•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, اکتبر 3

گزارش ماهیانه نقض حقوق پیروان ادیان, فروردین ماه ۱۳۹۹

0
1050

ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر
هر کس حق دارد که از آزادی فکر، وجدان و مذهب بهر مند شود. این حق متضمن آزادی تغییر مذهب یا عقیده و ایمان می‌باشد و نیز شامل تعلیمات مذهبی و اجرای مراسم دینی است. هرکس می‌تواند از این حقوق یا مجتمعاً به طور خصوصی یا به طور عمومی برخوردار باشد.

ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر
هر انسانی محق به آزادی عقیده و بیان است؛ و این حق شامل آزادی داشتن باور و عقیده ای بدون [نگرانی] از مداخله [و مزاحمت]، و حق جستجو، دریافت و انتشار اطلاعات و افکار از طریق هر رسانه ای بدون ملاحظات مرزی است.

گزارش پیش رو دربردارنده اطلاعات آماری نقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایران, تا پایان فروردین ماه ۱۳۹۹ شمسی است. این گزارش به صورت آماری – تحلیلی ارائه می‌شود، مسلماً به دلیل عدم اجازه دولت ایران به مدافعان حقوق بشر جهت فعالیت به خصوص در حوزه گزارشگری نقض حقوق بشر و همین‌طور ممانعت از گردش آزاد اطلاعات و بالطبع به رسمیت نشناختن حوزه مستقل در فعالیت‌های مدنی از سوی دولت ایران، در حال حاضر مسئله گزارشگری، امری دشوار و خطیر با محدودیت‌های فراوان در ایران محسوب می‌شود.

مسلماً به دلیل عدم اجازه دولت جمهوری اسلامی ایران به مدافعان حقوق بشر جهت فعالیت به خصوص در حوزه دیده بانی و گزارشگری نقض حقوق بشر و همین‌طور ممانعت از گردش آزاد اطلاعات و بالطبع به رسمیت نشناختن حوزه مستقل در فعالیت‌های مدنی از سوی دولت ایران، در حال حاضر مسئله گزارشگری، امری دشوار و خطیر بسیاری از فعالان و گزارشگران در زندان و بازداشت هستند) با محدودیت‌های فراوان در ایران محسوب می‌شود.
برای آگاهی این که در بسیاری از موارد نقض حقوق شهروندان و پیروان سایر ادیان در ایران به دلیل تهدید خانواده های افراد بازداشت و یا محکوم به حبس شده و یا به هر طریق حقوق شهروندی وی نقض شده از سوی ارگانهای امنیتی و قضائی تهدید به پرونده سازی مجدد در صورت رسانه ای کردن پرونده فرد می شوند.

فشار بر پیروان سایر ادیان همچنان ادامه دارد 

حاکمیت کنونی ایران و سران آن اعتقاد دارند که برخی از گروه‌های مذهبی دشمنان کشور هستند، زیرا باورهای مذهبی آن‌ها ممکن است وفاداری به نظام را دچار چالش کند و به بهانه حفظ امنیت سیاسی، سرکوب فعالیت‌های مذهبی را سرلوحه عناد با ادیان دیگر را قرار داده‌اند.
بازداشت‌ها و خشونت‌های هدفمند ارگان‌های امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی همچنان متوجه پیروان سایر ادیان در ایران است. در ایران دسته از شهروندان به دو قسم رسمی و غیررسمی تقسیم می‌شوند، پیروان آئین بهایی از ادیان غیررسمی هستند که تحت فشارهای بیشتری قرار دارند، آن‌ها از انجام مناسک دینی و تبلیغ آئین آزادانه، تدریس و تحصیل در مقاطع عالی محروم هستند، هم‌اکنون تنی چند از رهبران این آئین که امور بهاییان را در این کشور اداره می‌کردند، در زندان‌های اوین و رجایی شهر به سر می‌برند و ده‌ها تن از پیروان آن نیز در زندان‌های کشور ازجمله سمنان، مشهد، تهران، کرج و غیره متحمل حبس‌های طولانی شده‌اند. ادیان و مذاهب رسمی هم چون مسیحیان نیز با محدودیت‌هایی زیادی مواجه هستند، جمهوری اسلامی تنها عبادت مسیحیان عاشوری، ارمنی و کلدانی را که مسیحی هستند، به رسمیت می‌شناسد، تبلیغ آئین برای ایرانیان از سوی ایشان جرم تلقی می‌شود. کسانی که فارس زبان هستند از ورود به کلیساها منع می‌شوند و کلیساها وظیفه دارند اسامی اعضای خود به همراه کپی کارت ملی آنها را به وزارت اطلاعات ارائه دهند ، توزیع کتب مقدس در کتابفروشی ها ممنوع میباشد . ماده ۱۳ و ۲۶ قانون اساسی جمهوری اسلامی، مسیحیت را به رسمیت می‌شناسد و به مسیحیان حق عبادت و ایجاد انجمن را داده است اما برخورد با مسیحیان پروتستان که معتقد به بشارت دین خود هستند کماکان وجود دارد و کلیساهای خانگی با سرکوب گسترده مواجه هستند. تبعیض مذهبی در مورد مسلمانان سنی نیز اعمال می‌شود، آن‌ها که اکثراً در مناطق حاشیه‌ای کشور زندگی می‌کنند، از حق ساخت مسجد و برگزاری آئین مذهبی ازجمله نماز عید فطر و قربان در مناطق مرکزی هم چون تهران محروم هستند. حتی در مواردی گزارش تخریب نمازخانه اهل سنت هم گزارش شده است و این گروه از افراد با اعدام و بازداشت و آزار و اذیت هایی مواجه هستند حتی آنها از استخدام در ادارات دولتی و تصدی سمت هم منع هستند که نمونه بارز آن انتخاب بیژن ذوالفقار نصب به سمت وزیر ورزش در دولت حسن روحانی بوده که به خاطر اهل تسنن بودن وی از مجلس رای اعتماد نگرفت .

اهل سنت

اهل سنت خواستار امنیت و اخوت هستند، انتظار دارند که آزادی مذهبی مراعات شود و این خواسته تک‌تک جامعه اهل سنت است. انتظار آن است که جامعه اهل سنت در شهرهای بزرگ کشور مثل اصفهان و دیگر شهرها آزادانه بتوانند نماز بخوانند و به تعلیم فرزندان خود مشغول باشند. این انتظار کاملاً معقول و قانونی است. اینکه اهل سنت بتواند در هر شهری که نیاز دارد مسجد بسازد و نماز جمعه و نماز عید بخواند و از آزادی کامل برخوردار باشد، انتظاری کاملاً قانونی بوده و خواسته‌ای زیاده خواهان نیست. اهل سنت معتقد است که حق مردم باید رعایت شود و کسی به خاطر مذهب از حقوقش محروم نشود، زیرا رعایت حقوق ملت باعث اتحاد و نزدیکی می‌شود.

زندانیان اهل سنت که به خاطر تبلیغ دینی با اتهاماتی مانند اقدام علیه امنیت ملی مواجه هستند حکم محاربه در دست دارند در زندان و در فضای نامناسبی دوران زندان خود را می‌گذرانند و بصورت مدام از سوی مأموران زندان به دلیل عقیده‌شان مورد بی‌احترامی قرار می‌گیرند.

اصل ۲۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران, برابری تمام شهروندان ایرانی را بر اساس موازین اسلام مورد تأکید قرار می‌دهد. با این حال در کنار سایر پیروان ادیان در ایران که این ماده اساسی نتوانسته برابری آنان را در بیش از ۳ دهه گذشته در برخورداری از حقوق شهروندی تضمین کند، پیروان اهل سنت در ایران نیز علیرغم اینکه مسلمان هستند شرایط مشابهی دارند، آنان نیز از تصاحب مسئولیت‌های کلان مدیریتی کشوری و لشگری و نیز بهره‌مندی برابر از فرصت‌ها و امکانات محروم هستند، همین‌طور با موانع و محدودیت‌های جدی برای تبلیغ باورهای خود و بجا آوردن مناسک مذهبی خود از سوی حکومت ایران روبه‌رو هستند.

در این ماه

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز جمعه ۱ فروردین ماه ۱۳۹۹, محمد قنبردوست, زندانی عقیدتی سنی مذهب محبوس در زندان مرکزی ارومیه که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس تعزیری خود بود در راستای اعطای عفو مشروط براساس بخشنامه اخیر قوه قضائیه آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۳ فروردین ماه ۱۳۹۹, حبیب جمالی, علی جمالی, عبدالقیوم حملی, عبدالرحیم جمالی و عبدالواحد بلوچی, پنج تن از شهروندان ساکن شهرستان سرباز و از نزدیکان مولوی فضل الرحمن کوهی پس از احضار به اداره اطلاعات این شهرستان پیرامون اعتراضات شهروندان نسبت به بازداشت این فعال مذهبی اهل سنت تحت بازجوئی قرار گرفتند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنبه ۷ فروردین ماه ۱۳۹۹, حافظ عبدالرشید ریگی, فعال مذهبی اهل سنت ساکن شهرستان مهرستان واقع در استان سیستان و بلوچستان توسط نیروهای اداره اطلاعات در این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۹ فروردین ماه ۱۳۹۹, شانزده تن از زندانیان زن عقیدتی اهل سنت, محبوس در اندرزگاه ۵ سالن ۲ « دربسته » واقع در زندان اوین که از بابت عضویت و همکاری با گروههای جهادی, پس از تسلیم شدن همسران آنها به نیروهای امنیتی در ایران بازداشت شده بودند و به همراه فرزندان خود در این بند زندان اوین در حال تحمل حبس تعزیری خود بودند پس از اعطای عفو مشروط در راستای بخشنامه اخیر قوه قضائیه پس از آزادی به استان کرمانشاه که محل زندگی آنها بود بازگشتند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۱۳ فروردین ماه ۱۳۹۹, مختار باباجانی, یاسین رمضانی و رضا کامرانی, جبار قادری, ایوب بدری, پنج تن از زندانیان سیاسی محبوس در سالن ۱۱ زندان رجائی شهر کرج که در حال تحمل دوران محکومیت حبس تعزیری ۵ ساله خود بودند با اعطای عفو مشروط آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۱۸ فروردین ماه ۱۳۹۹, اسماعیل رشیدی, زندانی عقیدتی سنی مذهب محبوس در سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ زندان رجائی شهر کرج که در حال تحمل دوران محکومیت حبس تعزیری ۵ ساله خود بود با اعطای عفو مشروط آزاد شدند.

روند ستیز با پیروان اهل سنت در این ماه نیز ادامه داشت به گونه‌ای که حقوق شهروندی آنها در موارد ذیل نقض گردید

 ردیف  موارد نقض حقوق بشر جمع موارد
۱ بازداشت و بی خبری ۱
۲ احضار و بازجوئی ۵
۳ محرومیت از حق انتخاب وکیل و سایر حقوق افراد بازداشتی ۱
۴ آزادی مشروط زندانی ۲۳
جمع کل موارد  ۳۰ مورد

بهاییان

ایران، کشوری که در آن بهائیان زیادی زندگی میکنند، آئین بهایی هنوز یک در ایران «فرقه مرتد» تلقی می‌شود. . این مشهور است که بهاییان به دنبال صلح هستند، قدرت سیاسی نمی‌خواهند و تهدید امنیتی ایجاد نمی‌کنند. با این حال رژیم دینی ایران آن‌ها را تحت تعقیب قرار می‌دهد. از انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ میلادی تاکنون، بهاییان به طور سامانمند و روشمند از دسترسی به تحصیلات عالی و همچنین حق اشتغال محروم بوده‌اند؛و اگر پیگیر حق از دست رفته خود باشند با اتهامات واهی و زندان و تهدید مواجه می‌گیرند و همواره در معرض دستگیری‌های بدون مجوز قانونی و حبس قرار گرفته‌اند. بهائیان هرگز قادر نبوده‌اند به طور علنی از تعالیم دینی خود پیروی کنند. آنها تقریباً در تمام مراحل زندگی مورد بدرفتاری قرار می‌گیرند.
انتقال دانش و تجربه بشری، جز از طریق آموزش امکان‌پذیر نیست و به همین دلیل حق تحصیل یکی از حقوق بنیادی بشر در مواد ۲۶ و ۲۷ اعلامیه جهانی حقوق بشر، بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی و مواد ۱۳ ، ۱۴ و ۱۵ میثاق بین‌المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است که همگی بر حق تحصیل بدون هیچ نوع تبعیض از حیث نژاد، رنگ، جنس، زبان، مذهب، عقیده سیاسی و یا هر عقیده دیگر یا اصل و منشأ ملی یا اجتماعی، دارایی، نسب یا هر وضعیت دیگر شناخته‌شده و بر آن تأکید شده و دولت ایران موظف است تمامی امکانات و تسهیلات لازم را برای ایجاد شرایط مناسب جهت بهره‌مندی همه شهروندان از این حق طبیعی فراهم کند و کلیه موانعی را که در اثر شرایط خاص جغرافیایی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در مسیر رسیدن شهروندان به این حق قرار می‌گیرد، مرتفع سازند.
ممانعت از کسب‌وکار بهاییان یکی دیگر از فشارها و آزار و اذیت‌هایی است که بهاییان با آن مواجه هستند، پلیس اداره اماکن که وابسته به نیروی انتظامی است در نقاط مختلف کشور که سرکشی ماهانه به محل کسب شهروندان دارند، در اکثر مواقع محل کسب بهاییان را به دلیل عدم اجازه کسب، پلمپ می‌کنند.

در این ماه

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۲۶ فروردین ماه ۱۳۹۹, پیمان کوشک باغی, زندانی سیاسی و شهروند بهائی که از تاریخ ۲۷ اسفند ماه سال ۱۳۹۸, به مرخصی اعزام شده بود در پی تائید درخواست آزادی مشروط و با توجه به بخشنامه اخیر قوه قضائیه مرخصی وی به آزادی مشروط تبدیل شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۲۷ فروردین ماه ۱۳۹۹, پیمان دمشقی, شهروند بهائی محبوس در زندان مرکزی کرج که از اسفند ماه سال ۱۳۹۸, به مرخصی اعزام شده بود در پی تائید درخواست آزادی مشروط و با توجه به بخشنامه اخیر قوه قضائیه مرخصی وی به آزادی مشروط تبدیل شد. پیمان دمشقی, در مجموع به تحمل ۶ماه حبس تعزیری محکوم شده بود و از آذر ماه سال گذشته جهت اجرای حکم حبس تعزیری به زندان مرکزی کرج منتقل شده بود.

روند ستیز با پیروان آئین بهائی در این ماه نیز ادامه داشت به گونه‌ای که حقوق شهروندی آنها در موارد ذیل نقض گردید

ردیف  موارد نقض حقوق بشر جمع موارد
۱ مرخصی زندانی  ۲ 
۲ آزادی مشروط زندانی ۲
جمع کل موارد  ۴

مسیحیان

جمهوری اسلامی کمر به نابودی مسیحیت بسته است، واقعیتی است تلخ در مورد جفا بر مسیحیان ایران؛ مسیحیانی که به خاطر دگراندیشی و تغییر دین از سوی حکومت مذهبی جمهوری اسلامی مورد اتهام و محکومیت قرار می‌گیرند. جفا بر مسیحیان در کشورهای اسلامی رو به رشد است و روزانه مسیحیان بسیاری مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند. در جمهوری اسلامی ایران نیز، تعداد بی‌شماری از مسیحیان به خاطر تغییر دین و فعالیت‌های مذهبی‌شان زندانی‌شده، مورد اتهام و محکومیت قرار می‌گیرند. در حال حاضر بر اساس گزارش سازمان‌های مدافع حقوق مسیحیان در ایران گفته می‌شود تعداد زیادی از مسیحیان شناخته‌شده تنها به جرم‌هایی نظیر اقدامات بشارتی و یا آموزش و پخش انجیل در زندان به سر می‌برند و یا دیگر شهروندان مسیحی با عناوین جاسوسی محکوم می‌شوند و بسیاری از نوکیشان مسیحی تحت جفا قرارگرفته و با ضربات شلاق به جرم روزه‌خواری و شرب خمر در مراسم عشاء ربانی یا شکنجه و آزار در سلول خود در زندان‌های ایران مواجه شده و بعضاً حتی تحدید به مرگ شده‌اند. فشار دستگاه‌های امنیتی و قضایی بر کلیساها همچنان ادامه دارد و در ادامه سلسله محدودیت‌های اعمال‌شده از سوی مسئولان امنیتی، کلیساهای تبشیری رسمی، کلیسای جماعت ربانی مرکز در تهران، کلیسای پروتستان عمانوئیل، کلیسای انجیلی پطرس واقع در تهران و … یا به اجبار تن به همکاری با نهادهای امنیتی و تن دادن به خواسته‌های آنان مبنی بر افشای فهرست اعضای این کلیساها به همراه سایر مشخصات ایشان من‌جمله شماره ملی، بستن درهای خود را به روی ایمان داران و نوکیشان مسیحی فارسی‌زبان و عدم برگزاری مراسم به زبان فارسی داده‌اند و یا به کل تعطیل، رهبران آنان جمهوری مانند روبرت آسریان دستگیر و با احکام غیرمنصفانه و بلندمدت مواجه شده‌اند. حتی کلیساها از پذیرش فارسی زبانان خودداری میکنند و باید مراسم خود را به زبان غیر از فارسی برگزار نمایند . صدور احکام حبس برای مسیحیان ایران همچنان ادامه دارد؛ با اینکه در قانون اساسی ایران آزادی دینی مسیحیان، کلیمیان و زرتشتیان به رسمیت شناخته‌شده ولی عملکرد حکومت در برابر تبلیغات دینی و اجرای مناسک مذهبی آنان تاکنون نشان داده است که اصول مندرج در قانون اساسی در مورد آزادی دین و مذهب و عدم تفتیش عقاید، تنها سرپوشی برای نقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایران بوده است. در قانون اساسی ایران مذهب شیعه جعفری تنها مذهب رسمی ایران بوده و ارگان‌های مذهبی و امنیتی حکومت ایران تبلیغ اصول و مبانی این ادیان و مذاهب را تهدیدی برای ایدئولوژی غالب حکومتی قلمداد می‌کنند و این مسئله یکی از عمده دلایلی است که حاکمیت به واسطه‌ی آن، پیروان و مبلغین مسیحیت را سرکوب و با بستن کلیسای آنان، راه را برای تبلیغات دینی این دسته از پیروان ادیان در ایران ، سد می‌کند .

در این ماه 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۹ فروردین ماه ۱۳۹۹, با ابلاغ اجرائیه تبعید ابراهیم فیروزی, نوکیش مسیحی که از آبان ماه سال گذشته در حال تحمل دوران تبعید ۲ ساله خود در شهرستان سرباز بود این نوکیش مسیحی علاوه بر تحمل ۸ ماه تبعید دیگر در شهرستان سرباز باید ۳ ماه دیگر هم بعنوان دورانی که اجرای حکم تبعید وی از آذر ماه سال گذشته تعلیق شده بود را در شهرستان سرباز سپری کند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنبه ۱۴ فروردین ماه ۱۳۹۹, رخساره « ماهرخ » قنبری », نوکیش مسیحی محبوس در بند زنان زندان کچوئی کرج که از تاریخ ۱۲ اسفند ماه سال گذشته به مرخصی ۳۶ روزه اعزام شده بود در راستای عفو مشروط و آزادسازی زندانیان آزاد شد. این نوکیش مسیحی از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم و چندی پس از آن برای تحمل دوران حبس به زندان قزلحصار منتقل شده بود.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۲۴ فروردین ماه ۱۳۹۹, فاطمه « آیلار » باختری, نوکیش مسیحی محبوس در بند زنان زندان اوین که از اوایل اسفند ماه سال گذشته به مرخصی ۴۵ روزه اعزام شده بود با توجه به تماس تلفنی با دادسرای امنیت زنددن اوین مطلع شد که در راستای عفو مشروط و آزادسازی زندانیان آزاد شده است. این نوکیش مسیحی از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

روند ستیز با پیروان مسیحیت در این ماه نیز ادامه داشت به گونه‌ای که حقوق شهروندی آنها در موارد ذیل نقض گردید: 

ردیف  موارد نقض حقوق بشر جمع موارد
۱ صدور حکم تبعید ۱
۲ فرافکنی و حاشیه سازی ۱
۴ محرومیت از حق دادرسی عادلانه و بیطرف ۱
۵ آزادی مشروط زندانی  ۲
جمع کل موارد  ۵

دراویش گنابادی

دراویش گنابادی و نعمت اللهی با جمعیتی بالا در ایران با موارد گسترده ای از نقض حقوق شهروندی دست و پنجه نرم می کنند. در بهمن و اسفند ۱۳۹۶, در خیابان گلستان واقع در محله پاسداران تهران, درگیری و زد و خورد دراویش گنابادی با نیروهای امنیتی به شکل بسیار گسترده ای رقم خورد. در تنش‌هایی که میان پلیس ایران و شماری از دراویش گنابادی ایجاد شد نهایتاً به کشته شدن ۳ مأمور پلیس و ۲ عضو بسیج و بازداشت حدود ۳۰۰ درویش در اول اسفند منجر شد. این تنش‌های زمانی آغاز شد که دراویش نعمت‌اللهی گنابادی در اعتراض به ایجاد محدودیت علیه رهبر یا قطب خود، نورعلی تابنده ملقب به مجذوب علی شاه، در منطقه پاسداران در شمال تهران تجمع کرده بودند. با گسترش این درگیری جامعه‌ی دراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادی شاهد موج تازه‌ای از سرکوب، آزار و اذیت هم‌ کیشان خود بودند. در این نوع از برخوردهای امنیتی و سرکوب گرایانه بر ضد دراویش طریقت نعمت اللهی گنابادی رقم خورد و دامنه این اتفاقات به حدی گسترش پیدا کرد که نیروهای امنیتی اقدام به محاصره گلستان هفتم واقع در خیابان پاسداران تهران کردند و می‌خواستند قطب دراویش گنابادی یعنی آقای نورعلی تابنده را به جرم اقدام علیه امنیت ملی دستگیر کنند که با دراویش با خط قرمز خواندن بازداشت دکتر تابنده ” یک پیرمرد نحیف ۹۰ ساله” مقاومت و درگیری دراویش با نیروهای امنیتی انجامید و دراویش به شدت ایستادگی جانانه ای در مقابل نیروهای امنیتی نمودند . امیرعلی محمدی لباف از دراویش گنابادی صبح روز یکشنبه ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۷, در کلانتری ۱۰۶ نامجو احضار و بازجوئی و مور تفتیش عقیده قرار گرفته و به شدت ضرب و شتم می‌شود. گفتنی است چند تن از دراویش با اطلاع از بازداشت وی، فوراً به این کلانتری مراجعه کردند که این امر منجر به آزادی آقای لباف و بازداشت نعمت‌الله ریاحی دیگر درویش گنابادی می‌شود. آقای نعمت‌الله ریاحی عصر همان روز به صورت پنهانی از کلانتری ۱۰۶ به دادسرای ناحیه هفت منتقل و از آنجا به مأمورین امنیتی تحویل داده شده است . این اتفاقات و جو ملتهب ادامه پیدا کرد تا عصر روز ۲۹ بهمن که این درگیریها شکل تازه ای به خود گرفت و قضیه از آنجا شکل گرفت که جمعی از دراویش با تجمع در مقابل کلانتری ۱۰۶ نامجو خواستار آزادی نعمت الله ریاحی بودند که این تجمع مسالمت آمیز آنها با هجوم نیروهای یگان ویژه ناجا به کشتار ۳ مامور پلیس و دو بسیجی و ضرب و شتم شدید بسیاری از دراویش و کشته شدن ۵ تن از دراویش و تخریب منازل شهروندان و اتومبیلهای آنها و بازداشت بیش از ۳۰۰ تن از دراویش منجر گردید.

در این ماه 

به گزارش حقوق بشر در ایران, عصر روز یکشنبه ۳ فروردین ماه ۱۳۹۹, جواد خمیس آبادی, هادی کریمی و سخاوت سلیمی, سه تن از دراویش گنابادی بازداشت شده در حادثه گلستان هفتم که در حال تحمل دوران محکومیتهای حبس تعزیری خود بودند در راستای اعطای عفو مشروط و آزادسازی زندانیان سیاسی در راستای بخشنامه اخیر قوه قضائیه آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۴ فروردین ماه ۱۳۹۹, مصطفی رهسپار از زندان مرکزی خرم آباد و همچنین جعفر احمدی, مجید رشیدی, رضا رضائی, حسن شاهرضا, رسول هویدا و احمد ایرانی خواه از دراویش گنابادی محبوس در تیپ ۲ زندان تهران بزرگ و بازداشت شده در حادثه گلستان هفتم که در حال تحمل دوران محکومیتهای حبس تعزیری خود بودند در راستای اعطای عفو مشروط و آزادسازی زندانیان سیاسی در راستای بخشنامه اخیر قوه قضائیه آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۵ فروردین ماه ۱۳۹۹, سینا انتصاری, رضا انتصاری, دو تن از دراویش گنابادی محبوس در تیپ ۲ زندان تهران بزرگ و بازداشت شده در حادثه گلستان هفتم که در حال تحمل دوران محکومیتهای حبس تعزیری ۵ساله خود از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی” بودند با اعطای عفو مشروط و آزادسازی زندانیان سیاسی و در راستای بخشنامه اخیر قوه قضائیه آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۶ فروردین ماه ۱۳۹۹, میلاد کاکاوند, از زندان پارسیلون خرم آباد و همچنین مجید مرادی از زندان ایلام, دو تن از دراویش گنابادی محبوس  و بازداشت شده در حادثه گلستان هفتم که در حال تحمل دوران محکومیتهای حبس تعزیری خود بودند با اعطای عفو مشروط و آزادسازی زندانیان سیاسی و در راستای بخشنامه اخیر قوه قضائیه آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنبه ۷ فروردین ماه ۱۳۹۹, بهروز صادقی علیایی, از زندان تهران بزرگ و همچنین مجتبی بیرانوند از زندان پارسیلون خرم آباد, دو تن از دراویش گنابادی محبوس  و بازداشت شده در حادثه گلستان هفتم که در حال تحمل دوران محکومیتهای حبس تعزیری خود بودند با اعطای عفو مشروط و آزادسازی زندانیان سیاسی و در راستای بخشنامه اخیر قوه قضائیه آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۹فروردین ماه ۱۳۹۹, کیانوش بیرانوند, درویش گنابادی محبوس در تیپ ۲ زندان تهران بزرگ و از بازداشت شدگان حادثه گلستان هفتم با اعطای عفو مشروط آزاد شد. اعطای آزادی مشروط به این درویش گنابادی در حالی صورت گرفته که چنانچه زندانی پس از آزادی به جرمی مرتکب شود علاوه بر مجازات جرم اخیر باید باقی مانده مدت محکومیت حبس را که با آزادی مشروط آزاد شده سپری کند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۹فروردین ماه ۱۳۹۹, بابک مرادی درویش گنابادی محبوس در زندان پارسیلون خرم آباد و از بازداشت شدگان حادثه گلستان هفتم با اعطای عفو مشروط و آزادسازی زندانیان سیاسی و در راستای بخشنامه اخیر قوه قضائیه آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۱۰ فروردین ماه ۱۳۹۹, احسان ملک محمدی و سعید سلطانپور, دو تن از دراویش گنابادی بازداشت شده در حادثه گلستان هفتم که در حال تحمل دوران محکومیتهای حبس تعزیری ۵ ساله خود در زندان مرکزی کرج بودند با اعطای عفو مشروط آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۱۰ فروردین ماه ۱۳۹۹, حیدر تموری, درویش گنابادی محبوس در زندان مرکزی ایلام پیش از اتمام دوران حبس تعزیری ۵ ساله خود آزاد و جهت اجرای حکم تبعید ۲ ساله خود با دستبند و پابند به شهرستان خاش اعزام شد. این درویش گنابادی چند روز پس از اعزام به تبعید به مرخصی اعزا شد. همچنین سعید خموشی, دیگر درویش گنابادی محبوس در زندان وکیل آباد مشهد بطور مشروط و در راستای آزادسازی زندانیان براساس بخشنامه اخیر قوه قضائیه پیش از اتمام دوران محکومیت حبس از این زندان آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۱۱فروردین ماه ۱۳۹۹, رضا رضائی, درویش گنابادی محبوس در زندان مرکزی اصفهان  و از بازداشت شدگان حادثه گلستان هفتم با اعطای عفو مشروط آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۱۳ فروردین ماه ۱۳۹۹, محمدرضا درویشی و رضا یاوری, دو تن از دراویش گنابادی بازداشت شده در حادثه گلستان هفتم که در حال تحمل دوران محکومیتهای حبس تعزیری ۵ ساله خود در زندان شیبان اهواز بودند با اعطای عفو مشروط آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۱۶فروردین ماه ۱۳۹۹, علیرضا لک, درویش گنابادی محبوس در زندان مرکزی قم و از بازداشت شدگان حادثه گلستان هفتم با اعطای عفو مشروط آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۱۷فروردین ماه ۱۳۹۹, صالح الدین مرادی, درویش گنابادی محبوس در زندان عادل آباد شیراز  و از بازداشت شدگان حادثه گلستان هفتم با اعطای عفو مشروط آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۳۱ فروردین ماه ۱۳۹۹, رضا سیگارچی, درویش گنابادی محبوس در بند ۶ زندان قزلحصار کرج در پی وخامت حال ناشی از حمله قلبی به بیمارستان لقمان اعزام و بستری شد. این درویش گنابادی پیشتر به این مرکزی درمانی اعزام شده بود اما بدون تکمیل دوره درمان به زندان بازگردانده شد. رضا سیگارچی, در حال تحمل دوران محکومیت حبس تعزیری ۷ ساله خود می باشد. 

روند ستیز با پیروان دراویش گنابادی در این ماه نیز ادامه داشت به گونه‌ای که حقوق شهروندی آنها در موارد ذیل نقض گردید: 

ردیف موارد نقض حقوق بشر جمع موارد
۱ اجرای حکم تبعید ۱
۲ فرافکنی و حاشیه سازی ۱
۳ آزادی مشروط ۲۷
۴ محرومیت از درمان  ۱
۵ شکنجه ۱
جمع کل موارد  ۳۱

عرفان حلقه

پیروان عرفانهای نوظهور مثل عرفان حلقه با سرکوبهای شدید امنیتی در ایران مواجه هستند. سرکوب شدید و صدور احکام حبس برای این دسته از شهروندان در ایران خود به طور سیستماتیک ناقض حقوق اولیه این دسته از شهروندان در ایران میباشد. 

روند ستیز با پیروان عرفانهای نوظهور در این ماه نیز ادامه داشت به گونه‌ای که حقوق شهروندی آنها در موارد ذیل نقض گردید: 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۵ فروردین ماه ۱۳۹۹, امیرحسین میرخلیلی, از طرفداران عرفان حلقه که پیش از این و در تاریخ ۲۷ بهمن ماه سال گذشته توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمد مقیسه از بابت اتهامات “اقدام علیه امنیت از طریق اداره گروه و جمعیت با هدف بر هم زدن امنیت کشور با سازماندهی و فراخوانی تجمعات غیرقانونی در حمایت از محمدعلی طاهری”, “فعالیت تبلیغی علیه نظام” و “تشویش اذهان عمومی از طریق نشر اکاذیب در فضای مجازی” محاکمه شده بود در مجموع به تحمل ۱۳ سال حبس تعزیری, ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

ردیف موارد نقض حقوق بشر جمع موارد
۱ محاکمه  ۱
۲ محرومیت از حق دادرسی عادلانه, دسترسی به وکیل و سایر حقوق زندانیان  ۱
۳ صدور حکم حبس تعزیری ۱
۴ صدور حکم شلاق ۱
جمع کل موارد  ۴

 

برچسب هادراویش گنابادیجامعه بهائیانجامعه جهانی بهائیاننمایندگان اقلیتهای مذهبی در مجلسسرکوب پیروان سایر ادیان در ایراندراویش بازداشت شدهدراویش طریقت نعمت الهی گنابادیسرکوب دگراندیشان مذهبی در ایرانجامعه بهائی در ایراننقض حقوق دگراندیشان مذهبیپیروان سایر ادیانگنقض حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیسرکوب پیروان آئین بهائی در ایرانپیروان بهائیان در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیاقلیتهای مذهبی در ایرانشهروندان بهائی در ایرانپیروان اهل سنتجامعه بهائی ایرانتبعیض بر اقلیتهای مذهبیسرکوب مسیحیان ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبیپیروان اهل تسننسرکوب شهروندان بهائیسرکوب پیروان سایر ادیانسرکوب شهروندان بهائی ایرانپیروان اهل تسنن در ایرانپیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیشهروندان آئین یارسان در ایراننقض حقوق پیروان اهل سنت در ایرانسرکوب پیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیپیروان سایر ادیان در ایراننقض حقوق پیروان ادیان در ایرانحقوق اقلیتهای مذهبی در ایراندراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادیشهروندان بهائیمسیحیان پروتستانتبعیض بر اقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق شهروندی بهاییان در ایراننقض حقوق شهروندان بهائی در ایراننقض حقوق بهائیان ایرانحقوق بشر بهائیان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایرانسرکوب پیروان اهل سنتشهروندان پیرو آیین یارینوکیشان مسیحی ایرانیحقوق شهروندی اقلیتهای مذهبی در ایرانحقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندیوضعیت قضائی پیروان سایر ادیان در ایراننمایندگان اقلیتهای مذهبی در ایراناخبار پیروان سایر ادیانگزارش ماهیانه نقض حقوق بشرسرکوب دگراندیشان مذهبیحقوق شهروندان بهائی در ایراندراویش گنابادی در ایراننقض حقوق شهروندی بهاییان ایراننقض حقوق شهروندی بهائیاندر ایراناعدام اقلیتهای مذهبیسرکوب پیروان اهل تسننپیروان سنی مذهب در ایرانپیروان اهل سنت ایراننوکیشان مسیحی در جمهوری اسلامیمسیحیان ایراننوکیشان مسیحی در ایراننقض حقوق بشر در ایراندگراندیشان مذهبی در ایرانجامعه بهائیان ایرانآئین بهائیدراویش طریقت نعمت الهیدگراندیشان مذهبیمحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبینقض حقوق شهروندی بهائیان ایرانپیروان سایر ادیان ایر انحقوق اقلیتهای مذهبیحقوق شهروندی دگراندیشان مذهبی در ایرانمحرومیت از تحصیل مسیحیان ایرانپیروان آئین بهائیجامعه مسیحیان ایرانسرکوب پیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیپیروان سایر ادیاننقض حقوق بشرنقض حقوق شهروندان در ایرانجامعه بهائیجفا بر مسیحیان ایرانسرکوب اقلیتها در ایرانجامعه بهائیان در ایراننقض حقوق شهروندان بهائینقض حقوق پیروان ادیاننقض حقوق شهروندان بهایی در ایرانسرکوب پیروان اهل سنت در ایراننوکیشان مسیحی غیرتثلیثی در ایرانتحصیل اقلیتهای مذهبیپیروان آیین بهائیسرکوب پیروان اهل سنت ایرانپیروان ساید ادیان در ایرانبهائیان ایراندراویش طریقت نعمت اللهی گنابادینقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانسرکوب شهروندان بهائی در ایراننقض حقوق بهائیان در ایراندراویش در ایراننقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق شهروندی بهائیاندراویش طریقت نعمت اللهیپیروان اهل سنت در ایرانسرکوب پیروان آئین بهائیپیروان آیین بهایی در ایراناقلیتهای دینی در ایرانبازداشت پیروان عرفان حلقه در اردبیلپیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیآئین بهائی در ایراناقلیتهای مذهبیسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانحقوق پیروان سایر ادیان در ایرانآئین بهایینوکیشان مسیحیدراویشگزارش ماهیانه نقض حقوق پیروان ادیاننقض حقوق شهروندی بهائیان در ایرانپیروان سایر در ایرانپیروان آئین بهائی در ایراننقض حقوق بشر بهائیان در ایرانپیروان آیین بهائی در ایرانگزارش ماهیانه نقض حقوق بشر در ایرانشهروندان بهائی در جمهوری اسلامیدراویش گنابادی در جمهوری اسلامیپیروان عرفان حلقه در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.