادی نعمت الله ریاحی بودند که این تجمع مسالمت آمیز آنها با هجوم نیروهای یگان ویژه ناجا به کشتار ۳ مامور پلیس و دو بسیجی و ضرب و شتم شدید بسیاری از دراویش و کشته شدن ۵ تن از دراویش و تخریب منازل شهروندان و اتومبیلهای آنها و بازداشت بیش از ۳۰۰ تن از دراویش منجر گردید.

در این ماه 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۱۰ خرداد ماه ۱۳۹۹, محمدعلی راجی, ۲۴ ساله و درویش گنابادی شهروند ساکن تهران, جهت تحمل حبس تعزیری ۹۱ روزه خود از بابت اتهام تشویش اذهان عمومی پس از مراجعه به واحد اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت تهران بازداشت و به بند قرنطینه زندان اوین منتقل شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز جمعه ۱۱خرداد ماه ۱۳۹۹, صالح الدین مرادی, درویش گنابادی ساکن شیراز, جهت سپری کردن دوران تبعید ۲ ساله خود عازم شهرستان برازجان شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران عصر روز یکشنبه ۱۸ خرداد ماه ۱۳۹۹, محمدعلی راجی, ۲۴ ساله و درویش گنابادی شهروند ساکن تهران, در راستای آزاد سازی زندانیان بر طبق عفو اخیر قوه قضائیه آزاد شد.


به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۲۶ خرداد ماه ۱۳۹۹, بهنام نظام آبادی « محجوبی », فرزند: علی, ساکن کرمان و متولد ۱۳۶۶, که پیشتر توسط دادگاه تجدیدنظر استان تهران از بابت اتهام اجتماع و تبانی, از طریق حضور در تجمعات غیرقانونی « حادثه گلستان هفتم پاسداران », به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بود برای تحمل حبس از سوی شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت تهران فراخوانده شد. این درویش گنابادی در تاریخ ۲۹ خرداد ماه برای اجرای حکم حبس به زندان اوین مراجعه کرد.

ردیف موارد نقض حقوق بشر جمع موارد
۱ احضار برای اجرای حکم حبس ۲
۲ اجرای حکم حبس تعزیری ۲
۳ اجرای حکم تبعید ۱
۴ آزادی مشروط و تعلیق باقی مانده حبس ۱
جمع کل موارد ۶ مورد 

سایر پیروان ادیان

بازداشت‌ها و خشونت‌های هدفمند ارگان‌های امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی همچنان متوجه پیروان سایر ادیان در ایران است.

حاکمیت کنونی ایران و سران آن اعتقاد دارند که برخی از گروه‌های مذهبی دشمنان کشور هستند، زیرا باورهای مذهبی آن‌ها ممکن است وفاداری به نظام را دچار چالش کند و به بهانه حفظ امنیت سیاسی، سرکوب فعالیت‌های مذهبی را سرلوحه عناد با ادیان دیگر را قرار داده‌اند.

در این ماه 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, روز دوشنبه ۵ خرداد ماه ۱۳۹۹, م.ک و م.ی, دو تن از فعالان مذهبی جریان یمانی ساکن مشهد توسط نیروهای امنیتی در این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. این شهروندان که از فعالان مذهبی جریان یمانی و در زمینه تبلیغات مذهبی عقاید و باورهای دینی خود در مشهد فعالیت می کردند پس از شناسائی توسط یکی از ارگانهای امنیتی بازداشت شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مهر, روز شنبه ۲۴خرداد ماه ۱۳۹۹, محمدصادق اکبری, رئیس کل دادگستری استان مازندران از بازداشت ۲۸ مرد و ۱۴ زن در یک مهمانی در منطقه مرزن آباد از توابع استان مازندران به اتهام شیطان پرستی خبر داد. محمدصادق اکبری, در تشریح این خبر ادعا کرد: “در راستای ارتقای امنیت اجتماعی، اخلاقی و جلوگیری از ترویج شیطان پرستی باند و گروه‌های انحرافی، تعداد ۲۸ نفر مرد و ۱۴ نفر زن در بخش مرزن آباد چالوس دستگیر و تعداد ۱۱ دستگاه خودرو شناسایی و توقیف شد”.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مهر, روز سه شنبه ۲۷ خرداد ماه ۱۳۹۹, روابط عمومی سپاه پاسداران در ایلام با صدور اطلاعیه ای بازداشت چند تن از دگراندیشان مذهبی و از پیروان موسوم به ظهور منجی را تائید کرد.

 ردیف  موارد نقض حقوق بشر جمع موارد
۱ بازداشت و بیخبری ۴۹
۲ تفتیش عقیده ۴۹
۳ یورش نیروهای امنیتی ۱
۴ ممانعت از انجام تبلیغات مذهبی ۲
جمع کل موارد  ۱۰۱ مورد 
برچسب هامسیحیان فارس زبانمسیحیان فارس زبان ایرانمسیحیان نوکیشمسیحیان نوکیش در ایرانمسیحیان آشوریمسیحیان ایرانمسیحیان تبشیریمسیحان ایراننقض حقوق پیروان آئین بهائینقض حقوق پیروان اهل سنت در ایراننقض حقوق پیروان ادیاننقض حقوق پیروان ادیان در ایراننقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایراننقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشر در زندان قرچک ورامیننقض حقوق دگراندیشان مذهبینقض حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایراننقض حقوق شهروندی اهل سنت ایراننقض حقوق شهروندی اهل سنت در ایراننقض حقوق شهروندی بهاییان ایراننقض حقوق شهروندان اهل تسنننقض حقوق شهروندان اهل سنتنقض حقوق شهروندان بهایینقض حقوق شهروندان بهایی در ایراننقض حقوق شهروندان بهاییاننقض حقوق شهروندان بهائینقض حقوق شهروندان بهائی در ایراننقض حقوق شهروندان ترک زبان در ایراننقض حقوق شهروندان در ایراننوکیش مسیحینوکیشان مذهبی در ایراننوکیشان مسیحینوکیشان مسیحی ایرانینوکیشان مسیحی در ایارننوکیشان مسیحی در ایراننوکیشان مسیحی در جمهوری اسلامینوکیشان مسیحی غیرتثلیثی در ایراننوکیشان مسیحیتگزارش ماهیانه نقض حقوق پیروان ادیانگزارش ماهیانه نقض حقوق پیروان ادیان خرداد ماهگزارش ماهیانه نقض حقوق پیروان سایر ادیانگزارش نقض حقوق پیروان ادیانگزارش نقض حقوق پیروان ادیان در ایرانگزارش نقض حقوق بشر در ایرانگزارشات ماهیانه نقض حقوق پیروان ادیانپیروان آئین یمانی در ایرانپیروان آئین یارسان در ایرانپیروان آئین بهاییپیروان آئین بهائیپیروان آئین بهائی در ایرانپیروان آئین بهائی در جمهوری اسلامیپیروان آئین دراویش گنابادی در ایرانپیروان آئین دراویش در ایرانپیروان اهل تسننپیروان اهل تسنن در ایرانپیروان اهل سنتپیروان اهل سنت ایرانپیروان اهل سنت در ایرانپیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیاقلیت مسیحیاقلیت یمانی در ایراناقلیت اهل تسنناقلیت اهل تسنن در ایراناقلیت اهل سنتاقلیت اهل سنت در ایراناقلیت بهاییاقلیت بهایی ایراناقلیت بهایی در ایراناقلیت بهائیاقلیت بهائی ایراناقلیت بهائی در ایراناقلیت دینیاقلیت درویش گنابادیاقلیت دراویش گنابادیاقلیت دراویش در ایراناقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیاقلیتهای دینی در ایراناهل تسنناهل تسنن ایراناهل تسنن در ایراناهل تسنن در زندانهای ایراناهل سنتاهل سنت ایراناهل سنت در ایراناهل سنت در استان مازندراناهل سنت در جمهوری اسلامیاهل سنت سیستان و بلوچستاناخبار ماهیانه نقض حقوق پیروان ادیاناخبار نقض حقوق پیروان ادیان در ایراناخبار هفتگی نقض حقوق پیروان ادیاناخبار هفتگی نقض حقوق پیروان ادیان در ایراناعمال فشار بر نوکیشان مسیحی در ایرانبازداشت دگراندیشان مذهبیحقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی دگراندیشان مذهبی در ایرانخرداد ماه ۱۳۹۹دگراندیشان مذهبیدگراندیشان مذهبی در ایرانسرکوب نوکیشان مسیحیسرکوب نوکیشان مسیحی در ایرانسرکوب گسترده دگراندیشان مذهبیسرکوب پیروان اهل سنت ایرانسرکوب پیروان اهل سنت در ایرانسرکوب اقلیت بهائی در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب اهل سنت ایرانسرکوب دگراندیشان مذهبیسرکوب دگراندیشان مذهبی در ایرانسرکوب شهروندان اهل سنت ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.