شنبه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۲
شنبه, دسامبر 9

گزارش ماهیانه نقض حقوق پیروان ادیان، تیر ماه ۱۴۰۲

0
231

ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر

هر کس حق دارد که از آزادی فکر، وجدان و مذهب بهره مند شود. این حق متضمن آزادی تغییر مذهب یا عقیده و ایمان است و نیز شامل تعلیمات مذهبی و اجرای مراسم دینی است. هر فرد می‌تواند از این حقوق یا مجتمعاً به طور خصوصی یا به طور عمومی برخوردار باشد.

ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر

هر انسانی محق به آزادی عقیده و بیان است؛ و این حق شامل آزادی داشتن باور و عقیده ای بدون نگرانی از مداخله و مزاحمت، حق جستجو، دریافت و انتشار اطلاعات و افکار از طریق هر رسانه ای بدون ملاحظات مرزی است.

گزارش پیش رو دربردارنده اطلاعات آماری از نقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایران، تا پایان تیر ماه ۱۴۰۲ شمسی است. این گزارش به صورت آماری – تحلیلی ارائه می‌شود، مسلماً به دلیل عدم اجازه دولت ایران به مدافعان حقوق بشر جهت فعالیت به خصوص در حوزه گزارشگری نقض حقوق بشر و همین ‌طور ممانعت از گردش آزاد اطلاعات و بالطبع به رسمیت نشناختن حوزه مستقل در فعالیت‌های مدنی از سوی دولت ایران، در حال حاضر مسئله گزارشگری، امری دشوار و خطیر با محدودیت‌های فراوان در ایران محسوب می‌شود. این گزارش، با توجه به اخباری که توسط فعالان حقوق بشرو یا از طریق سایر رسانه های مورد تائید حقوق بشر در ایران، منتشر شده تنظیم شده است. 

مسلماً به دلیل عدم اجازه دولت جمهوری اسلامی ایران به مدافعان حقوق بشر جهت فعالیت به خصوص در حوزه دیده بانی و گزارشگری نقض حقوق بشر و همین‌طور ممانعت از گردش آزاد اطلاعات و بالطبع به رسمیت نشناختن حوزه مستقل در فعالیت‌های مدنی از سوی دولت ایران، در حال حاضر مسئله گزارشگری، امری دشوار و خطیر بسیاری از فعالان و گزارشگران در زندان و بازداشت هستند) با محدودیت‌های فراوان در ایران محسوب می‌شود. 

اهل سنت

اهل سنت، خواستار امنیت و اخوت هستند، انتظار دارند که آزادی مذهبی مراعات شود و این خواسته تک‌ تک جامعه اهل سنت است. انتظار آن است که جامعه اهل سنت در شهرهای بزرگ کشور مثل اصفهان و دیگر شهرها آزادانه بتوانند نماز بخوانند و به تعلیم فرزندان خود مشغول باشند. این انتظار کاملاً معقول و قانونی است. اینکه اهل سنت بتواند در هر شهری که نیاز دارد مسجد بسازد و نماز جمعه و نماز عید بخواند و از آزادی کامل برخوردار باشد، انتظاری کاملاً قانونی و خواسته‌ای زیاده خواهانه ای نیست. اهل سنت معتقد است که حق مردم باید رعایت شود و کسی به خاطر مذهب از حقوقش محروم نشود، زیرا رعایت حقوق ملت باعث اتحاد و نزدیکی می‌شود. زندانیان اهل سنت که به خاطر تبلیغ دینی با اتهاماتی مانند اقدام علیه امنیت ملی مواجه هستند حکم محاربه در دست دارند در زندان و در فضای نامناسبی دوران زندان خود را می‌گذارنند و بصورت مدام از سوی مأموران زندان به دلیل عقیده‌شان مورد بی‌احترامی قرار می‌گیرند.

اصل ۲۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، برابری تمام شهروندان ایرانی را بر اساس موازین اسلام مورد تأکید قرار می‌دهد. با این حال در کنار سایر پیروان ادیان در ایران که این ماده اساسی نتوانسته برابری آنان را در بیش از ۴۰ سال گذشته در برخورداری از حقوق شهروندی تضمین کند، پیروان اهل سنت در ایران نیز علیرغم اینکه مسلمان هستند شرایط مشابهی دارند، آنان نیز از تصاحب مسئولیت‌های کلان مدیریتی کشوری و لشگری و نیز بهره‌مندی برابر از فرصت‌ها و امکانات محروم هستند، همین‌طور با موانع و محدودیت‌های جدی برای تبلیغ باورهای خود و بجا آوردن مناسک مذهبی خود از سوی حکومت ایران روبه‌رو هستند.

در این ماه 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۳۱ خرداد ماه ۱۴۰۲، حافظ عبدالقهار میربلوچ زهی، شهروند اهل سنت و امام جمعه شهرستان میرجاوه، به دادگاه ویژه روحانیت زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان، احضار و تحت بازجویی قرار گرفت. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۶ تیر ماه ۱۴۰۲، (عبدالنصیر شه بخش نوه مولوی عبدالحمید) و (اسامه شه بخش ـ نارویی)،‌ دو شهروند اهل سنت و از نزدیکان مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی، امام جمعه اهل زاهدان، توسط نیروهای امنیتی در زاهدان، بازداشت شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۴ تیر ماه ۱۴۰۲، عصمت الله ریگی مرام ـ متولد: ۱۳۷۷ به همراه برادرش، قاسم(بسم الله) ریگی مرام ـ متولد: ۱۳۸۲ ـ اهل منطقه کوثر زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان، توسط نیروهای امنیتی، بازداشت شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۸ تیر ماه ۱۴۰۲، عمران براهویی و علی احمد لجه ای، دو شهروند ساکن زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و از پیروان اهل سنت، توسط نیروهای امنیتی، بازداشت شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۶ تیر ماه ۱۴۰۲، مولوی محمد اسلام عبدالزهی، شهروند اهل سنت و امام جمعه پیشین روستای آزمن آباد از توابع شهرستان ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان، پس از احضار به اداره نظارت و پیگیری اطلاعات سپاه آن شهرستان تحت بازجویی قرار گرفت.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۱۰ تیر ماه ۱۴۰۲، ماموستا آرمان صادقی، فعال مذهبی اهل سنت، امام جمعه روستای حسینی از توابع شهرستان دهگلان در استان کردستان، توسط شعبه دادگاه تجدیدنظر ویژه روحانیت استان همدان، به تحمل حبس تعزیری، شلاق و خلع لباس روحانیت محکوم شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۱۱ تیر ماه ۱۴۰۲، ماموستا رحمت نصوحی، شهروند اهل سنت، ساکن شهرستان مهاباد از توابع استان آذربایجان غربی، پس از طی مراحل بازجویی ها و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه از زندان مهاباد آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۱۷ تیر ماه ۱۴۰۲، مولوی سید فاضل موسوی، صادق یعقوبی و حاج ابراهیم سلمانی، سه شهروند اهل سنت، ساکن استان خراسان جنوبی، پس از احضار به اداره اطلاعات شهر بیرجند، بازداشت شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۱۹ تیر ماه ۱۴۰۲، ماموستا عمر ابراهیمی، فعال مذهبی اهل سنت و از اهالی روستای گرگول سفلی از توابع شهرستان پیرانشهر در استان آذربایجان غربی، توسط نیروهای امنیتی، بازداشت شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، ماموستا سید جمال‌الدین واژی و ماموستا شریف محمودپور، دو شهروند اهل سنت از امامان جمعه پسوه واقع در شهرستان پیرانشهر از توابع استان آذربایجان غربی به اداره اطلاعات آن شهرستان احضار و بازجویی شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۲۲ تیر ماه ۱۴۰۲، مولوی سیدیوسف موسوی، مولوی سیدفاضل موسوی(عبداللهی)، صادق یعقوبی، حاج محمدیوسف خسروی و حاج ابراهیم سلمانی، شهروندان اهل سنت، ساکن استان خراسان جنوبی، پس از اتمام مرالح بازجویی ها و تفهیم اتهام، هر یک با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۲۴ تیر ماه ۱۴۰۲، سیدمحمدطارق حسینی، متولد: ۱۳۷۲، فرزند: سیدمحمدصادق، فعال مذهبی اهل سنت، اهل شهرستان جوانرود در استان کرمانشاه، پس از احضار به شعبه اجرای احکام، برای سپری کردن دوران حبس تعزیری خود بازداشت و به زندان دیزل آباد(مرکزی) کرمانشاه، منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای گذشته، مولوی کمال الدین دهمرده، فررند: خدارحم، اهل زابل از توابع استان سیستان و بلوچستان، فعال مذهبی اهل سنت در مدرسه علوم دینی دارلعلوم ابوحنیفه عظیم آباد سیستان، به دادگاه ویژه روحانیت مشهد مرکز استان خراسان رضوی احضار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۲۶ تیر ماه ۱۴۰۲، مولوی ابراهیم حسن زهی، متولد: ۱۳۷۷، (فاقد شناسنامه)، فعال مذهبی اهل سنت، ساکن زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان، محبوس در زندان مرکزی زاهدان، با توجه به گذشت ۱۴۲ روز از تاریخ دستگیری و بلاتکلیفی طولانی مدتی از حقوق اولیه یک متهم محروم است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۲۹ تیر ماه ۱۴۰۲، مولوی عبدالمجید مرادزهی، فعال مذهبی اهل سنت، محبوس و بلاتکلیف در بازدشتگاه اداره اطلاعات مشهد، علبرغم گذشت بیش از ۱۷۰ روز از تاریخ دستگیری از حقوق اولیه یک متهم، محروم است. این شهرند اهل سنت، از بهمن ماه ۱۴۰۱ در بازداشت بسر می برد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، عصر چهارشنبه ۲۸ تیرماه ۱۴۰۲، یاسین موسی زهی، متولد: ۱۳۸۴، شهروند اهل سنت و طلبه مدرسه علوم دینی بدرالعلوم زاهدان، توسط نیروهای امنیتی، بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

ردیف  موارد نقض حقوق بشر  تعداد
۱ احضار  ۱۰
۲ بازجویی ۵
۳ بازداشت و بیخبری ۱۱
۴ بلاتکلیفی متهم در بازداشت  ۱
۵ محاکمه  ۱
۶ صدور حبس تعزیری ۱
۷ صدور حکم شلاق ۱
۸ صدور حکم منع فعالیت مذهبی  ۱
۹ تفهیم اتهام ۶
۱۰ بازداشت برای اجرای حکم حبس تعزیری  ۱
۱۱ آغاز دوران محکومیت کیفری  ۱
۱۲ آزادی با تودیع وثیقه ۶
جمع کل موارد  ۴۵

بهائیان

ایران، کشوری که در آن بهائیان زیادی زندگی میکنند، آئین بهایی هنوز یک در ایران «فرقه مرتد» تلقی می‌شود. این مشهور است که بهاییان به دنبال صلح هستند، قدرت سیاسی نمی‌خواهند و تهدید امنیتی ایجاد نمی‌کنند. با این حال رژیم دینی ایران آن‌ها را تحت تعقیب قرار می‌دهد. از انقلاب ۱۹۷۹ میلادی در ایران تاکنون، بهاییان به طور سیستماتیک از دسترسی به تحصیلات عالی و همچنین حق اشتغال محروم بوده‌اند و اگر پیگیر حق از دست رفته خود باشند با اتهامات واهی و زندان و تهدید مواجه می‌گیرند و همواره در معرض دستگیری‌های بدون مجوز قانونی و حبس قرار گرفته‌اند. بهائیان هرگز قادر نبوده‌اند به طور علنی از تعالیم دینی خود پیروی کنند. آنها تقریباً در تمام مراحل زندگی مورد بدرفتاری قرار می‌گیرند. ممانعت از کسب ‌و کار بهاییان یکی دیگر از فشارها و آزار و اذیت‌هایی است که بهاییان با آن مواجه هستند، پلیس اداره اماکن که وابسته به نیروی انتظامی است در نقاط مختلف کشور که سرکشی ماهانه به محل کسب شهروندان دارند، در اکثر مواقع محل کسب بهاییان را به دلیل عدم اجازه کسب، پلمپ می‌کنند.

در این ماه 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۱۸ خرداد ماه ۱۴۰۲، شهدخت خانجانی، شهروند بهایی محبوس و بلاتکلیف در زندان مرکزی استان سمنان، پس از طی مراحل بازجویی ها و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی آزاد و مستقیما به بیمارستان منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۴ تیر ماه ۱۴۰۲، سارا ثابت راسخ، شهروند بهایی اهل و ساکن استان اصفهان، در حال سپری کردن دوران حبس تعزیری ۵ ساله خود با پابند الکترونیکی و تحت نظارت قضایی است. این شهروند بهایی در مجموع به تحمل ۸ سال حبس تعزیری محکوم شده که پس از تجمیع جرائم، تحمل ۵ سال حبس برای وی لازم به اجرا شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۵ تیر ماه ۱۴۰۲، هوشیدر زارعی، متولد: ۱۳۵۸، شهروند بهایی ساکن شیراز مرکز استان فارس، توسط شعبه اول دادگاه انقلاب شیراز به ریاست سیدمحمود ساداتی، در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری، ۲ سال منع خروج از کشور و ۵ سال محرومیت از حق عضویت در احزاب، گروهها و دسته جات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و پرداخت جزای نقدی، محکوم شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، همایون خانلری، شهروند بهایی ساکن رشت مرکز استان گیلان، توسط شعبه ۱۱ دادگاه تجدیدنظر استان گیلان، به تحمل ۲ سال و ۱ روز حبس تعزیری، جزای نقدی و محرومیت از حق عضویت در احزاب، گروهها و دسته جات سیاسی، فرهنگی و اجتماعی به مدت ۱۰ سال، محکوم شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۲۳ خرداد ماه ۱۴۰۲، وصال ممتازی و همسر وی آنیسا سمیعیان، دو شهروند بهایی، ساکن رشت مرکز استان گیلان، توسط شعبه ۳ دادگاه انقلاب رشت به ریاست مهدی راسخی، در مجموع به تحمل ۹ سال و ۶ ماه و ۴ روز حبس تعزیری، محکوم شدند اما ولی انیسا سمیعیان، علاوه بر حبس به پرداخت جزای نقدی و محرومیت از حق عضویت در احزاب، گروهها و دسته جات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، نیز محکوم شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۸ تیر ماه ۱۴۰۲، ساناز تفضلی، شهروند بهایی ساکن مشهد مرکز استان خراسان رضوی و بلاتکلیف در زندان وکیل آباد، علیرغم گذشت بیش از ۷ ماه از تاریخ دستگیری و تمدید مجدد قرار بازداشت، در وضعیتی بلاتکلیف و محروم از حقوق اولیه یک متهم در زندان وکیل آباد محبوس شده است. این شهروند بهایی از تاریخ ۱ آذر ماه ۱۴۰۱ در بازداشت بسر می برد و قرار بازداشت وی بطور مستمر تمدید می شود.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۱۸ تیر ماه ۱۴۰۲، پیام ولی، زندانی عقیدتی و شهروند بهایی، محبوس در زندان قزلحضار کرج، پس از اعزام به شعبه ۳ دادگاه انقلاب کرج در حالی که منتظر تشکیل جلسه دادرسی به پرونده قضایی خود بود با توجه به اعلام قاضی مبنی بر عدم صلاحیت دادگاه انقلاب برای رسیدگی به اتهام (نشر اکایب در فضای مجازی ازطریق نشر محتوای مجرمانه) پرونده این شهروند بهایی به دادگاه کیفری ۲ استان البرز ارجاع شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۲۱ تیر ماه ۱۴۰۲، شهرام فلاح، بهنام پور احمدی، فواد شاکر، یکتا فلاح و پریدخت شجاعی، شهروندان بهایی ساکن استان کرمان، توسط نیروهای امنیتی، بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۲۲ تیر ماه ۱۴۰۲، نهاله شهیدی، فعال حقوق کودک، شهروند بهایی،‌ اهل مشهد، ساکن استان کرمان، محبوس و بلاتکلیف در زندان مرکزی کرمان، از حقوق اولیه یک متهم برای عدم بلاتکلیفی محروم و در بازداشت بسر می برد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، همایون خانلری، شهروند بهایی، ساکن شهر رشت مرکز استان گیلان، با دریافت پیامکی از ارجاع پرونده قضایی خود به شعبه ۵ اجرای احکام دادسرای انقلاب رشت مطلع شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۲۴ تیر ماه ۱۴۰۲، ساناز تفضلی، شهروند بهایی محبوس و بلاتکلیف در زندان وکیل آباد مشهد، پس از اعزام به شعبه ۱ دادگاه انقلاب مشهد، به ریاست قاضی هادی منصوری، در حالی که از حق دسترسی به وکیل مورد نظر خود محروم بود با حضور وکیل تسخیری، محاکمه و سپس به زندان بازگردانده شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۲۷ تیر ماه ۱۴۰۲، کیوان رحیمیان، زندانی عقیدتی پیشین، شهروند بهایی، ساکن تهران، توسط ماموران وزارت اطلاعات در منزل خود، بازداشت و برای تشکیل پرونده قضایی به زندان اوین منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۲۸ تیر ماه ۱۴۰۲، بهنام پوراحمدی و فواد شاکر، دو شهروند بهایی ساکن استان کرمان، پس از اتمام بازجویی ها و طی مراحل بازپرسی با قید وثیقه از زندان مرکزی کرمان، آزاد شدند اما شهرام فلاح، یکتا فلاح و پریدخت شجاعی، بطور بلاتکلیف در بازداشت بسر می برند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز پنچشنبه ۲۹ تیر ماه ۱۴۰۲، عنایت الله نعیمی، شهروند بهایی و زندانی عقیدتی محبوس در زندان دستگرد(مرکزی)استان اصفهان، پس از تودیع وثیقه به مرخصی ۱۰ روزه اعزام شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، ماموستا صابر خدامرادی، ساکن شهرک قَوَخ از توابع شهرستان سقز در استان کردستان و امام اهل سنت در آن شهرک، به شعبه دادگاه ویژه روحانیت استان همدان فراخوانده شد. این فعال مذهبی اهل سنت، در جریان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ در پی انتقاداتی که در خطبه های نمازجمعه به نوع برخورد با شهروندان در جریان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ کرده بود با تشکیل پرونده قضایی مواجه شد.

ردیف  موارد نقض حقوق بشر  تعداد
۱ آغاز دوران حبس تعزیری تحت نظارت قضایی(پابند الکترونیکی) ۱
۲ محاکمه  ۶
۳ صدور حبس تعزیری  ۴
۴ صدور حکم منع خروج از کشور  ۱
۵ صدور حکم منع فعالیتهای اجتماعی  ۳
۶ صدور حکم پرداخت جزای نقدی ۳
۷ بلاتکلیفی متهم در بازداشت  ۵
۸ تفهیم اتهام  ۳
۹ ممانعت از دسترسی متهم به وکیل مورد نظر خود در جلسه دادرسی(تبصره ماده ۴۸) ۱
۱۰ بازداشت  ۶
۱۱ توقیف لوازم شخصی متهم هنگام بازداشت ۵
۱۲ ارجاع پرونده به شعبله اجرای احکام  ۱
۱۳ آزادی با تودیع قرار وثیقه  ۳
۱۴ اعزام به مرخصی زندانی عقیدتی  ۱
جمع کل موارد  ۴۳

مسیحیان

مسیحیانی که به خاطر دگراندیشی و تغییر دین از سوی حکومت مذهبی جمهوری اسلامی مورد اتهام و محکومیت قرار می‌گیرند. جفا بر مسیحیان در کشورهای اسلامی رو به رشد است و روزانه مسیحیان بسیاری مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند. در جمهوری اسلامی ایران نیز، تعداد بی‌شماری از مسیحیان به خاطر تغییر دین و فعالیت‌های مذهبی‌شان زندانی‌شده، مورد اتهام و محکومیت قرار می‌گیرند. شهروندان مسیحی با عناوین (جاسوسی) و یا (ارتباط با اسرائیل) محکوم می‌شوند. فشار دستگاه‌های امنیتی و قضایی بر کلیساها همچنان ادامه دارد و در ادامه سلسله محدودیت‌های اعمال‌شده از سوی مسئولان امنیتی، کلیساهای تبشیری رسمی، کلیسای جماعت ربانی مرکز در تهران، کلیسای پروتستان عمانوئیل، کلیسای انجیلی پطرس واقع در تهران و … یا به اجبار تن به همکاری با نهادهای امنیتی و تن دادن به خواسته‌های آنان مبنی بر افشای فهرست اعضای این کلیساها به همراه سایر مشخصات ایشان من‌جمله شماره ملی، بستن درهای خود را به روی ایمان داران و نوکیشان مسیحی فارسی‌زبان و عدم برگزاری مراسم به زبان فارسی داده‌اند و یا به کل تعطیل شدند. رهبران کلیساها، پس از دستگیری با احکام غیرمنصفانه و بلندمدت مواجه شده‌اند. حتی کلیساها از پذیرش فارسی زبانان خودداری میکنند و باید مراسم خود را به زبان غیر از فارسی برگزار نمایند. صدور احکام حبس برای مسیحیان ایران همچنان ادامه دارد؛ با اینکه در قانون اساسی ایران آزادی دینی مسیحیان، کلیمیان و زرتشتیان به رسمیت شناخته‌ شده ولی عملکرد حکومت در برابر تبلیغات دینی و اجرای مناسک مذهبی آنان تاکنون نشان داده است که اصول مندرج در قانون اساسی در مورد آزادی دین و مذهب و عدم تفتیش عقاید، تنها سرپوشی برای نقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایران بوده است. در قانون اساسی ایران مذهب شیعه جعفری تنها مذهب رسمی ایران بوده و ارگان‌های مذهبی و امنیتی حکومت ایران تبلیغ اصول و مبانی این ادیان و مذاهب را تهدیدی برای ایدئولوژی غالب حکومتی قلمداد می‌کنند و این مسئله یکی از عمده دلایلی است که حاکمیت به واسطه‌ آن، پیروان و مبلغین مسیحیت را سرکوب و با بستن کلیسای آنان، راه را برای تبلیغات دینی این دسته از پیروان ادیان در ایران را سد می‌کند.

در این ماه 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۴ تیر ماه ۱۴۰۲، زمان (صاحب) فدایی، نوکیش مسیحی، پس از احضار به شعبه اجرای احکام دادسرای ناحیه ۳۳ تهران، حکم ۵۰ ضربه شلاق وی اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، صبح یکشنبه ۱۸ تیر ماه ۱۴۰۲، عبدالرضا (ماتیاس) علی حق‌نژاد، نوکیش مسیحی و زندانی عقیدتی محبوس در زندان شهرستان انزلی از توابع استان گیلان، برای سپری کردن ادامه حبس خود به زندان شهرستان میناب تبعید شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۳۱ تیر ماه ۱۴۰۲، مهدی اکبری ورسخوران، – متولد: ۱۳۵۸ – فرزند: غلام – ساکن – تهران، نوکیشی مسیحی و زندانی عقیدتی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین، در حالی دوران حبس تعزیری ۱۰ ساله خود از بابت اتهام (اقدام علیه امنیت ملی) را سپری می کند که از تاریخ ۲۷ خرداد ماه ۱۳۹۹، با انواع و محرومیتها و نقض حقوق شهروندی اش دست و پنجه نرم کرد. 

ردیف  موارد نقض حقوق بشر  تعداد
۱ احضار  ۱
۲ اجرای حکم شلاق ۱
۳ اجرای حکم حبس توام با تبعید ۱
۴ محرومیت از حقوق اولیه یک زندانی  ۱
جمع کل موارد  ۴

سایر پیروان ادیان

بازداشت‌ها و خشونت‌های هدفمند ارگان‌های امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی همچنان متوجه پیروان سایر ادیان در ایران است.

حاکمیت کنونی ایران و سران آن اعتقاد دارند که برخی از گروه‌های مذهبی دشمنان کشور هستند، زیرا باورهای مذهبی آن‌ها ممکن است وفاداری به نظام را دچار چالش کند و به بهانه حفظ امنیت سیاسی، سرکوب فعالیت‌های مذهبی را سرلوحه عناد با ادیان دیگر را قرار داده‌اند.

در این ماه 

به گزارش حقوق بشر در ایران، سیدمصطفی حسینی طباطبایی، اسلام شناس و پژوهشگر علوم قرآنی به همراه رضا رهنما، علیرضا بهادری نژاد، مجید ناصری، محمدحسین ابن الرضا، محسن رضوانی خالدی و عبدالحمید آسوده خلجانی و کوروش موذنی، توسط شعبه دیوان عالی کشور، از اتهامات منتسبه تبرئه شدند. این شهروندان پیشتر توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، در مجموع به تحمل ۲۸ سال حبس تعزیری و مجازاتهای تکمیلی محکوم و احکام آنها در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تائید شده بودند. 

ردیف  موارد نقض حقوق بشر  تعداد
۱ ارجاع پرونده به دیوان عالی کشور ۸
۲ تبرئه ۸
جمع کل موارد  ۱۶

 

برچسب هااقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق بشربهائیان در ایرانبهاییان در ایرانسرکوب دگراندیشان مذهبی در ایرانمسیحیان در ایرانسرکوب شهروندان اهل سنت ایرانجامعه مسیحیان ایرانجامعه مسیحیوضعیت اقلیتهای دینی در ایرانمسیحیان ایرانپیروان سایر ادیان در ایرانپیروان اهل سنتاهل سنت در ایرانسرکوب نوکیشان مسیحیپیروان اهل تسننسرکوب جامعه مسیحی در ایرانسرکوب شهروندان اهل تسنن ایرانسرکوب نوکیشان مذهبیجامعه مسیحی ایرانحقوق بشر در ایرانگزارش ماهیانهنوکیشان مسیحیگزارش ماهیانه نقض حقوق پیروان ادیاناهل تسنن ایرانسرکوب نوکیشان در ایرانگزارش ماهیانه نقض حقوق بشر در ایرانسرکوب نوکیشان مسیحی در جمهوری اسلامیگزارش ماهیانه نقض حقوق اقلیتهای مذهبیبهائیان ایراناهل تسنن در ایراندگراندیشی در ایرانسرکوب بهائیان در ایرانسرکوب شهروندان اهل سنتحقوق بشر ایرانسرکوب شهروندان اهل تسنن در ایرانجامعه مسیحی در ایرانگزارش ماهیانه نقض حقوق پیروان سایر ادیانپیروان دیانت بهاییاهل تسننپیروان سایر ادیاننقض حقوق شهروندی در ایرانسرکوب نوکیشان مسیحی در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبیپیروان اهل سنت در ایرانسرکوب شهروندان اهل تسننسرکوب شهروندان اهل سنت در ایرانگزارش ماهیانه نقض حقوق پیروان ادیان تیر ماه ۱۳۹۹جامعه مسیحیتاهل سنتادیان در ایرانبهاییمسیحیسرکوب دگراندیشان مذهبیگزارش نقض حقوق بشراقلیت بهاییسرکوب دگراندیشان دینی در ایرانجامعه مسیحیانسرکوب دگراندیشان مسیحیبهائینقض حقوق شهروندیبهاییان ایرانسرکوب دگراندیشان در ایراندگراندیشان مذهبیگزارش ماهیانه ادیانسرکوب جامعه مسیحیجامعه مسیحیان در ایرانسرکوب ادیانزندانی عقیدتینقض حقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانسرکوب بهاییان در ایرانسرکوب دگراندیشان ایرانسرکوب دگراندیشان سیاسی در ایرانشهروندان اهل سنت در ایرانسرکوب دگراندیشان مسیحی در ایرانجامعه اهل سنتوضعیت اقلیتهای مذهبی در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d